Jesteś miłośnikiem przyrody? Chcesz w swoim ogrodzie albo na tarasie stworzyć przytulne miejsce, w którym będziesz mógł odpocząć i spędzać czas na łonie natury? Drewniana balia może być dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Zobacz, w jaki sposób wykonać ją samodzielnie i jakie materiały oraz narzędzia będą Ci do tego potrzebne.
Dlaczego warto postawić drewnianą balię w ogrodzie?
Zastanawiasz się, czy balia ogrodowa to dobry pomysł? Jak najbardziej! Przede wszystkim dzięki niej zyskasz strefę relaksu na świeżym powietrzu. Co więcej, z balii można z powodzeniem korzystać zarówno latem, jak i zimą. Istotne jest również to, że taka kąpiel ma wiele właściwości prozdrowotnych. Dzięki niej możesz się także odstresować i wyciszyć. Oprócz tego balia sprawdza się podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Można również zorganizować w niej romantyczną randkę.
Zakup gotowej drewnianej balii wiąże się z dość dużym wydatkiem. W związku z tym dobrym rozwiązaniem może być wykonanie jej samodzielnie. Na pewno szybko przekonasz się, że to wciągające zajęcie. Jeśli chcesz, poproś o pomoc kogoś bliskiego lub z większym doświadczeniem.
Jak przygotować się do budowy drewnianej balii?
Wybór odpowiedniego miejsca na balię
Zastanawiasz się, jak zrobić drewnianą balię? Zanim rozpoczniesz budowę, musisz wybrać odpowiednie miejsce na tego typu konstrukcję. Najlepiej, aby była ona usytuowana w ciepłym i słonecznym miejscu. Dobrze, gdyby znajdowała się z dala od drzew, ponieważ spadające z nich do balii liście mogą być uciążliwe w sprzątaniu i zakłócać estetykę. Unikaj także innych przeszkód, które mogą utrudniać jej użytkowanie. Pamiętaj przede wszystkim, że teren, na którym będzie stała balia, powinien być jak najbardziej równy. Dobrym pomysłem jest także wybranie miejsca osłoniętego od wiatru, aby móc cieszyć się spokojem i ciszą. Z pewnością znaczenie dla Ciebie ma także prywatność. W związku z tym zadbaj o wybranie takiego miejsca, które pozwoli Ci uniknąć wścibskich spojrzeń sąsiadów. Alternatywą jest zbudowanie parawanu lub innego osłonięcia.
Charakterystyka balii
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej wielkości i kształtu balii. Musisz zdecydować, ile osób będzie z niej korzystać i jak dużo miejsca potrzebujesz. Ważne jest także, aby balia była odpowiedniej głębokości, aby można było swobodnie w niej siedzieć i się zrelaksować. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na balię o kształcie okręgu, kwadratu, prostokąta lub inny, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Pamiętaj oczywiście, aby wziąć pod uwagę także swoje możliwości finansowe oraz powierzchnię terenu, którym dysponujesz. Jeśli balia zajmie większość Twojego ogrodu, może to okazać się uciążliwe. Poza tym nie zmieścisz tam już żadnych innych atrakcji. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniego projektu. Pomoże Ci to dokładnie wszystko zwizualizować i przemyśleć.
Gromadzenie materiałów
Bez wątpienia do budowy drewnianej bali będziesz potrzebował odpowiednich materiałów i narzędzi. Najważniejsze z nich to drewno, śruby, farba lub impregnat, piła, wiertarka, młotek i gwoździe. Pamiętaj, że drewno powinno być wysokiej jakości, aby balia była wytrzymała i bezpieczna w użytkowaniu. Doskonale może sprawdzić się drewno iglaste, które jest stosunkowo tanie, a zarazem prezentuje się bardzo estetycznie. Przed zakupem upewnij się jednak, czy zostało odpowiednio wysuszone. Zwróć także uwagę na zastosowanie ewentualnej impregnacji. Zastanawiasz się, jakiej grubości drewno będzie Ci potrzebne? Najlepiej, aby deski nie były cieńsze niż 40 mm. Istotne jest również to, aby były odpowiednio wyszlifowane. W przeciwnym razie Ty lub inny użytkownik balii może poważnie się skaleczyć.
Jak zrobić drewnianą balię – poradnik krok po kroku
Krok 1: Przygotuj podstawę balii
Pierwszym etapem budowy drewnianej balii jest wykonanie jej podstawy. Aby to zrobić, należy wybrać miejsce, w którym chcesz postawić balię, a następnie wykopać dół o głębokości około 30 cm. Do wykopanego dołu wylej beton. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja balia będzie stabilna i równa.
Krok 2: Zbuduj dno i ściany bali
Następnie konieczne będzie uformowanie okręgu z pionowo ustawionych drewnianych desek. Ich ilość musisz dopasować do zaplanowanej średnicy balii. Kształt, który ma powstać z desek, powinien być łukowaty i przynajmniej nieco zaokrąglony. Aby to osiągnąć, należy odpowiednio sfrezować panele. Łukowe łączenia istotnie wpływają nie tylko na komfort użytkowania, ale także szczelność całej balii.
Oczywiście dno balii również należ wykonać z drewnianych desek. Zadbaj, aby było ono stosunkowo grube, a jednocześnie idealnie dopasowane do uzyskanej wcześniej obręczy. Zastanawiasz się, w jaki sposób połączyć dno i obręcz balii? Otóż wystarczy poddać dolną część obręczy frezowaniu. W ten sposób uzyskasz szczelinę, w której umieścisz przygotowane wcześniej dno. Nie zapomnij tylko, że do dna będą musiały być również przymocowane siedziska. Najlepiej montować je przy użyciu długich i bardzo wytrzymałych śrub. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że siedziska zaczną dryfować.
Przy budowaniu zarówno dna, jak i ścian balii pamiętaj, że wszystkie elementy powinny być odpowiednio odmierzone, przycięte i wyszlifowane Ważne jest przede wszystkim to, aby na każdym etapie budowy upewniać się, że poszczególne komponenty są dokładnie spasowane i nie mają żadnych wad, które mogłyby osłabić konstrukcję.
Krok 3: Pokryj balię farbą lub impregnatem
Kiedy Twoja wymarzona balia będzie już zbudowana, nie zapomnij, że należy pokryć ją impregnatem, aby zapewnić jej dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi i przedłużyć żywotność. Dodatkowo możesz zdecydować się na pomalowanie balii. Pamiętaj, że farba powinna być nakładana na powierzchnię drewna równomiernie i w odpowiedniej ilości. Jeśli chcesz nadać bali indywidualny styl, możesz pomalować ją w swoim ulubionym kolorze lub ozdobić różnymi wzorami.
Krok 4: Dodaj elementy wyposażenia
Ostatnim krokiem jest dodanie dowolnych elementów wyposażenia do bali. Możesz np. zdecydować się na zamontowanie w niej specjalnej ławy lub siedzisk. Doskonale sprawdzi się także parasol jako osłona przed zanieczyszczeniami, ale i słońcem czy deszczem. Ważne jest, aby wszystkie dodatki były wykonane z wysokiej jakości materiałów i były na tyle wytrzymałe, aby mogły poradzić sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Niektórzy decydują się na pełne zadaszenie balii, co może wydłużyć jej żywotność, a także pozwolić cieszyć się nią niezależnie od pogody.
Jak wykonać odpływ i system grzewczy balii?
Warto mieć świadomość tego, że sama konstrukcja to jeszcze nie wszystko. W przypadku balii bardzo ważny jest precyzyjnie wykonany odpływ oraz wydajny system grzewczy? W jaki sposób to zrobić? Otóż odpływ należy umieścić tuż nad podłożem. Pamiętaj, że musi on znajdować się w jednej linii z kulowym zaworem. Co ważne, wszystkie połączenia powinny być dokładnie uszczelnione za pomocą silikonu. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić swoją balię oraz uniknąć pęknięcia drewna w wyniku nadmiernego nacisku wody, zamontuj w przynajmniej kilku miejscach specjalne metalowe obręcze. Upewnij się tylko, że zostały one wykonane z nierdzewnej stali.
Jeśli chodzi o system grzewczy, możesz zdecydować się na najprostszą opcję, czyli stworzenie paleniska oddalonego maksymalnie o metr od całej konstrukcji. Ciepło może być dostarczane z paleniska za pomocą rury mającej średnicę mniej więcej 10 cm. Pamiętaj tylko, że rura musi być wykonana z nierdzewnej stali. Rurę należy umieścić wewnątrz konstrukcji. W tym celu wytnij w drewnianej ścianie balii otwór odpowiedniej wielkości, w którym zmieści się przewód.
Malowanie i konserwacja balii ogrodowej
Chcesz, aby Twoja balia przez wiele lat prezentowała się bardzo estetycznie? W takim razie nie zapomnij nie tylko o jej odpowiednim pomalowaniu, ale również właściwej konserwacji. Przy malowaniu należy pamiętać przede wszystkim o tym, że balię trzeba pokryć farbą tylko od zewnętrznej strony. Nie należy malować ścian mających kontakt z wodą. Znajdujące się w farbie substancje mogłyby rozpuścić się w wodzie i prowadzić do powstania zanieczyszczeń. Nie oznacza to oczywiście, że wewnętrzna strona ścian ma zostać w surowym stanie. Warto np. zastosować specjalne plastyfikacyjne powłoki.
Zastanawiasz się, w jaki sposób konserwować drewnianą balię? Przede wszystkim dobrze jest regularnie ją malować, najlepiej każdego roku. W ten sposób unikniesz przede wszystkim powstawania nieestetycznych szarych nalotów. Dobrze jest używać do tego specjalnych olejów do drewna. Jeśli będziesz wykonywać konserwację regularnie, za każdym razem wystarczy Ci prawdopodobnie tylko jedna cienka warstwa.
Nie zapomnij również o systematycznym czyszczeniu balii. Oczywiście musisz używać do tego odpowiednich detergentów, przeznaczonych do drewna. Istotne jest przede wszystkim to, aby oprócz tradycyjnych zanieczyszczeń, usuwały one także pleśń, glony itp. Co ważne, czyścić należy nie tylko zewnętrzną stronę balii, ale także środek.
Jak korzystać z drewnianej balii?
Wiesz już, jak zrobić drewnianą balię, ale zastanawiasz się, w jaki sposób prawidłowo z niej korzystać? Otóż, kiedy cała konstrukcja będzie już gotowa i odpowiednio zaimpregnowana oraz pomalowana, możesz przejść do jej uruchomienia. Przede wszystkim musisz napełnić balię czystą, wysokiej jakości wodą. Następnie rozpal palenisko i poczekaj, aż temperatura wody wystarczająco wzrośnie. Warto co kilka minut mieszać wodę, aby ciepło mogło równomiernie się rozchodzić.
Co ciekawe, z balii szczególnie warto korzystać w okresie zimowym. Pozwala to przede wszystkim wzmacniać odporność, zwłaszcza w połączeniu np. z nacieraniem się śniegiem. Oczywiście wszystko musi odbywać się ostrożnie i stopniowo, począwszy od krótkich serii. Jeśli chodzi o temperaturę zimowych kąpieli, powinna ona wynosić od 37 do 39 stopni Celsjusza. Z kolei latem wskazana jest temperatura mieszcząca się w przedziale 26-35 stopni Celsjusza.
Budowanie drewnianej bali jest satysfakcjonującym zajęciem, ale jednocześnie wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Jeśli zdecydujesz się na zbudowanie bali, zyskasz doskonałe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Pamiętaj tylko, aby wybrać odpowiednie miejsce, sporządzić projekt i wybrać wysokiej jakości materiały. Ważna jest także właściwa impregnacja i konserwacja. Jeżeli zastosujesz się do naszych rad, z pewnością będziesz mieć własną, piękną drewnianą balię, w której będziesz chętnie odpoczywać i cieszyć się urokami natury.