Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Drewniana huśtawka ogrodowa – jak ją zrobić i dlaczego warto?

0

Masz ogród lub działkę rekreacyjną i zastanawiasz się, w jaki sposób urozmaicić przestrzeń? Drewniane huśtawki ogrodowe to wspaniała opcja na stworzenie wygodnego i relaksującego miejsca w ogrodzie. Dzięki nim można odpocząć na świeżym powietrzu, ciesząc się przy tym pięknem otaczającej natury. Huśtawkę ogrodową z drewna warto wykonać samodzielnie. Aby to zrobić, nie musisz wcale mieć specjalistycznych umiejętności ani dużego doświadczenia w pracy z drewnem. Zobacz, jak krok po kroku wykonać drewnianą huśtawkę ogrodową.

Dlaczego warto samemu wykonać drewnianą huśtawkę ogrodową?

Tęsknisz za beztroskim dzieciństwem? A może chcesz zrobić niespodziankę swoim dzieciom? Jeśli tak, koniecznie zdecyduj się na drewnianą huśtawkę ogrodową. Warto wykonać ją samodzielnie, ponieważ może to być duża oszczędność pieniędzy. Poza tym majsterkowanie jest bardzo wciągającym, a zarazem odprężającym zajęciem. Gwarantujemy, że szybko zapomnisz o problemach i codzienności, a zamiast tego skupisz się na nowym zadaniu. Dobrym pomysłem jest także zaproszenie do wspólnej pracy kogoś bliskiego. Nic tak nie integruje, jak majsterkowanie. Możesz również pozwolić dzieciom, aby obserwowały Cię podczas wykonywania huśtawki. Z pewnością docenią Twój trud, a może kiedyś także będą chciały majsterkować.

Przewaga drewnianej huśtawki nad metalową

Zastanawiasz się, dlaczego lepszym wyborem jest drewniana huśtawka zamiast metalowej? Owszem, metal jest materiałem trwałym i wytrzymałym, ale odpowiednio zabezpieczone drewno również jest bardzo żywotne. Poza tym w drewnianej huśtawce łatwo wymienić nawet pojedyncze elementy. Problemu nie sprawia także konserwacja i odnawianie drewna. Pamiętaj, że w przypadku metalu może to być trudniejsze. Co istotne, drewniane siedzisko w przeciwieństwie do metalowego nie będzie nagrzewało się pod wpływem działania promieni słonecznych. Z pewnością pamiętasz, jak w dzieciństwie zdarzyło Ci się oparzyć gorącymi metalowymi elementami huśtawki np. na placu zabaw. Decydując się na drewnianą huśtawkę, unikniesz tego problemu. Drewno będzie wprawdzie ciepłe w upalne dni, ale nie aż tak niebezpieczne dla skóry jak metal.

Jaki model drewnianej huśtawki najlepiej wykonać?

Masz wiele pomysłów na wykonanie drewnianej huśtawki ogrodowej i nie wiesz, na który się zdecydować? A może wręcz przeciwnie, brakuje Ci weny i szukasz inspiracji. Zobacz, jakie huśtawki są najczęściej spotykane w ogrodach.

Drewniane huśtawki ogrodowe można tak naprawdę pogrupować na różne sposoby. Zobacz, jakie wyróżniamy najpopularniejsze rodzaje:

1) podział w zależności od siedziska:

- huśtawka-ławka – jest to bardzo wygodna i funkcjonalna opcja; zazwyczaj taka huśtawka ma stosunkowo wysokie oparcie i doskonale sprawdza się jako propozycja na popołudniowy odpoczynek czy relaks z książką; to także świetne miejsce na małe spotkania towarzyskie, randkę itp.; huśtawka-ławka jest idealną opcją również dla rodzin; dzięki niej możesz huśtać się razem z dziećmi;

- huśtawka-deska – to opcja dobra dla początkujących; huśtawka z siedziskiem w postaci szerokiej deski jest niezwykle prosta w wykonaniu, a zarazem może prezentować się naprawdę efektownie i dostarczyć użytkownikom wiele frajdy; tego typu huśtawkę możesz bez problemu zdjąć ze stelaża np. na zimę;

