Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak malować drewno, aby uzyskać trwały efekt?

0

Drewno to elegancki i ponadczasowy element aranżacji wnętrz i architektury ogrodowej. Regularna konserwacja pozwoli Ci zachować je w doskonałym stanie. Podpowiemy Ci dziś, jak malować drewno, aby zachowało swój niepowtarzalny urok przez wiele lat.

Jak malować drewno?

Zanim przystąpisz do malowania, zadbaj o kilka szczegółów, które sprawią, że Twoje działania przyniosą maksymalne efekty.

Przygotuj powierzchnię drewna

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą zamierzasz pomalować. Od Twojej dokładności zależy trwałość powłoki i efekt wizualny, jaki uzyskasz. Pośpiech w tym przypadku jest Twoim wrogiem i może sprawić, że cała praca pójdzie na marne.

Jeśli drewno było malowane wcześniej, zdejmij poprzednie powłoki przeznaczonymi do tego celu preparatami lub wygładź je papierem ściernym. Gradację dostosuj do stanu Twojego drewna. Właściwie przygotowana powierzchnia powinna być sucha, czysta i dokładnie odtłuszczona. Dzięki temu nowe powłoki zapewnią trwałe krycie.

Dobierz odpowiednie narzędzia

Efektywność i ergonomia Twojej pracy w dużej mierze zależą od narzędzi. Określ, jaką powierzchnię zamierzasz malować. Jeśli jest duża, sięgnij po wałek. Nie zostawi smug, zużyje mniejsze ilości preparatu, a zarazem zapewni Ci szybką i wygodną pracę. Do detali i drobnych elementów wybierz pędzel. Dopasuj jego szerokość i kształt tak, aby dotarł bez trudu do każdego zakamarka i dokładnie pokrył nierówności oraz zagłębienia.

Poczekaj na odpowiedni moment

Jeśli zamierzasz malować na zewnątrz, upewnij się, że pogoda Ci sprzyja. Zbyt duża wilgotność powietrza oraz wiatr, który niesie ze sobą drobinki kurzu, mogą zniszczyć zamierzony efekt. Unikaj także deszczu i pełnego słońca, aby Twoja praca nie poszła na marne. Jeśli z kolei malujesz wewnątrz pomieszczenia, pamiętaj, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i dobrze zabezpieczyć podłogę przed zachlapaniem.

Przeczytaj etykietę

Preparaty do drewna dostosowane są do różnych powierzchni i nakłada się je w odmienny sposób. Przeczytaj dokładnie opis producenta, a będziesz wiedzieć, co zrobić, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Czym malować drewno?

Teraz już wiesz, jak malować drewno. Zanim jednak przystąpisz do pracy, określ, jaką powierzchnię zamierzasz odnowić i gdzie znajdują się drewniane elementy. Dopasuj preparat do ich potrzeb, tak aby jak najlepiej zabezpieczyły surowiec przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Impregnaty

Surowe drewno, zwłaszcza takie, które stoi na zewnątrz, wymaga zaimpregnowania. Preparaty ochronne wnikną w powierzchnię desek i zabezpieczą je przed grzybami, sinizną i szkodnikami. Impregnaty to obowiązkowy wybór do malowania mebli tarasowych i architektury ogrodowej.

Oleje

Olejowanie chroni drewno przed wilgocią. Sprawdza się zarówno w przypadku elementów drewnianych wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oleje są doskonałym wyborem do mebli ogrodowych i tarasów. Wnikają głęboko i chronią powierzchnię przed gniciem. Pamiętaj jednak, że nie zabezpieczą desek przed powstawaniem tłustych plam.

Lakiery

Tego typu preparaty podkreślają naturalny odcień drewna, nie zmieniając znacząco jego koloru. Elastyczna powłoka chroni deski przed wnikaniem wilgoci i utratą barwy. Lakiery są dobrym pomysłem zwłaszcza do intensywnie użytkowanych powierzchni, takich jak podłogi lub schody.

Lakierobejca

Lakierobejca podkreśla naturalne usłojenie drewna i dodaje deskom uroku. Tworzy trwałą powierzchnię i głęboko wnika w strukturę drewna, chroniąc je także od wewnątrz. Doskonale zabezpiecza je przed wilgocią i zabrudzeniami. Szczególnie dobrze sprawdza się do malowania drewnianych podłóg, które wymagają dodatkowej ochrony. Zabezpieczysz nią także meble i architekturę ogrodową.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl