Budowa ścian jest kluczowa dla konstrukcji budynku. W jaki sposób je stawiać i jakich błędów uniknąć? Jak zrobić ściankę działową z drewna i co jest w tym procesie najważniejsze? Na te i inne pytania otrzymasz odpowiedź w naszym tekście.
Kluczowe elementy konstrukcyjne
W budynkach wielokondygnacyjnych, jak i jednokondygnacyjnych, pojawiają się elementy konstrukcyjne takie jak ściany działowe i ściany nośne. Każda z nich wznoszona jest w nieco innych celach. Kiedy dowiadujesz się o tych wszystkich niuansach? Najczęściej dopiero wtedy, gdy inwestujesz w budowę własnego domu. Wiedza o typach ścian jest bardzo ważna także w przypadku remontu. Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace ze ścianą, musisz się upewnić, czy jej naruszenie nie będzie niebezpieczne dla konstrukcji budynku. Problem dotyczy nie tylko wyburzania ścian, ale nawet wycinania w nich większych otworów, np. w celu poprawienia funkcjonalności konkretnego pomieszczenia.
Ściany działowe i ściany nośne
Konstrukcję budynku tworzą fundamenty wraz ze ścianami. Są to pionowe przegrody, oddzielające wnętrze mieszkalne od przestrzeni na zewnątrz. Ściany nośne, zwane konstrukcyjnymi, przenoszą ciężar stropów, dachu i ścian z wyższych kondygnacji na elementy, które znajdują się pod ścianami nośnymi. W ten sposób ciężar rozchodzi się aż do fundamentów. Zewnętrzne ściany pełnią więcej funkcji. Odpowiadają m.in. za właściwą izolację akustyczną i cieplną. Ścianki działowe nie stanowią elementu konstrukcyjnego. Przy ich pomocy łatwo oddzielisz od siebie poszczególne pomieszczenia. Jak zrobić ściankę działową z drewna? To dobra alternatywa dla innych materiałów budowlanych.
Ekologiczne ścianki działowe z drewna
Ściana zwykle kojarzy się z konstrukcją, która zaczyna się na podłodze, a kończy przy suficie. W nowoczesnych wnętrzach podchodzi się do tematu bardziej elastycznie. Ściankę możesz postawić do dowolnej wysokości. Niska ścianka oddzieli salon od jadalni bez efektu zaciemnienia. Z czego można ją postawić? Fachowcy wznoszą je z ceramiki, silikatów, betonu komórkowego i keramzytobetonu. Można wykorzystać też płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe czy włókno-cementowe na lekkim ruszcie. Jeśli przy budowie domu stawia się na ekologiczne drewno, warto pomyśleć, jak zrobić ściankę działową z drewna.
Mocna konstrukcja szkieletowa
Drewniane ścianki działowe to obowiązkowy element domów, budowanych z bali. Konstrukcja tego typu sprawdzi się też w klasycznych domach jednorodzinnych. Co więcej, drewniany szkielet udźwignie większy ciężar, niż profil metalowy. Wystarczy całość wzmocnić poziomą belką drewnianą. Zwróć uwagę na drewno, jakie chcesz zastosować do budowy ścianki. Musi być dobrze wysuszone, wtedy nie zmieni swoich właściwości. W sklepie Woodrive znajdziesz deski do konstrukcji wewnętrznych, które idealnie zbudują drewniany szkielet ścianki działowej.
Jak zbudować ściankę o konstrukcji szkieletowej?
Przygotuj równo docięte deski. Do ich szerokości dopasujesz później grubość waty mineralnej, która wygłuszy ściankę. Przy pomocy kołków rozporowych zamocuj belkę na podłodze w miejscu, gdzie są legary. Na każdym etapie pracy pomagaj sobie poziomicą, która ustali właściwe położenie belki. Jeśli ściana ma prostą formę, wystarczy jedna belka sufitowa. Gdy projekt zakłada budowę narożnika, użyj dwóch belek. Kolejne pionowe słupki powinny być wbijane w równej odległości. Jak zrobić ściankę działową z drewna? Nie zapomnij o otworze na drzwi. Jego rozmiar musi być dopasowany do drzwi konkretnego producenta.
Ostatni etap budowania ścianki działowej to przybijanie okładziny. Wypełnij ściany wygłuszeniem, którego grubość odpowiada drewnianym słupkom. Ścianki działowe można stawiać w dowolnym pomieszczeniu. Konstrukcje szkieletowe, stawiane z drewna, najlepiej sprawdzają się wówczas, gdy chcesz zabudować przestrzeń od podłogi aż do sufitu.