Wiele osób zadaje sobie pytanie, od czego zacząć budowę tarasu. Najlepiej rozpocząć od wyboru odpowiedniej podłogi. Różne materiały mają bowiem nieco inne wymagania, które należy uwzględnić na samym początku. Niektóre można układać bezpośrednio na gruncie, a inne wymagać mogą podbudowy betonowej. Jak zbudować na tarasie podłogę drewnianą? Co warto na ten temat wiedzieć?
Jak zbudować podłogę drewnianą na tarasie?
Drewniany taras to niewątpliwie strzał w dziesiątkę. Drewno jest materiałem miłym w dotyku, który nie nagrzewa się zbyt mocno w gorące, letnie dni. W okresie wiosny i lata można na takim tarasie usiąść i cieszyć się otoczeniem. Drewno doskonale komponuje się z otoczeniem i pozwala na stworzenie przytulnych aranżacji.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że utrzymanie drewnianego tarasu wymaga czasu i chęci. Raz na rok trzeba go oczyścić i zaolejować, aby zabezpieczyć deski przed zniszczeniem i przebarwieniem. Kluczem do sukcesu jest bowiem prawidłowa konserwacja podłogi drewnianej. Dzięki niej można się tarasem cieszyć przez wiele długich lat.
Warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, z którego są wykonane deski. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku drewno egzotyczne, a także modrzew syberyjski i europejski. Niestety sosna i świerk to zły wybór. Jest to bowiem drewno miękkie i podatne na uszkodzenia.
Podłoga drewniana na tarasie - co warto wiedzieć?
Jak zbudować podłogę drewnianą na tarasie? Odbyć się to może na dwa różne sposoby. Pierwszym jest montaż desek na podbudowie betonowej. Taka konstrukcja jest solidna i stabilna. Deski są bowiem przykręcane do legarów umieszczonych na betonie. Czasem są one dodatkowo kotwione do podłoża. Drugim rozwiązaniem jest budowa tarasu na gruncie. To metoda znacznie szybsza i tańsza, ale jednocześnie o wiele mniej trwała. Deski są wówczas układane na legarach umieszczonych na betonowych blokach lub osadzonych w ziemi. Oczywiście podłoże musi zostać wcześniej zabezpieczone, wyrównane i utwardzone.
Zatem jak zbudować podłogę drewnianą na tarasie, aby posłużyła przez wiele lat? Na pewno należy zastosować podkładki lub wsporniki izolujące legary od elementów betonowych. W przeciwnym wypadku drewno może zacząć chłonąć wilgoć i zgnić. Oprócz tego między deskami musi się znaleźć dylatacja pozwalająca podłodze swobodnie pracować.
A może thermo drewno?
Warto też wspomnieć o thermo drewnie, które jest alternatywą dla standardowych desek drewnianych. Są to deski z krajowych gatunków drewna (sosny i jesionu), które poddawane są obróbce termicznej z użyciem wysokiej temperatury i pary wodnej. Cały ten proces odbywa się bez wykorzystania substancji chemicznych. W efekcie drewno ciemnieje i zmienia swoje właściwości. Jest odporne na pleśń i grzyby. Nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Mimo to wiele osób i tak decyduje się na jego olejowanie. Thermo drewno jest bowiem wrażliwe na działanie promieniowania ultrafioletowego.
Jak zbudować podłogę drewnianą tego rodzaju na tarasie? Odbywa się to w ten sam sposób jak w przypadku standardowych desek.