Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zrobić stół warsztatowy? Poznaj porady, które ułatwią Ci realizację projektu!

0

Trudno wyobrazić sobie wyposażenie warsztatu bez stołu. O ile jego zakup to najbardziej komfortowe rozwiązanie, o tyle samodzielne wykonanie daje ogromną satysfakcję. Jednym z pomysłów jest konstrukcja z drewnianych materiałów budowlanych, korzystna przede wszystkim dla tych, którzy są na bakier ze spawaniem. Jak zatem zrobić stół warsztatowy z drewna?

Stół warsztatowy, czyli własne miejsce pracy

Stół jako element wyposażenia warsztatu to szczególnie ważna kwestia. W końcu to przy nim wykonywane są najważniejsze czynności robocze. W związku z tym mebel skonstruowany metodą DIY przede wszystkim powinien cechować się stabilnością. Ogromne znaczenie ma również odpowiednio wytrzymała powierzchnia robocza.

Jak zrobić stół warsztatowy spełniający powyższe wymogi?

Tak naprawdę nie potrzebujesz wiele. Wystarczy zaopatrzyć się w wysokiej jakości deski, kilka najważniejszych narzędzi oraz odrobinę czasu i cierpliwości. Oczywiście nie należy zapominać też o dobrze opracowanym projekcie, który uwzględni kilka podstawowych założeń. Jego realizacja nie jest wcale czasochłonnym przedsięwzięciem, jak może się wydawać.

Jak zrobić stół warsztatowy? Zacznij od określenia głównych założeń

Jednym z głównych założeń jest dostosowanie wysokości stołu do indywidualnych oczekiwań. Kluczową rolę odgrywa wzrost użytkownika. Z praktycznego punktu widzenia lepiej, aby konstruowany mebel był większy. W razie konieczności jego skrócenia, czynność nie powinna należeć do szczególnie trudnych zadań. Z kolei rozważając kwestię szerokości, musisz przede wszystkim określić wielkość oczekiwanej powierzchni roboczej. Wiele zależy także od przestrzennych możliwości determinujących, jak duży mebel będziesz stanie umieścić. Wymiary stołu wyznaczą jednocześnie liczbę desek, jaką przyjdzie Ci wykorzystać podczas jego przygotowywania.

Wedle własnego uznania należy też dobrać rodzaj drewna. Warto wybrać, chociażby deski fazowane lub heblowane. Zarówno impregnowane, jak i pozbawione środka, który zabezpiecza przed pleśnią oraz atakiem owadów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz go zaaplikować na drewniane elementy osobno.

Konstrukcja stołu warsztatowego krok po kroku

Jak zrobić stół warsztatowy - a w zasadzie, od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest właściwe przycięcie kantówek przeznaczonych na nogi warsztatowego stołu oraz na elementy stabilizujące konstrukcję. Te drugie umożliwiają swobodne utrzymywanie się blatu przy dużym obciążeniu. Mając na uwadze połączenie nóg z poprzeczkami najlepiej przygotować odpowiednie otwory na wkręty. A to dlatego, że bezpośrednie przykręcenie śrub do drewna może skutkować rozczepieniem.

Natomiast jeśli chodzi o skręcanie segmentów, czynność może być wykonywana na bieżąco lub po uprzednim połączeniu nóg z poprzecznymi deskami odpowiadającymi za podparcie. Całość zostaje poddana impregnacji oraz malowaniu, chociażby przy użyciu lakierobejcy. Dzięki temu zabezpieczysz drewniane elementy, a także zadbasz o ich estetyczny wygląd.

W dalszej kolejności możesz przystąpić do montażu najbardziej reprezentatywnej części stołu warsztatowego, czyli blatu. Ogromne znaczenie ma właściwe i dokładne ułożenie. Nie powinno zaczynać się od jego dokręcenia. Dlaczego? Nierówno ułożony niejednokrotnie wywołuje duże niedogodności podczas wykonywanych prac ze względu na występujące pochyłości.

Jeśli istnieje taka potrzeba, finalnym krokiem jest dokładne szlifowanie krawędzi oraz malowanie impregnatem w celu zabezpieczenia powierzchni przed wpływem szkodliwych czynników np. w postaci wilgoci.

Własnoręczne zbudowanie stołu warsztatowego dopasowanego do własnych potrzeb to nie lada frajda dla każdego majsterkowicza. Kluczem do sukcesu jest oczywiście dobór wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych, niezbędnych do realizacji projektu. Jeśli takowych poszukujesz, zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu online. Bez wątpienia znajdziesz u nas wszystko, co pozwoli Ci skonstruować funkcjonalny mebel, który wykorzystasz we wszelkich warsztatowych pracach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl