Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak mocować podbitkę drewnianą? Praktyczne porady

0

Podbitka to estetyczne wykończenie okapu dachu bądź zadaszenia tarasu. To ona osłania elementy konstrukcyjne, chroniąc całość przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dużą popularnością od lat niezmiennie cieszą się podbitki wykonane z drewna. Co warto na ich temat wiedzieć? Jak mocować podbitkę drewnianą?

Podbitka dachowa i jej znaczenie

Jak mocować podbitkę drewnianą? Odbywa się to już po wykonaniu elewacji budynku na etapie jego wykańczania. Element ten jest zwieńczeniem połaci dachowych wystających poza obrys ścian zewnętrznych. To on osłania krokwie przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi i wilgocią. Chroni dach przed porywistym wiatrem. Dodatkowo podbitka pełni funkcję estetyczną, poprawiając wygląd całego budynku. Wykonana z drewna podsufitka stanowi również skuteczne zabezpieczenie przed ssakami, ptakami i gryzoniami szukającymi schronienia.

Jakie drewno sprawdza się w przypadku podbitki dachowej?

Podbitki często wykonywane są oczywiście z drewna. Stanowią wówczas niewątpliwą ozdobę dachu. Drewno jako surowiec naturalny doskonale komponuje się z wieloma różnymi materiałami elewacyjnymi takimi jak tynk, cegła bądź kamień. Podbitki na ogół wykonywane są z drewna świerkowego, modrzewiowego lub sosnowego, które musi być dobrze wysuszone. Wilgotność desek w praktyce nie powinna przekraczać 16%.

W przypadku podbitki najlepiej sprawdzają się deski zaimpregnowane. W przeciwnej sytuacji trzeba się tym zająć samodzielnie. Grubość desek przeznaczonych na podsufitki wynosi od 12 do 22 mm. Ich szerokość jest zróżnicowana, a długość nie przekracza 6 m. Mogą być one proste lub wyprofilowane.

Jak mocować podbitkę drewnianą?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak mocować podbitkę drewnianą. Zazwyczaj deski mocowane są na listwach montażowych, które są potem przybijane do krokwi dachowych. Przytwierdzane są one równolegle lub prostopadle do ściany. W przypadku desek wąskich gwoździe najlepiej przybijać na samym środku.

Deski proste są mocowane ściśle jedna obok drugiej. Niewielkie szczeliny pozwalają drewnu na pracę i zapewniają dachowi odpowiednią wentylację. Jeśli deski są wyprofilowane na pióro, połączenia są bardzo szczelne. Wówczas trzeba zastosować osobne szczeliny wentylacyjne, które należy osłonić siatką.

O czym trzeba pamiętać czy montażu drewnianej podbitki dachowej?

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zaplanowanie prac i wykonanie dokładnych pomiarów. Jeśli w podbitce zainstalowane ma być oświetlenie, wcześniej trzeba rozprowadzić oczywiście instalację elektryczną. Moc oprawek świetlnych nie powinna tutaj przekraczać 60W.

Kierunek układania desek nie ma dużego znaczenia. Wyjątkiem są bardzo wąskie okapy o szerokości do 30 cm. Wówczas podbitkę montuje się wzdłuż. Drewno jest materiałem, który wymaga dość dużej uwagi przed montażem i po jego zakończeniu. Zaleca się raz na kilka lat wykonaną z niego podsufitkę przeszlifować i polakierować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl