Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zrobić szalunek pod fundament? Co warto na ten temat wiedzieć?

0

Warto pamiętać o tym, że fundamenty wykonywane w szalunku, a więc we wcześniej przygotowanej formie są jednym z popularniejszych sposobów na posadowienie budynków. W praktyce szalunek można wykonać samodzielnie, skorzystać z gotowych rozwiązań systemowych bądź zdecydować się na jego wypożyczenie. Nieocenione są oczywiście klasyczne szalunki z desek drewnianych - deskowania.

Jak zrobić szalunek pod fundament?

Generalnie metoda wykonywania fundamentów uzależniona jest od kilku podstawowych czynników. Spore znaczenie mają przede wszystkim warunki geologiczne, a więc rodzaj i nośność gruntu na danej działce czy głębokość jego przemarzania. W polskiej strefie klimatycznej jest to na ogół głębokość 0,8 - 1,2 m. Oczywiście ostateczną decyzję o metodzie posadowienia i wykonania fundamentów zawsze podejmuje projektant, mając na uwadze wyliczenia konstruktorów. Zazwyczaj stosuje się fundamenty betonowe lub żelbetonowe, wykorzystując metodę deskowania bądź stosując gotowe formy (tzw. szalunek systemowy).

Szalowanie fundamentów - rodzaje

Jak zrobić szalunek pod fundament? Na początku warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami szalunków.

Szalowanie zwane także deskowanie to rodzaj formy, której zadaniem jest nadanie mieszance betonowej odpowiedniego kształtu. Szalówka jest w praktyce tymczasową konstrukcją wykonaną z drewnianych desek, rzadziej płyt ze sklejki lub metalu. Podczas budowy domów jednorodzinnych na ogół wykorzystywane jest szalowanie jednorazowe. Można jednak użyć także szalowania wykonanego z elementów, które będą wykorzystane raz jeszcze. W przypadku szalowania powtarzalnego do wyboru są szalowania przestawne (demontowane po stwardnieniu betonu), szalowania przesuwne (przesuwane w nowe miejsce) i szalowania ślizgowe (przesuwane w płaszczyźnie).

Jak dobrze wykonać szalunek pod fundament?

Wiele osób zastanawia się jak zrobić szalunek pod fundament. Okazuje się, że w przypadku konstrukcji betonowych i żelbetowych. szalunek z desek czy płyt jest formą pod przyszły fundament. Poszczególne elementy szalunku są ze sobą łączone za pomocą ram metalowych. Przy fundamentach stawianych w gruncie dolna część wykopu powinna być z obu stron nieco szersza niż planowana ława fundamentowa. Zazwyczaj wysokość deskowania to około 40 cm.

Nie da się ukryć, że fundament z deskowaniem zajmuje sporo czasu, ale za to skutecznie zapobiega łączeniu się mieszanki betonowej z gruntem. Poza tym przed ułożeniem w wykopie deskowania zalewa się je tzw. chudym betonem. Pełni on funkcję warstwy izolacyjnej, która chroni beton przed połączeniem się z ziemią.

Szalowanie ma ogromne znaczenie

Wiadomo już jak zrobić szalunek pod fundament. To bardzo ważny element, gdyż wpływa na trwałość fundamentu i czyni go odpornym na mróz. Na wspomniany już chudy beton nakłada się deskowanie i zbrojenie. Przed zastosowaniem mieszanki betonowej całość warto polać wodą. Beton deskowanie musi wypełnić dokładnie, należy go w razie potrzeby wyrównać. Zabetonowaną ławę warto zabezpieczyć przed zbyt szybkim wyschnięciem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl