Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Dowiedz się, jak zrobić stół z desek

0

Drewno stało się ostatnio bardzo modne i króluje zarówno we wnętrzach, jak i ogrodach. Coraz więcej osób zajmuje się wytwarzaniem z niego mebli i innych przedmiotów użytkowych lub ozdób. Stosunkowo prosto i szybko można wykonać drewniany stół. Świetnie sprawdzi się on w ogrodowej altanie, na tarasie, a nawet w kuchni czy salonie. Jak zrobić stół z desek?

Jak zrobić stół z desek – o tym nie zapomnij

Zanim zabierzesz się do pracy i wykonywania drewnianego stołu, sporządź dokładny projekt. Warto posiłkować się konkretnymi przykładami. Przy sporządzaniu projektu należy uwzględnić, jakie będzie przeznaczenie stołu, bo od tego zależą między innymi jego wymiary. Kolejną ważną kwestią jest zebranie i przygotowanie potrzebnych materiałów, tj. desek, złączy, kantówek, wkrętów, listewek wzmacniających, impregnatu. Warto także upewnić się, że posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia i są one sprawne. Oprócz wiertarki, młotka, wkrętarki przydać się może również klej do drewna oraz kątowniki.

Istotne jest to, abyś pamiętał, że bardzo ważną rolę odgrywa jakość surowca. Pracować możesz wyłącznie z dokładnie wysuszonym drewnem. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych belek, które są już suche, oszlifowane, często również zaimpregnowane. Daje to pewność, że stół posłuży przez długie lata. Oprócz tego należy pamiętać o precyzji. Lepiej się nie spieszyć i wykonywać wszystko na spokojnie. Ostatnią istotną kwestią jest dbałość o wykonany mebel. Nawet zaimpregnowane drewno może niszczeć od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeżeli stół znajdować ma się w ogrodzie, najlepiej zabezpieczać go przed opadami atmosferycznymi lub wnosić do zadaszonego pomieszczenia.

Jak zrobić stół z desek – instrukcja krok po kroku

Przygotowywanie blatu

Sporządzanie stołu z desek najlepiej zacząć od wykonania blatu. Do tego potrzebnych będzie kilka równych desek, które połączy się w jedną płytę. Możesz także zostawiać niewielkie odstępy pomiędzy poszczególnymi belkami, w zależności od przyjętego projektu. Deski należy dokładnie wymierzyć i przyciąć, tak aby w efekcie otrzymać pożądany kształt. Łączenie desek można wykonać za pomocą przeznaczonego do drewna kleju i kołków. Na koniec warto użyć szpachli do drewna i pokryć nią ewentualne ubytki lub szpary. Po złączeniu wszystkich desek należy odstawić blat do wyschnięcia. Później dobrze byłoby, gdybyś przetarł go papierem ściernym i wygładził, a dopiero potem pomalował na wybrany kolor. Ponadto warto wzmocnić blat dodatkowymi listwami.

Wykonanie nóg do stołu

Oprócz blatu niezbędne są także nogi. Muszą one być wytrzymałe i stabilne, aby znieść duże obciążenie. Niektórzy decydują się na zamontowanie gotowych, metalowych nóg, ale można także samemu zrobić drewniane nogi do stołu. W tym celu najlepiej użyć wysokiej jakości kantówek. Jaki wymiar powinny mieć? W przypadku niewielkich blatów wystarczające mogą być nogi o średnicy wynoszącej kilka cm. Jeżeli jednak ma to być duży stół, średnica powinna wynosić np. 20 cm. Istotna jest również wysokość nóg, zależna głównie od przeznaczenia stołu. Najniższe będą stoliki kawowe, nieco wyższe stoły jadalne, a najwyższe stoły służące jako barek.

Montaż stołu z desek

Wiesz już, jak zrobić poszczególne elementy stołu z desek. Na koniec należy właściwie połączyć je ze sobą. Warto wykorzystać do tego nie tylko klej do drewna, ale również wkręty i kątowniki. Nóg lepiej nie umieszczać przy samej krawędzi blatu, lepiej zostawić 2-4 cm odległości. Na koniec możesz je także wzmocnić listwami, podobnie jak blat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl