Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Drewno na wędzarnię – jakie wybrać?

0

Lubisz majsterkować i planujesz wykonać z drewna wędzarnię? Jest to doskonały pomysł, ponieważ dzięki niej uzyskasz naprawdę wyborny smak mięsa, serów, a nawet owoców. Zastanawiasz się, jakie drewno najlepiej wybrać do budowy wędzarni? Podpowiadamy!

Jakie powinno być drewno na wędzarnię?

Zastanawiasz się, jakie drewno na wędzarnię najlepiej się sprawdzi? Otóż przede wszystkim powinno ono być wytrzymałe i odporne na rozciąganie i ściskanie. Najlepiej także, aby było stosunkowo twarde, a co najważniejsze, nie miało żadnych widocznych wad, chociażby sęków. Kluczowy jest również odpowiedni poziom wilgotności. Mokre drewno nie powinno być wykorzystywane do tego typu prac. Dobrym rozwiązaniem może być wybór desek suszonych komorowo, ponieważ pozwala to usunąć niepożądane czynniki chorobotwórcze. Warto kupić deski fazowe i czterostronnie strugane, ponieważ wyróżnia je niezwykle gładka powierzchnia. Co ważne, w takim drewnie owady znacznie rzadziej składają jaja. W związku z tym z pewnością posłuży Ci ono bardzo długo.

Jakie drewno na wędzarnię – sosna

W Polsce bardzo rozpowszechnionym drzewem jest sosna. Nic zatem dziwnego, że drewno sosnowe często wykorzystuje się jako materiał budowlany. Może ono mieć żółtawy lub czerwonawy kolor, a oprócz tego bardzo aromatycznie pachnie. Poza tym przyjmuje się, że sosna jest dość przyjazna dla alergików. Co więcej, nie przyciąga ona kurzu.

Ogromną zaletą drewna sosnowego jest fakt, iż ma ona dużą podatność na obróbkę. Bez problemu można je szlifować, frezować, strugać, czy też skrawać. Nadaje się ono także do sklejania. Poza tym na drewno sosnowe bardzo łatwo nakrywa się lakier, wosk, a także farbę. W związku z tym możesz z powodzeniem zbudować wędzarnię właśnie z drewna sosnowego. Wbrew pozorom nie będzie ono gorsze niż drewno z drzew liściastych. Sosnowa wędzarnia z pewnością będzie przede wszystkim trwała i solidna. Warto również mieć świadomość tego, że to stosunkowo tani surowiec. Dzięki temu wykonasz wędzarnię bez ponoszenia zbyt dużych kosztów.

Jakie drewno na wędzarnię – świerk

Drugim popularnym materiałem wykorzystywanym w przemyśle drzewnym i budownictwie jest drewno świerkowe. Podobnie jak sosnowe, wyróżnia się ono przystępną ceną. Poza tym ma wiele walorów, które przyczyniły się do aż takiej popularności tego surowca.

Warto wiedzieć, że drewno świerkowe jest stosunkowo miękkie i lekkie, a poza tym z łatwością poddaje się ono obróbce. Bez wątpienia jego atutem jest także wytrzymałość i trwałość. Co ważne, bez problemu możesz je lakierować, woskować i malować. Kłopotów nie powinno Ci również przysporzyć jego klejenie. Dużą zaletą może być także łatwość suszenia tego surowca. Ciekawostką, a jednocześnie dość istotną informacją jest to, że najlepiej sprawdza się drewno ze świerków mających około stu lat.

Oprócz wspomnianych wyżej walorów drewno świerkowe zasługuje na uwagę również ze względu na jego wysoką estetykę. Istotne jest to, iż powszechny w Polsce świerk pospolity charakteryzuje się bardzo regularnym rozmieszczeniem sęków. Dzięki temu drewno świerkowe prezentuje się bardzo elegancko i niepowtarzalnie. Warto także wiedzieć, że świerki pospolite są zazwyczaj jasne, a niekiedy nawet białe. Jeśli zależy Ci na uniwersalnym drewnie, które możesz pomalować według uznania, koniecznie zdecyduj się właśnie na świerk.

Jak widać, polskie drewno sosnowe lub świerkowe idealnie nadaje się do budowy wędzarni. Gatunki te mają wiele zalet, a poza tym są bardzo powszechne i stosunkowo tanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl