Marzy ci się przestronny, słoneczny dom? Jeśli postawisz na drewno jako materiał budowlany, możesz liczyć na komfort i wygodę przez wiele lat. Budynki tego typu doskonale sprawdzają się nie tylko jako domki letniskowe. Całoroczne domy jednorodzinne również stawia się z tego szlachetnego budulca. Jak zbudować dom z drewna, który będzie nie tylko przytulny, ale też ciepły?
Dom jako recepta na długowieczność
Czy wiesz, że statystyczny mieszkaniec drewnianego domu żyje kilkanaście lat dłużej niż jego rówieśnik, dysponujący murowanym lokum? Te zaskakujące odkrycia przyniosły badania, prowadzone w krajach, w których drewniane budownictwo jest szeroko rozpowszechnione. Zastanawiając się, jak zbudować dom z drewna, chcesz inwestować w budynek o wielu zaletach. Domy tego typu to konstrukcje funkcjonalne, estetyczne, ale też zdrowe. Drewno ma naturalną zdolność do samoregulacji wilgotności. Tworzy unikatowy mikroklimat, swojski, przytulny, nieco bajkowy. To rozwiązanie ekologiczne, które doskonale współgra z krajobrazem.
Drewniany dom całoroczny
Domki drewniane, jak również budynki stawiane z prefabrykatów, często kojarzą się z budownictwem letniskowym. Rzeczywiście, ich wnętrze przyjemnie chłodzi w upały. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się budowę domu całorocznego w technologii drewnianej. Drewno cechuje się wyjątkową izolacyjnością, co przekłada się na większą oszczędność energii. W budynkach tego typu łatwiej uzyskać dobre parametry cieplne. W przypadku domów murowanych taki efekt wymaga większego nakładu pracy i finansów. Jak zbudować dom z drewna? Jeśli będziesz mieć dobry projekt i odpowiednie drewno budowlane z Woodrove zajmie ci to 3-4 miesiące.
Szybka budowa nowoczesnego domu
Niektórzy swój wymarzony dom budują przez kilka lat. Etapy prac uzależniają od przypływu gotówki. Przy drewnianej technologii wszelkie przestoje w pracy nie są wskazane. Niezbędna jest więc duża dyscyplina przy stawianiu konstrukcji. Jak zbudować dom z drewna? Najlepiej szybko doprowadź prace do finału. Gotowy budynek jest lżejszy od murowanego. Nie wymaga dodatkowych wzmocnień konstrukcji, tradycyjnych fundamentów, kosztownych stropów żelbetonowych. Drewno to doskonałe parametry wytrzymałościowe. Ma też walory cieplne, akustyczne i przeciwwilgociowe. Belki konstrukcyjne z Woodrive sprawdzają się przy budowie konstrukcji dachów, stropów, ścian i domów szkieletowych.
Jak zbudować ciepły dom z drewna?
Stawiając na technologię drewnianą, łatwiej ułożysz dowolny rodzaj izolacji. Unikniesz tworzenia się mostków termicznych, które są utrapieniem w tradycyjnych domach murowanych. W domach energooszczędnych konieczne jest stosowanie wentylacji, np. nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, tj. rekuperacji. Dzięki temu możesz liczyć na stały dopływ świeżego powietrza, chłodzenie latem i nagrzewanie zimą. Unikniesz strat energii, które mogą wynosić nawet 40 proc. całkowitego zapotrzebowania. Co ciekawe, przy rekuperacji nie ma konieczności budowania grubych ścian.
Dom energooszczędny – jakie ogrzewanie?
Ekologiczne domy drewniane są wprost stworzone do odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Jak to działa w przypadku pomp? Modele typu powietrze-powietrze rozprowadzają ciepłe powietrze po wszystkich pomieszczeniach. Cały system może wspomagać także kominek, umiejscowiony na przykład w salonie. Ważne, aby przy piecu ułożyć materiały niepalne. Popularne są też biokominki. Do ich budowy nie trzeba pozwolenia. Nie musisz też podłączać ich do przewodów kominowych.
Z czym łączyć drewno? Naturalny surowiec nie musi mieć konkurencji w postaci innego tworzywa. Drewniane domki zwykle mają urocze, stylizowane wykończenia i ozdobniki. Jeśli chcesz przełamać jednolitą konstrukcję, użyj elementów z cegły lub kamienia. Drewno dobrze komponuje się też ze szkłem i metalem.