Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zrobić blat z desek? Podpowiadamy

0

Marzy Ci się oryginalny, lecz praktyczny blat? Jest on szczególnie potrzebny w kuchni, ale swoje zastosowanie znajduje także w salonie, czy na tarasie. Chcesz spróbować wykonać go samodzielnie? Zobacz, jak zrobić blat z desek.

Dlaczego warto samodzielnie wykonać blat z desek?

Drewniany blat ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim można go wykonać samodzielnie naprawdę szybko i w łatwy sposób. Bez wątpienia przyniesie Ci to dużo satysfakcji. Poza tym jest to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy. Blat z desek sprawia, że wnętrze jest bardzo przytulne i nabiera rustykalnego charakteru. Wykonując go samodzielnie, masz duże pole do popisu i możesz dokładnie odtworzyć swoją wizję.

Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do stworzenia blatu drewnianego?

Zanim przystąpisz do właściwej pracy, powinieneś zgromadzić wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Przede wszystkim stwórz dokładny projekt blatu i oszacuj jego wymiary. Warto także zmierzyć miejsce oraz powierzchnię, na której opierał się będzie blat. Na podstawie projektu zaopatrz się w drewniane deski wysokiej jakości. Możesz kupić takie, które są już oszlifowane, a nawet zaimpregnowane lub takie, które będziesz musiał obrobić samodzielnie. To drugie rozwiązanie jest oczywiście tańsze, ale bardziej pracochłonne, więc wybór należy do Ciebie.

Oprócz tego potrzebne Ci będą następujące narzędzia:

- wiertarka do drewna z odpowiednimi wiertłami,

- wyrzynarka do drewna,

- szlifierka i papier ścierny,

- kątowniki,

- kołki z drewna,

- klej do drewna oraz silikon,

- ściski stolarskie,

- opcjonalnie piła tarczowa do docięcia desek.

Jak zrobić blat z desek – poradnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrobić blat z desek? Otóż jest to całkiem proste i powinieneś sobie z tym poradzić, nawet jeśli nie masz doświadczenia w majsterkowaniu. Przede wszystkim przygotuj wszystkie narzędzia i materiały. Najpierw musisz dokładnie wygładzić deski i pozbyć się drzazg. Możesz w tym celu użyć szlifierki i papieru ściernego. Zacznij od takiego, który ma małą gradację, a później stopniowo ją zwiększaj.

Bardzo ważne jest to, aby wywiercić precyzyjne otwory w miejscach łączenia desek. Następnie wprowadź do nich klej dedykowany do drewna. Musisz rozprowadzić go naprawdę dokładnie, na całej stykającej się powierzchni. W otworach umieść kołki i połącz deski. Warto użyć do tego ścisków stolarskich, które pomogą Ci idealnie zespolić poszczególne elementy. Po ich złączeniu zostaw blat do wyschnięcia, a na koniec jeszcze raz go wygładź i zaimpregnuj.

Czym i w jaki sposób pomalować drewniany blat?

Drewniany blat możesz oczywiście pomalować na wybrany przez siebie kolor. Wiele osób decyduje się także na zachowanie naturalnej barwy drewna, którą wystarczy zabezpieczyć odpowiednim lakierem i impregnatem. Jeżeli Twoje wnętrze jest urządzone w stylu rustykalnym albo skandynawskim, doskonale sprawdzi się blat bielony. Aby mebel wyglądał jak najbardziej naturalnie, warto wykonać tzw. przecierkę. Kiedy nałożysz białą farbę, pozostaw ją do wyschnięcia. Gdy całość będzie już gotowa, przeszlifuj delikatnie całą powierzchnię. Nie musisz wykonywać tego równo i dokładnie. Na koniec nałóż na blat zabezpieczający lakier. Całość będzie prezentować się naprawdę wyjątkowo.

Samodzielne przygotowanie blatu z desek jest bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem. Jeśli wykonasz wszystko według zaleceń, a na koniec odpowiednio zaimpregnujesz blat, z pewnością posłuży Ci on naprawdę długo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl