Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie? Podpowiadamy!

0

Podmurówka to ważny element ogrodzenia. Zapewnia mu trwałość i zwiększa bezpieczeństwo posesji. Co więcej, odpowiednio ozdobiona, jest estetycznym dopełnieniem płotu. Podpowiemy Ci dziś, jak zrobić szalunek pod ogrodzenie, aby osiągnąć elegancki i trwały efekt.

Dlaczego warto wykonać podmurówkę?

Jeśli chcesz, aby Twoje ogrodzenie było solidne, osadź je stabilnie w gruncie. Dzięki temu płot będzie wytrzymały i zapewni Ci bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych aktywności poza domem. Podmurówka bywa koniecznością, zwłaszcza jeśli podłoże jest miałkie lub piaszczyste. Pozwala na stabilizację płotu i gwarantuje jego trwałość.

Podmurówka to także skuteczne zabezpieczenie przed zwierzętami z zewnątrz, a zarazem bariera nie do przebycia dla zwierząt domowych. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że żaden z Twoich pupili nie ucieknie z posesji i nie zrobi sobie, ani przechodniom krzywdy. Co więcej, fundament zabezpieczy teren przed wrastaniem chwastów pnących, więc poprawi estetykę Twojego ogrodu i pozwoli Ci zaoszczędzić czas na opiece nad nim.

Czym jest szalunek pod ogrodzenie?

Szalunek jest formą, do której wylejesz beton, aby stworzyć stabilny mur. To tymczasowy element konstrukcyjny, którego zadaniem jest ustabilizowanie podmurówki i jej właściwe ukształtowanie. Wykonuje się go z desek z drewna sosnowego, które jest tanie, odporne na uszkodzenia i dobrze pracuje z betonem.

Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?

Podmurówkę możesz wykonać samodzielnie, przygotowując odpowiedni szalunek. Wystarczy Ci podstawowa wiedza z zakresu prac budowlanych i odrobina cierpliwości, aby stworzyć wymarzone ogrodzenie.

Zaplanuj swoje ogrodzenie

Pracę rozpocznij od planu. Określ swoje preferencje i zastanów się, jak podmurówka ma wyglądać. Wytycz przebieg ogrodzenia i położenie słupków. Jeśli decydujesz się na podmurówkę ozdobioną kamieniami lub cegłami, stwórz nieco większy fundament.

Wykop dół

Zacznij od wykopania dołu o odpowiedniej głębokości. Powinien przekraczać nieznacznie granicę zamarzania gleby. Zazwyczaj jego wysokość waha się od 80 do 100 cm. Pamiętaj jednak, żeby przygotować półtorametrowe otwory pod słupy. W przypadku ciężkiego płotu z betonu lub kamienia wykop głębszy fundament, aby zapewnić konstrukcji stabilne podparcie. Podobną zasadą kieruj się, jeśli na Twojej posesji jest gleba ilasta, torfowa lub w jej pobliżu znajdują się cieki wodne. Zwróć także uwagę na różnice w wysokości terenu. Przy dużych wahaniach weź pod uwagę wykonanie ogrodzenia uskokowego.

Zadbaj o staranne deskowanie szalunku

Ułóż deski wzdłuż ścian dołu równo i prostopadle do podłoża. Dzięki temu podmurówka będzie stabilna i trwała. Następnie wzmocnij je podporami, tak aby nie wygięły się podczas wylewania betonu. Jeśli podłoże jest luźne, wyłóż dół folią ochronną, która zapobiegnie osuwaniu się ziemi. Dzięki temu łatwiej Ci będzie prawidłowo ułożyć deski.

Wykonaj zbrojenie fundamentu

Podmurówkę wzmocnij zbrojeniem, układając pręty pionowo i poziomo. Dzięki temu osiądzie równomiernie w podłożu na całej swojej długości. Zminimalizujesz tym samym ryzyko pęknięć i uszkodzeń.

Usuń szalunek

Szalunek zdemontuj, dopiero kiedy beton się zawiąże. Zazwyczaj trwa to około 10 do 14 dni. Wówczas też przystąp do montowania poszczególnych elementów ogrodzenia.

Teraz już wiesz, jak zrobić szalunek pod ogrodzenie. Możesz także poprosić o pomoc specjalistów, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces od początku do końca.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl