Szukasz pomysłu na przygotowanie ciekawej ogrodowej konstrukcji, która będzie stanowić element dekoracyjny i jednocześnie ochroni przed deszczem lub słońcem? Bez wątpienia powinieneś zatem rozważyć budowę pergoli. Samodzielny montaż nie jest pracą trudną i czasochłonną. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z kilku praktycznych porad ułatwiających zadanie. Jak zrobić pergolę ogrodową? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Jak zrobić pergolę? Te rzeczy są niezbędne
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pergolę, w pierwszej kolejności potrzebujesz oczywiście oryginalnego projektu. Nieograniczone możliwości dają ogromne pole do popisu. Konstrukcja stanowiąca przedłużenie domu? A może odrębna altana umiejscowiona w przytulnym ogrodowym kącie? Nie trzeba wznosić się na wyżyny kreatywności, aby przygotować zachwycający element architektury ogrodu.
Najważniejszymi komponentami pergoli są listewki oraz inne drewniane części z odpowiedniego gatunku drewna. Nie obejdzie się też bez impregnatów oraz preparatów gruntujących. Do jej skonstruowania przygotuj także podstawowe narzędzia w postaci wkrętarki, poziomicy, akcesoriów do szlifowania powierzchni oraz do nakładania ochronnych środków.
Przygotowanie drewna pierwszym krokiem budowy pergoli
W celu zbudowania pergoli możesz sięgnąć po każdy rodzaj drewna. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest sosna. Niezależnie co wybierzesz, klucz do sukcesu stanowi prawidłowa obróbka materiałów konstrukcyjnych, a także impregnacja. Dzięki temu całość będzie prezentować się estetycznie. A jednocześnie zostanie zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych, wilgocią i pleśnią.
Jak zrobić pergolę?
Na samym początku drewno w postaci listewek i belek należy poddać wyszlifowaniu oraz oczyszczeniu z kurzu i pyłu. Obie czynności muszą zostać wykonane starannie, aby nie doprowadzić do zarysowania poszczególnych elementów konstrukcji. Gdy zostaną wygładzone i oczyszczone, można przystąpić do impregnacji oraz lakierowania w celu wzmocnienia struktury drewna i ochrony powierzchni przed czynnikami pogodowymi.
Montaż elementów konstrukcyjnych podczas budowy pergoli
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pergolę, musisz pamiętać, że części konstrukcji nie mogą znajdować się na ziemi. W związku z tym w celu ułatwienia zadania warto skorzystać, chociażby z kotew mocujących. Z kolei chcąc uzyskać stabilność filarów montowanych pionowo, wspomóż się belkami podpierającymi. Gdy montaż głównych słupków zostanie zakończony, w dalszej kolejności należy przykręcić boczne listwy, które utworzą ściany.
Oczywiście przykręcając je do pionowych słupów, zwróć uwagę na zachowanie równych odstępów pomiędzy nimi. Aby zyskać jak najwięcej cienia, odległość powinna być jak najmniejsza. Jednocześnie zyskasz większą protekcję przed wiatrem. Z kolei większe odległości są odpowiednie, jeśli pergola zostanie pokryta roślinami.
Problemem na finalnym etapie montażu pergoli mogą być odstające listwy boczne. Wówczas należy je dociąć, a następnie wyszlifować brzegi. Unikaj docinania desek w trakcie prac montażowych, ponieważ często pojawia się niepożądany efekt w postaci nieestetycznych nierówności psujące całość.
Budowa pergoli to nie wszystko. Zadbaj również o wyjątkową oprawę
Po skonstruowaniu pergoli pozostaje już tylko udekorować całość. Wizualna oprawa nie tylko doda uroku, ale również sprawi, że relaks w plenerze stanie się czystą przyjemnością. Pomysłów jest wiele. Począwszy od sadzenia pnączy oplatających konstrukcję, przez zdobienie różnorodnymi materiałami, kończąc na zawieszeniu klimatycznych lamp. Eksperymentować można na wiele sposobów, dostosowując aranżację, chociażby do panującej aury i nastroju.
Budowa pergoli to bez wątpienia jeden z ciekawszych sposobów na zagospodarowanie ogrodowej przestrzeni. Kameralna konstrukcja nie tylko uprzyjemni błogie lenistwo, ale również stworzy bardzo ciekawą scenerię. Odrobina stolarskich umiejętności, drewniane materiały konstrukcyjne, kilka niezbędnych narzędzi oraz kreatywny pomysł – niczego więcej nie potrzebujesz.