Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach
Zamówienia złożone w dniach 17.01.2025 - 24.01.2025 dostarczane będą od 27.01.2025

Jak zrobić altanę ogrodową z drewna?

0

Wystarczy odrobina zaangażowania, żeby stworzyć niezwykłe miejsce do wypoczynku w ogrodzie. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych pergoli, ale nic nie zastąpi tej zaprojektowanej samodzielnie. Tylko wówczas będziesz mógł dopasować ją do swoich potrzeb tak, aby spełniała Twoje oczekiwania i wpisywała się w przestrzeń ogrodu. Budowa altany jest prosta. Wystarczą Ci podstawowe umiejętności techniczne, które pozwolą na sprawną i bezpieczną pracę. Efekt Twoich starań przyniesie Ci wiele satysfakcji, więc uzbrój się w cierpliwość i zacznij od dobrego projektu. Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić altankę z drewna krok po kroku? Sprawdź, jakie to łatwe!

Gdzie postawić altanę ogrodową?

Najlepszym miejscem będzie zaciszny kąt ogrodu, z dala od hałasów ulicy i spojrzeń przechodniów. Poczujesz się tam swobodnie i zachowasz swoją prywatność. Wybierz takie miejsce, z którego roztacza się widok na cały ogród albo na Twoje ulubione rabaty. Obsadź pergolę pnączami lub krzewami. Dzięki temu uzyskasz cień i odizolujesz się od świata.

Narzędzia niezbędne do zrobienia altany ogrodowej

Zanim przystąpisz do pracy, wykonaj projekt. Dzięki temu nie pomylisz się w wyliczeniach i będziesz dokładnie wiedzieć, ile materiału zakupić. Projekt altany dopasuj do bryły swojego domu. Jeśli budynek jest nowoczesny, warto pokusić się o minimalistyczną pergolę z płaskim dachem. Jeśli wolisz styl klasyczny, zbuduj model z dachem dwuspadowym.

Następnie zgromadź wszystkie niezbędne narzędzia. Najprostsze urządzenia wystarczą, żeby zrobić altanę z drewna. Przyda Ci się miarka, piła, poziomica, wiertarka, złączniki, klamry typu C, kątowniki oraz młotek, gwoździe i śruby. Nie zapomnij także o ołówku stolarskim i grubych rękawicach.

Jakie drewno wybrać na altanę ogrodową?

Szczegółowo wylicz ilość drewna, która jest niezbędna do zrealizowania projektu. Wybierz deski bez wad, jak najlepszej jakości. Powinny być zdrowe i dobrze wysuszone. Dzięki temu unikniesz wyginania się poszczególnych elementów konstrukcyjnych i na długo zachowasz pierwotny kształt altany. Zdecyduj się na rodzime gatunki drzew, takie jak sosna czy świerk. Oba są łatwe w obróbce i przystępne cenowo. Dzięki temu, że są miękkie, łatwo przytniesz deski do pożądanych wymiarów.

Konserwacja drewnianych elementów altany ogrodowej

Zabezpiecz drewniane elementy altany ogrodowej przed działaniem czynników atmosferycznych. Deski możesz łatwo zaimpregnować samodzielnie, malując je dedykowanymi do tego celu olejami lub lakierami.

Jak zrobić altanę ogrodową z drewna? Wyjaśniamy krok po kroku

Wyznacz teren, na którym postawisz pergolę. Wbij w odpowiednich miejscach kołki i połącz je sznurkami. Teraz możesz przystąpić do pracy.

Stwórz konstrukcję altany ogrodowej

Odpowiednio wykonany fundament zapewni Twojej altanie stabilność. Oprze się działaniu czynników atmosferycznych, silnym wiatrom i deszczom. Jeśli decydujesz się na postawienie altany bezpośrednio na ziemi, pamiętaj, że podłoże musi być doskonale wypoziomowane. Nie zapomnij go utwardzić i zwróć szczególną uwagę na impregnację dolnych części pergoli. Możesz osadzić betonowe stopy fundamentowe na głębokości 60-80 cm w odległości około 1 metra. Dno stopów zasyp gruzem i zalej betonem, zatapiając w nich metalowe kotwy. Na nich osadzisz drewnianą konstrukcję.

Jak zamontować elementy altany ogrodowej?

Kiedy fundament jest gotowy, przystąp do budowy. Zacznij od zamocowania belek podwalinowych. Będą stanowiły konstrukcję nośną podłogi pergoli. Montuj je równolegle do wejścia, sprawdzając regularnie poziomicą, czy są równe. Następnie pokryj je drewnianymi deskami podłogowymi.

Kolejnym krokiem jest wzniesienie ścian. Sprawdzaj, czy kąty proste zostały zachowane i dobijaj delikatnie poszczególne elementy gumowym młotkiem przy użyciu deski montażowej.

Wybierz odpowiednie pokrycie dachu

Dach może przybierać różne kształty. Niewątpliwie najprościej wykonać płaski, który nada altanie nowoczesnego rysu. Możesz się także zdecydować na dwu-, a nawet sześciospadowy. Konstrukcja altany jest delikatna, więc zadbaj o to, żeby jego pokrycie było lekkie. Postaw na strzechę, która jest doskonałym izolatorem. Ochroni budowlę przed nagrzewaniem się i doskonale sprawdzi się w upalne dni latem.

Już wiesz, jak zrobić altanę ogrodową samodzielnie. Nie zwlekaj i stwórz zakątek relaksu w swoim ogrodzie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl