
Lubisz relaks na łonie natury? Postaw na wygodne meble ogrodowe. Niewielki komplet sprawdzi się nie tylko na własnym kawałku ziemi. Możesz go postawić także na tarasie, a nawet balkonie. Nie chcesz gotowych pomysłów prosto ze sklepu? Coraz modniejsze staje się meblowe DIY. Jeśli zastanawiasz się, z czego i jak zrobić ławkę, zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.
Meble ogrodowe z drewna
Jednym z najczęstszych elementów małej architektury ogrodowej są altanki. Świetnie wpisują się w przydomową zieleń, jak również niewielką przestrzeń na działce. Do drewnianej konstrukcji altany łatwo dopasować meble ogrodowe. Najwięcej uroku mają stoły i ławy, także wykonane z drewna. Tworzą spójną całość, dobrze wpisują się w ogrodową roślinność, są estetyczne i trwałe. Wystarczy je zabezpieczyć odpowiednim preparatem, np. bezbarwnym impregnatem gruntującym do drewna Remmers, lub olejem do mebli ogrodowych tej samej firmy. Oba produkty znajdziesz w sklepie Woodrive. Jak zrobić ławkę? Wbrew pozorom, nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Zacznij od odpowiedniego drewna.
Z czego zrobić ławkę ogrodową?
Ławka ogrodowa może przybierać różne formy - mniejsze, większe, szersze czy węższe. Najzwyklejszy model opiera się na prostych nogach, drewnianych, lub metalowych. Takie ławki łatwo przenieść w dowolne miejsce, tworząc kącik np. przy ognisku. Bez względu na projekt, starannie wybierz deski, z których zrobisz siedzisko. Z dużym obciążeniem dobrze radzi sobie dąb. Jest trwały, nie szkodzą mu warunki zewnętrzne. Łatwiej dostępne i tańsze są sosna i buk, choć wymagają częstszej konserwacji. Przydomową ławkę możesz też wykonać z desek sosnowych i świerkowych. Kupując deski, warto powiedzieć sprzedawcy, jakie będzie ich przeznaczenie. Wówczas możesz liczyć na cenne podpowiedzi przed rozpoczęciem prac.
Zacznij od projektu, ustal wymiary
Uważasz, że projektowanie mebli to zajęcie dla profesjonalistów? Niekoniecznie. Zastanawiając się jak zrobić ławkę ogrodową, po prostu ją narysuj. Zaznacz na niej wymiary, jakie powinna mieć. Cały projekt musi być maksymalnie dostosowany do użytkowników. Do małego ogrodu pasują niewielkie ławki. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, zrób ławki czteroosobowe. Osobom, które dopiero zaczynają przygodę z pracami stolarskimi, poleca się wykonanie większej ilości krótszych, 2,3-osobowych ławek. Gotowy mebel powinien wytrzymać odpowiednie obciążenie. Sam w sobie nie może być jednak ciężki. Zadbaj, aby projekt dobrze komponował się z otoczeniem.
Wybierz wytrzymałe deski
Jak zrobić wygodną ławkę? Postaw na wytrzymałe deski. Sprawdź ich grubość. Zbyt cienkie mogą nie utrzymać obciążenia ławki. Równie ważnym parametrem desek jest ich długość. Wybierz takie, które będą nieco dłuższe od projektowanej długości siedziska. Mniej problematyczna jest szerokość. Łatwo ją zmienić dodając dodatkową deskę. Jeśli ławka jest pierwszym meblem, jaki tworzysz, postaw na model bez oparcia, z prostym siedziskiem i nóżkami. W jeszcze prostszym wariancie można poszukać gotowych nóg, które połączysz z pozostałymi elementami. Doświadczenie, jakie zdobędziesz, może sprawić, że następnym razem wybierzesz trudniejszy projekt.
Lista niezbędnych narzędzi i akcesoriów
Jak zrobić ławkę nie mając narzędzi stolarskich? Z pewnością w przydomowym warsztacie masz wiertarkę, wiertarko-wkrętarkę oraz wiertła do drewna o różnej długości. Niektórzy majsterkowicze mają także wkręty meblowe (tzw. konfirmaty), podkładki, nakrętki i śruby zamkowe. Te ostatnie łatwo rozpoznać. Przypominają nieco grzybek, dlatego świetnie sprawdzają się do spojenia siedziska. Przygotowane i dobrze docięte elementy drewniane wystarczy ze sobą połączyć. Pamiętaj, aby starannie dopasować długość śrub do grubości desek.
Ostatni etap to malowanie. Drewno gdy przesycha, nieco zmienia swoją objętość. Malowane elementy w wersji suchej mogą więc mieć miejsca nietknięte farbą. To dlatego drewniane meble zwykle maluje się dwa razy. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych prześwitów.