Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach
Zamówienia złożone w dniach 9-18.10.2024, zostaną zrealizowane po 21.10.2024

Jak montować łaty i kontrłaty – wszystko, co musisz wiedzieć

0

Dachy spadowe powinny w swojej konstrukcji posiadać takie drewniane elementy, jak łaty i kontrłaty. Ich dobór zależy oczywiście od kąta nachylenia dachu oraz rodzaju pokrycia. Jak montować łaty i kontrłaty?

Jak montować łaty i kontrłaty?

Zastanawiasz się, jak dokładnie montować łaty i kontrłaty? Wbrew pozorom nie jest to aż takim trudnym zadaniem. Polega ono na przybijaniu do krokwi drewnianych kontrłat, a następnie łat dachowych prostopadle do nich. Musisz pamiętać, aby pod drewnianym rusztowaniem zamieścić folię wstępnego krycia. Zazwyczaj układa się ją, przybijając dachowe kontrłaty. W ten sposób uzyskujesz poszycie, na którym można montować pokrycia dachowe, np. blachodachówkę, gont drewniany, dachówki cementowe i ceramiczne, czy też płyty włóknisto-cementowe. Poszycie z łat i kontrłat jest alternatywą dla tradycyjnego poszycia, składającego się z płyt drewnopochodnych albo desek.

Jak dobrać wymiary łat i kontrłat?

Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób należy dobrać wymiary łat i kontrłat. Rozmiar tych ostatnich nie jest aż tak istotny, choć zazwyczaj mają one po prostu przekrój wynoszący 2,4 cm na 4,8 cm. Jeżeli chodzi o łaty, to ich dobór jest już znacznie ważniejszy i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę strefę klimatyczną, rozstaw krokwi, kąt nachylenia planowanego dachu, a także ciężar jego pokrycia. Przykładowo, jeżeli rozstaw krokwi nie przekracza 100 cm, a dach pokryty ma być lekkim materiałem, np. blachodachówką, czy płytami bitumicznymi, możesz użyć łat o przekroju wynoszącym 5 cm na 4 cm. Natomiast w przypadku cięższego pokrycia, np. dachówki ceramicznej lub cementowej, warto zwiększyć każdy z wymiarów o 1 cm. Rozstaw łat dokładnie określany jest przez producentów pokryć, toteż musisz stosować się do ich zaleceń.

Jak rozmieścić łaty dachowe?

Czasami wydawać się może, że dachówki nie są równej długości. Jest to niemal niemożliwe, bowiem linie produkcyjne są monitorowane komputerowo, a normy dopuszczalnych odchyleń z góry ustalone. Dlaczego w takim razie dachówki zdają się być nierówne? Otóż może to wynikać ze złego rozmieszczenia łat dachowych. Jak uniknąć błędów? Przede wszystkim musisz pilnować zachowania równych odstępów między łatami. Bardzo ważne jest dokładne zmierzenie dachu i precyzyjne rozplanowanie położenia poszczególnych elementów. Jeśli łaty znajdują się zbyt daleko od siebie, to pokrycie może nieprawidłowo nachodzić na poszycie, a dachówki wydają się być za krótkie. Z kolei w przypadku zbyt ciasnego przybicia łat, dachówki nachodzą na siebie i sprawiają wrażenie zbyt długich.

Jaką rolę pełnią kontrłaty na dachu

Wydawać by się mogło, że skoro wymiar kontrłat nie jest aż tak istotny, nie pełnią one szczególnej roli. Tymczasem mają one bardzo duże znaczenie i są niezwykle potrzebne do poprawnego montażu dachu. Przede wszystkim dzięki kontrłatom pokrycie dachowe jest zdystansowane od krycia wstępnego i konstrukcji dachu. Dzięki temu Twój dach będzie szczelny, a wszelkie przecieki spłyną do okapu. Poza tym kontrłaty tworzą wentylacyjną szczelinę, przez którą może przepływać powietrze. Musisz także wiedzieć, że bez kontrłat tak naprawdę nie mógłbyś zamocować i połączyć łat. Oprócz tego umożliwiają one regulowanie nierówności na połaci dachu. Żadna belka, czy płaszczyzna połaci nie jest nigdy idealnie równa. Dzięki kontrłatom masz możliwość podniesienia łat na klinach, co pomaga zniwelować nierówności. Jak widzisz, bez kontrłat poprawne łacenie dachu nie jest możliwe.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl