Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Czas na przyzagrodowy chów, czyli jak zbudować kurnik?

0
Czas na przyzagrodowy chów, czyli jak zbudować kurnik?

Masz ochotę na wiejskie jajka do śniadania? Jeśli zdecydujesz się na małą hodowlę kur, dzień zaczniesz od zbioru swojskich jajek. Zastanawiasz się, jak zbudować kurnik? Małe stadko nie potrzebuje wielkiego budynku. Postaw na wygodę ptactwa i ciesz się naturą dookoła siebie. Od czego zacząć prace?

 

Kurniki wracają do łask

 

Gdaczące kury i piejący kogut to niemalże synonimy życia wiejskiego. Dla wielu oznaczają wczesną pobudkę do porannych prac. Zalety posiadania kur doceniają także mieszkańcy miasta. Nie tylko wtedy, gdy szukają rolnika, od którego mogą kupić ekologiczne jajka. Pytanie jak zbudować kurnik coraz częściej zadają sobie też posiadacze ogródków działkowych, a nawet mieszczuchy. Wystarczy dysponować wolnym kawałkiem ziemi, aby móc cieszyć się hodowlą przydomowego stadka. Kurnika nie stawiaj na terenie podmokłym, bo wilgoć nie służy kurom. W takich warunkach trudno też wylać fundamenty, czyli stworzyć solidne podłoże.

 

Wielkość stadka i rozmiar kurnika

 

Jak zbudować kurnik, żeby nasze ptactwo żyło wygodnie i bez ścisku? Przyjmuje się, że na 1 mkw mogą przypadać 1-2 ptaki. Odpowiednia przestrzeń mniej przydaje się w cieplejsze dni. Wtedy kury większość czasu spędzają na dworze. Jednak zimą kury zdecydowanie chcą przebywać w kurniku. Ile sztuk kupić na początek? Najlepiej co najmniej kilka, ponieważ to towarzyski gatunek. Dziesięć kur wydaje się optymalnym rozwiązaniem, jeśli planujesz niewielkie stadko. Ważny jest poziom podłogi. Powinien być około 20-30 cm nad powierzchnią gruntu. Wejście do kurnika ustaw od wschodu. Uchronisz kury przed przeciągiem i deszczem.

 

Materiały i budowa kurnika dla niosek

 

Nie wiesz, jak zbudować kurnik? Kup heblowane, drewniane deski. Znajdziesz je w sklepie Woodrove. Gładkie ściany to spore udogodnienie podczas czyszczenia. Kurnik całoroczny wymaga docieplenia. Dobrą izolację daje styropian. Nie stosuj blachy. Zimą mocno się wychładza, a latem niebezpiecznie nagrzewa. Wygospodaruj miejsce na okno. Powinno być duże (około jednej trzeciej powierzchni kurnika). W wariancie idealnym wychodzi na wschód, lub południowy-wschód. Dzięki temu wnętrze będzie miało dzienne oświetlenie także w miesiące zimowe. Naturalne światło to źródło witaminy D. Jest ona niezbędna do regulacji gospodarki fosforowo-wapniowej.

 

Co przyda się we wnętrzu kurnika?

 

Pomieszczenie dla kur warto doświetlić nie tylko w sposób naturalny. Przyda się również sztuczne oświetlenie. Wystarczy żarówka o niewielkiej mocy. W bardziej nowoczesnej wersji stosuje się oświetlenie ledowe. Do kurnika koniecznie dokup poidło i pojemniki na ziarno. Bardzo praktyczne są karmidła cylindryczne. Mają specjalny zasobnik, dzięki któremu nie ma potrzeby częstego uzupełniania paszy lub wody. Pamiętaj o wygodzie kur niosek. Ich gniazda muszą mieć szerokość około 30 cm a głębokość 40 cm. Jeśli chcesz mieć jajka czyste, bez śladów odchodów, pamiętaj o regularnej wymianie ściółki. Samo gniazdo możesz wykonać z drewna, bądź nieco grubszej sklejki.

 

Jak zbudować kurnik z wolierą?

 

Hodowla kur nie zawsze odbywa się w warunkach całkowitego bezpieczeństwa. Jeśli twoje stadko ma za sąsiada psa lub kota, warto postawić na wolierę. Dzięki niej ptactwo będzie miało odizolowaną przestrzeń na powietrzu. To także świetne rozwiązanie, gdy w pobliżu pojawiają się gryzonie lub lisy. Pamiętaj, że kury, żyjące w stresie, lub stanie zagrożenia nie są zbyt produktywne. Woliery najczęściej kupuje się gotowe, ale można nabyć też siatkę. Dodatkowe ogrodzenie powinno stanowić osłonę nie tylko z boków, ale też od góry. Ważne, by woliera znajdowała się z dala od drogi i w miejscu, osłoniętym od wiatru. Sprawdzaj regularnie, czy nie zahacza o rozrastające się krzewy i drzewa, ponieważ mogą uszkodzić konstrukcję.

Inwestując w kurnik, nie zapomnij o jego regularnym czyszczeniu. Brudna konstrukcja nie wygląda estetycznie. W takim miejscu łatwiej o rozwinięcie się chorób. Nie bez powodu murowane kurniki od wewnątrz bieliło się wapnem, chroniącym przed różnego typu pasożytami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl