Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi? Sprawdzone sposoby

0

Zbliża się zima, a Ty posiadasz drewniane meble ogrodowe lub drewniane elementy wyposażenia domowego tarasu? Weź pod uwagę, że będziesz zmuszony takie drewno ochronić i zaimpregnować. Tylko wtedy będziesz miał gwarancję, że drewniane akcesoria będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne, nie odkształcą się i nie odbarwią pod wpływem słońca. Jak zatem zabezpieczyć drewno i jakich środków użyć do jego konserwacji? Na te pytania odpowiemy sobie w dalszej części tekstu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Wybierz właściwy preparat impregnujący drewno

Istnieje wiele preparatów do ochrony i dekoracji mebli drewnianych, dlatego środki te powinny być starannie dobrane. Ich wybór zależy od kilku czynników: od tego, przed czym chcesz chronić drewno, czy drewno było już kiedyś malowane, a także jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć. Impregnaty bezbarwne są jedną z najpopularniejszych opcji ochrony drewna przeciwko pleśni, grzybom, wilgoci, czy owadom. Warto jednak zaznaczyć, że po ich nałożeniu konieczne jest dalsze pokrycie materiału, np. lakierem. Jeśli chcesz mieć mniej zadań, możesz zainwestować w impregnat koloryzujący, który utrudni wyszarzanie mebli i innych akcesoriów. Masz jeszcze wybór między olejami – to np. pokost, czyli mocno skoncentrowany olej lniany oraz lakiery na bazie żywicy. Pokost głęboko penetruje drewno, wnika szybko w wolną przestrzeń i blokuje namakanie. Często pokrywa się często miękkie drewno konstrukcyjne, czyli właśnie meble ogrodowe.

Jak zabezpieczyć drewno? Zadbaj o odpowiednie podłoże

Przed impregnacją drewno musi być dokładnie oczyszczone, odtłuszczone i wolne od osadów żywicznych (np. wyczyszczone benzyną ekstrakcyjną). Dobrze jest lekko przeszlifować zakonserwowaną powierzchnię papierem ściernym, gdyż gładka lepiej spływa i mniej się brudzi. Przy zabezpieczaniu starego drewna należy najpierw usunąć resztki dawnej farby – opalić je lub zeszlifować. Impregnacja lepiej wnika w suche drewno – jego chłonność jest lepsza. Idealna temperatura impregnacji to 10-25 °C. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem pracy środek ochronny trzeba dokładnie wymieszać.

Dokonaj skutecznej impregnacji drewna

O tym, jak właściwie zabezpieczyć drewno, decyduje jego impregnacja. Powinna ona odbywać się w suche, upalne dni – warto o tym pomyśleć wcześniej, aby pogoda na zewnątrz była w miarę zadowalająca. Ważne jest, aby wybrany preparat był nakładany na materiał warstwami – martwa warstwa nie wystarczy, aby skutecznie chronić drewno. Nowe meble i dekoracje powinieneś pokryć podwójną warstwą, podczas gdy starsze i bardziej zniszczone instalacje wymagają trzech warstw, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość. Świetna do tego będzie Lazura do drewna Remmers HK Lazura 3w1 – grunt i impregnat, który ochroni drewno i zarazem zapewni mu matowe wykończenie.

Po wykonaniu całej tej pracy nadchodzi czas na zakończenie działań, czyli wykonanie czynności wykończeniowych (nakładanie preparatów), które w ciekawy sposób ozdobią materiał bazowy. Nie zapomnij jednak najpierw wysuszyć drewna.

Jak widzisz, pielęgnacja drewna używanego na zewnątrz nie jest trudna, ale za to bardzo czasochłonna – ponieważ materiał po impregnacji musi schnąć przez 12-24 godzin. Warto, abyś przeznaczył na cały ten proces dwa dni, na przykład te weekendowe. Jeśli wszystko zrobisz ostrożnie i dokładnie, Twoje meble czy przedmioty drewniane będą w 100% bezpieczne. Podstawą takich prac są oczywiście dobre preparaty – ich szeroki wybór znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl