Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Co to jest kantówka?

0

Elementy montażowe powinny być solidne i wytrzymałe, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji. Czytaj dalej i dowiedz się, co to jest kantówka i gdzie ją wykorzystać.

Czym jest kantówka?

Kantówka, nazywana również krawędziakiem lub legarem, to drewniany element konstrukcyjny, który wykorzystuje się w budownictwie. Ma postać surowej deski o kwadratowym lub prostokątnym przekroju. Najczęściej powstaje z drewna iglastego, ze względu na jego trwałość i łatwość obróbki. Służy do budowania i wykańczania rozmaitych konstrukcji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Rodzaje kantówek

Kantówki różnią się między sobą przekrojem i długością. Dzielą się na bezsęczne, które są mniej narażone na ubytki i uszkodzenia oraz legary z sękami. Drugi typ jest znacznie tańszy i znajduje zastosowanie w miejscach, które nie muszą być trwałe i estetycznie wykończone.

Ponadto znajdziesz rodzaj strugany oraz niestrugany. Pierwszy z nich został już poddany wstępnej obróbce. W tym przypadku jest to heblowanie. W wyniku tego procesu powstaje równa deska o gładkiej powierzchni. Nadaje się do dalszej pracy, takiej jak impregnacja i malowanie, ale nie wymaga dodatkowego szlifowania. Wykorzystasz ją w łatwo dostępnych miejscach, bez obaw, że skaleczysz się drzazgą.

Kantówki niestrugane nie zostały oheblowane. Zastosujesz je w mniej dostępnych miejscach, których nie dotykasz na co dzień, więc nie będziesz narażony na skaleczenia. Możesz je także samodzielnie oszlifować, aby uzyskać gładką, bezpieczną powierzchnię.

Zastosowanie kantówek

Kantówki drewniane stosowane są najczęściej jako elementy konstrukcyjne. Wzmacniają szkielet budowli i stanowią jej solidną podstawę. Zbudujesz z nich między innymi więźbę dachową, pozwalając, aby odciążyły całą instalację i przeniosły bezpiecznie jej ciężar na ściany budynku.

Wykorzystasz je także do tworzenia ścianek działowych i zastąpisz nimi belki wykonane z litego drewna. Nadają się zarówno do budowy solidnych konstrukcji, rusztowań, jak i do wykańczania wnętrz.

Kantówki zastosujesz do budowania antresoli, stelaży łóżek, a także mebli, takich jak stoliki i ławki. Sprawdzą się do konstruowania elementów w aranżacji ogrodu oraz tarasu. Stworzysz z nich domek dla lalek, budę dla psa i ogrodową altankę. Dzięki różnym przekrojom i długościom, z powodzeniem dostosujesz je do potrzeb swojego projektu.

Zalety stosowania drewnianych kantówek

Najważniejszą cechą kantówek jest ich trwałość, a co za tym idzie, bezpieczeństwo użytkowania. Pozwolą Ci na stworzenie solidnej konstrukcji, która jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dobrze zaimpregnowane są niewrażliwe na wahania temperatur, wilgoć, a nawet ogień. Co więcej, są lekkie i łatwe w montażu, więc w prosty sposób stworzysz z nich samodzielnie elementy dekoracyjne do domu i konstrukcje do swojego ogrodu.

Teraz już wiesz, co to jest kantówka i gdzie możesz ją wykorzystać. Samodzielne tworzenie elementów wystroju pomieszczeń i architektury ogrodowej przyniesie Ci wiele satysfakcji, więc nie zwlekaj i zacznij tworzyć swoje własne konstrukcje.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl