Jeżeli chcesz budować różne konstrukcje drewniane na zewnątrz, musisz być przygotowany na to, że takie drewno trzeba będzie prawdopodobnie osadzić w ziemi. Rozwiązanie to jednak ma pewne mankamenty. Wbijając drewno w ziemię, musisz je koniecznie odpowiednio zabezpieczyć. Jak zabezpieczyć drewno w ziemi? Tego dowiesz się z dalszej części naszego tekstu.
Co warto wiedzieć na temat drewna osadzanego w ziemi?
Drewno osadzane w ziemi ma ciągły kontakt ze znajdującą się w glebie wodą oraz wilgocią. W związku z tym jest ono narażone na pleśń, gnicie i korozję. Dlatego, jeśli nie jest to konieczne, najlepiej nie osadzaj drewna bezpośrednio w ziemi, a raczej umieść je przy powierzchni gruntu. Jeżeli jednak już to zrobisz, to pamiętaj, że naturalny wpływ czynników, takich jak woda, wiatr, czy słońce (promienie UV), działa z różnym stopniem intensywności w zależności od pory roku. Sprawia to, że drewno stopniowo ulega starzeniu i uszkodzeniu.
Jak zabezpieczyć drewno w ziemi – środki domowe czy chemiczne?
Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak zabezpieczyć drewno w ziemi, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Musisz być świadom, że przedmioty drewniane, które mają bezpośredni kontakt z ziemią, takie jak słupy do altan, markizy, parkany, płoty, rabaty kwiatowe, huśtawki, a także podpory czy kolumny, możesz zabezpieczyć różnymi domowymi środkami lub preparatami chemicznymi. Profesjonalny środek chroniący przed próchnicą drewna to produkt bitumiczny, który po nałożeniu na część wkopywaną w ziemię, tworzy na niej wodoodporną powłokę ochronną. Dzięki temu drewno jest odporne na wnikanie wilgoci i agresywnych związków organicznych obecnych w glebie, które prowadzą do pojawienia się próchnicy i zniszczenia materiału. Zwykle nakłada się 2-3 warstwy produktu, a opakowanie o pojemności 1 litra wystarcza na pokrycie 4 m² drewna.
Jeśli nie chcesz kupować profesjonalnego preparatu, drewno możesz zaimpregnować metodami domowymi. Najstarszą metodą jest opalanie elementów (np. nad płomieniem lub piecem gazowym), które są następnie zakopywane w ziemi. Jest to metoda niedroga, choć jej realizacja jest dość trudna i żmudna. Innym, domowym pomysłem jest pomalowanie drewna próbką składającą się z 1 litra oleju lnianego zmieszanego z 300 gramami terpentyny i 100 ml benzyny lakowej. Środek należy podgrzać w kąpieli wodnej, a następnie posmarować nim przeznaczone do zakopania części.
Jak w 3 krokach zaimpregnować drewno?
Przed zabezpieczeniem drewna przeznaczonego do wkopania w ziemię przy użyciu profesjonalnych lub domowych zabiegów, każdą powierzchnię musisz odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?
1. Oczyść drewniane części, usuń brud, plamy oleju, starą farbę, wykwity solne i plamy z tworzyw sztucznych. Aby usunąć bąbelki soli, powierzchnie należy wyszorować sztywną szczotką. Starą farbę można zeskrobać metalową szpachelką, przeszlifować papierem ściernym lub przeszlifować ręcznie bądź szlifierką elektryczną. Żywicę pomoże usunąć roztwór nitro, a tłuszcz – mydliny lub benzyna ekstrakcyjna.
2. Drewno musi być sezonowane. Jest to ważne, ponieważ aby ten impregnat był skuteczny, musi być nakładany na drewno o wilgotności 10% lub mniejszej. Dlatego nie należy go zabezpieczać w deszczu lub w czasie zapowiadanych opadów. Dodatkowo temperatura na zewnątrz musi być dodatnia, co najmniej 10 stopni Celsjusza.
3. Powierzchnie drewniane impregnuje się, aplikując środek, taki jak bezbarwny impregnat gruntujący Remmers, który głęboko penetruje, zarazem chroniąc. Jest on idealny do ochrony drewna mającego kontakt z gruntem. Robisz to za pomocą pędzla, który umożliwia dokładne rozprowadzenie masy bitumicznej. Warto wtedy nałożyć 2-3 warstwy, zachowując około 60 minutowe odstępy, które pozwolą na wyschnięcie preparatu. W taki sposób stworzysz solidną powłokę, która ochroni drewno przed wnikaniem wilgoci, a następnie powstrzyma przed powstawaniem próchnicy. Po upływie 12 godzin od zaaplikowania ostatniej warstwy drewno możesz wkopać w ziemię.
Zabezpieczenie drewna, które ma być osadzone w ziemi, jest zabiegiem kluczowym dla trwałości stawianej konstrukcji. Jeśli masz w planie wnoszenie drewnianej budowli, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz rozmaite środki i impregnaty, które doskonale zabezpieczą drewno przed niekorzystnymi dla niego czynnikami.