2) podział w zależności od rodzaju konstrukcji

- huśtawka wisząca – to również bardzo prosta w wykonaniu huśtawka; wystarczy zamocować deskę lub małą ławkę do gotowej konstrukcji czy nawet konaru drzewa;

- huśtawka ze stelażem – znacznie bardziej stabilna będzie oczywiście huśtawka ze stelażem; niektórzy decydują się na wykonanie stelażu z metalu, ale warto rozważyć użycie do tego drewna; najprostszą konstrukcją są boki w kształcie litery „A”;

3) inne rodzaje drewnianych huśtawek ogrodowych

- huśtawka z daszkiem – jeśli lubisz majsterkować i masz na to czas, możesz zdecydować się o uzupełnienie całej konstrukcji o praktyczny, a zarazem gustowny daszek; dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć możliwość korzystania z huśtawki mimo niewielkiego deszczu czy też upalnego, słonecznego dnia;

- drewniana huśtawka ze zjeżdżalnią – dzieci kochają zjeżdżalnie, ale wbrew pozorom mogą z nich korzystać także dorośli; jeśli chcesz w swoim ogrodzie mieć mini plac zabaw, możesz dobudować do huśtawki zjeżdżalnię; pamiętaj tylko o odpowiednim wzmocnieniu konstrukcji i zbudowaniu bezpiecznej drabiny.

Jak zrobić drewnianą huśtawkę ogrodową – poradnik krok po kroku

Krok 1: Planowanie projektu

Zanim przystąpisz do budowy huśtawki, musisz dokładnie wszystko zaplanować i stworzyć czytelny projekt. W zależności od tego, jak duży masz ogród i potrzeby, możesz wybrać huśtawkę jedno-, dwu- lub nawet wieloosobową. Podczas wykonywania projektu upewnij się, że huśtawka będzie stabilna i bezpieczna dla użytkowników. Weź pod uwagę również warunki atmosferyczne. Znaczenie ma m.in. to, czy huśtawka będzie zadaszona albo chowana na zimę. Najprostszą opcją może być wykonanie stelaża z 9 belek, ale wybór zależy oczywiście od Ciebie.

Krok 2: Wybór drewna i materiałów

Kolejnym etapem jest zgromadzenie odpowiednich materiałów i narzędzi. Kluczowe jest przede wszystkim drewno. Warto zdecydować się np. na sosnę, która jest stosunkowo tania, a zarazem trwała i wytrzymała na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Alternatywą może być drewno świerkowe, które jest łatwe w obróbce i prezentuje się bardzo gustownie. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na drewno impregnowane lub zaimpregnować je samodzielnie. Istotne jest jednak to, aby było odpowiednio wysuszone.

Przed rozpoczęciem pracy przygotuj wszystkie pozostałe potrzebne materiały i narzędzia. Oprócz drewnianych desek i belek przydadzą Ci się wkręty, specjalne kleje, młotek, wiertarka, piła, szlifierka itp. Nie zapomnij także o lakierze, impregnacie i farbie.

Krok 3: Przygotowanie podstawy huśtawki

Zastanawiasz się, jak zrobić drewnianą huśtawkę ogrodową? Pamiętaj, że przede wszystkim powinna ona zostać umieszczona na stabilnej podstawie. Jest to szczególnie ważne, jeśli będą korzystały z niej dzieci. W tym celu należy wykopać dość dużą dziurę w ziemi, a następnie zamontować w niej drewnianą ramę. Kolejnym etapem jest przytwierdzenie do ramy belek, które będą służyć jako podpory dla huśtawki.

Krok 4: Wykonanie ramy huśtawki

Bardzo ważnym etapem jest też wykonanie solidnej ramy huśtawki. Powinna ona być zbudowana z dwóch par długich desek, które następnie zostaną połączone belką pośrodku. Każdy bok najlepiej uformować w kształt litery „A”. Deski należy przykręcić do belki za pomocą wkrętów, a później skleić je ze sobą. Na końcach ramy umieść odpowiedniej wielkości otwory, przez które przeciągniesz potem linki lub łańcuchy służące do powieszenia huśtawki.

Krok 5: Wykonanie siedziska huśtawki

Kluczową rolę odgrywa także siedzisko huśtawki. Powinno ono być wygodne, a przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników. Możesz zrobić je z desek lub drewnianych płyt. Najważniejsze, aby siedzisko zostało dobrze przymocowane do ramy huśtawki. Najprostszy sposób to np. przykręcenie desek lub płyt do ramy za pomocą wkrętów.

Krok 6: Wykończenie drewnianej huśtawki ogrodowej

Po zmontowaniu całej huśtawki nie zapomnij o tym, że należy ją dokładnie polakierować. Lakier chroni drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także nadaje mu estetyczny wygląd. Warto zastosować lakier wodoodporny, aby stanowił skuteczną ochronę przed deszczem i wilgocią. Oprócz tego istnieją impregnaty skutecznie działające przeciw grzybom i owadom. Pamiętaj, że wiele owadów lubi drążyć w drewnie lub budować tam gniazda. Jeśli chcesz, aby huśtawka posłużyła Ci jak najdłużej, lepiej temu zapobiegać.

Krok 7: Montaż huśtawki

Po zakończeniu prac budowlanych należy zamontować huśtawkę na belkach umieszczonych w ziemi. Linki lub łańcuchy służące do powieszenia huśtawki przeciągnij przez otwory na końcach ramy, a następnie przymocuj je do belki za pomocą haka lub karabinka. Upewnij się, że cała konstrukcja jest stabilna i bezpieczna. Pamiętaj także, że łańcuchy i hak warto odpowiednio naoliwić.

Krok 8: Ciesz się huśtawką

Twoja drewniana huśtawka ogrodowa jest już gotowa do użytkowania! Można na niej odpocząć po ciężkim dniu pracy, czytać książkę, pić kawę lub cieszyć się rozmową z bliskimi. To wspaniałe miejsce, w którym można zrelaksować się i cieszyć pięknem otaczającej natury. Oczywiście huśtawka spodoba się także dzieciom i będzie dla nich stanowiła doskonałą rozrywkę.

Malowanie drewnianej huśtawki ogrodowej

Wiesz już jak wykonać drewnianą huśtawkę ogrodową, ale zastanawiasz się, czym najlepiej ją pomalować? Otóż przede wszystkim pamiętaj, aby pomalować już gotową konstrukcję. Podczas pracy powłoka farby może łatwo ulec zniszczeniu. Co będzie najlepsze do malowania drewnianej huśtawki? Zdecyduj się np. na lakierobejcę, która wyeksponuje i pozwoli zachować naturalny kolor drewna. Wiele produktów chroni również przed mrozem, promieniowaniem oraz wilgocią. Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości lakierobejcę, będziesz cieszyć się swoją huśtawką przez długie lata.

Jeżeli natomiast jesteś wielbicielem kolorów i nietuzinkowych rozwiązań, postaw na farbę w ciekawym odcieniu. W ogrodach popularna jest zieleń, ale możesz także wybrać coś bardziej szalonego, np. miętę, limonkę, czy nawet róż.

Bardzo ważne jest prawidłowe przeprowadzenie malowania huśtawki. Pamiętaj, że należy do tego odpowiednio przygotować drewno. Belki i deski, które były nacinane, warto dokładnie wyszlifować papierem ściernym, a następnie odpylić ich powierzchnię. Ponadto przed nałożeniem farby lub lakieru, koniecznie zaimpregnuj drewno wysokiej jakości preparatem. Dzięki temu wzmocnisz strukturę drewna i ochronisz je przed rozwojem np. grzybów. Malować huśtawkę możesz po upływie mniej więcej doby od impregnacji. Zadbaj o równomierne nakładanie farby. Dowiedz się także, ile warstw zaleca producent. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do wskazówek umieszczonych na etykiecie farby. Przed nałożeniem każdej warstwy warto dodatkowo przeszlifować powierzchnię i ją odpylić.

Budowa drewnianej huśtawki ogrodowej to satysfakcjonujące zajęcie. Dzięki prostym instrukcjom przedstawionym powyżej możesz zrobić wygodną i estetyczną huśtawkę w zaledwie kilku prostych krokach. Pamiętaj jednak o wcześniejszym wykonaniu projektu i zgromadzeniu wysokiej jakości materiałów. Ważne jest także to, aby huśtawka była stabilna i bezpieczna dla użytkowników. Drewniana huśtawka ogrodowa to idealne miejsce do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, które z pewnością będzie cieszyło Cię i Twoich bliskich przez wiele lat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl