Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zrobić szalunek pod płot? Wyjaśniamy, krok po kroku

0

Odpowiednie ogrodzenie to niezwykle ważny element każdej posesji. Zapewnia ono prywatność i ochronę, a oprócz tego wpływa na estetykę ogrodu. Dzięki niemu można również w funkcjonalny sposób podzielić przestrzeń. Planujesz budowę płotu? Musisz pamiętać o tym, że istotne jest właściwe przygotowanie podłoża. Kluczowy etap to wykonanie odpowiedniego szalunku. Jak to zrobić i o czym warto wiedzieć? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Czym jest szalunek pod płot?

Nie wiesz, czym właściwie jest szalunek? Otóż szalunek pod płot to rodzaj konstrukcji, najczęściej drewnianej, ewentualnie metalowej, która jest używana do formowania betonowych fundamentów. Szalunek tworzy tymczasową ścianę wokół obszaru, na którym ma być wykonany fundament. Musisz wiedzieć, że pozwala on przede wszystkim na precyzyjne uformowanie betonu. W przypadku płotów szalunek umożliwi przygotowanie solidnych i trwałych fundamentów, które utrzymają Twoje ogrodzenie w pionie przez wiele lat.

Warto mieć świadomość tego, że szalunek jest najczęściej formą tymczasową. Kiedy beton ulegnie związaniu, deski można bezpiecznie usunąć. Co ciekawe, niekiedy istnieje możliwość wtórnego użycia szalunku. Zdarza się także, że warto wykonać tzw. szalunek tracony. Na czym on polega? Otóż jest to specjalna forma z płyt, którą należy na stałe zamocować do betonowych elementów. Staje się ona wówczas częścią całej konstrukcji. Taki szalunek pozwala znacznie szybciej i bezpieczniej pracować. Poza tym materiał użyty do szalunku może pełnić funkcję dodatkowej izolacji. Tego typu szalunek z roku na rok zyskuje na popularności.

Dlaczego warto wykonać szalunek pod płot?

Zastanawiasz się, dlaczego wykonanie szalunku pod płot jest aż tak ważne? Otóż przede wszystkim zapewnia on trwałość i stabilność. Szalunek pozwala na równomierne rozłożenie betonu wokół całego obszaru fundamentów. Dzięki temu płot będzie stabilniejszy i mniej podatny na przechylanie się czy też uszkodzenia spowodowane niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Będzie on także bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Warto również mieć świadomość tego, że szalunek zapewnia wysoką odporność na wilgoć. Jeśli jest poprawnie wykonany, zabezpiecza beton przed nadmiernym kontaktem z wodą, który mógłby prowadzić do jego osłabienia i pękania. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje fundamenty pozostaną trwałe i niestraszna im będzie wilgoć.

Oprócz tego szalunek wpływa na precyzję i estetykę wykonania fundamentów oraz płotu. Umożliwia on dokładne ukształtowanie fundamentów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku ozdobnego ogrodzenia. Dzięki temu możesz uzyskać równy, atrakcyjny wizualnie płot. Warto także wiedzieć, że poprawnie wykonany szalunek pomaga uniknąć osiadania fundamentów w wyniku zmian zachodzących w gruncie. Oznacza to, że Twój płot będzie służył bez zarzutu przez naprawdę wiele lat.

Oczywiście solidne fundamenty to także przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Nie tylko chronią one Twój płot przed uszkodzeniami, ale także zapobiegają jego przypadkowemu przewróceniu się, co może stanowić poważne zagrożenie dla osób znajdujących się na lub obok Twojej posesji.

Szalunek – doskonały na wykonanie podmurówki ogrodzenia

Szalunek sprawdzi się doskonale, jeśli zależy Ci na podmurówce ogrodzenia. Dlaczego podmurówka jest tak chętnie stosowana? Otóż to bardzo praktyczne rozwiązanie, które może zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Dzięki podmurówce na Twoją posesję nie dostanie się leśna zwierzyna. Poza tym znacznie mniejsze jest ryzyko włamania. Dzięki podmurówce ogrodzenie jest trwałe i stabilne przez wiele lat.

Oprócz tego podmurówka ma zalety estetyczne. Doskonale prezentuje się na niej zarówno drewniane, jak i metalowe ogrodzenie. Poza tym jej częścią często są imponujące kamienie ozdobne. Jeśli zależy Ci na ciekawym wyglądzie Twojego ogrodzenia, rozważ zastosowanie podmurówki.

Na podmurówkę często decydują się osoby, które mają zwierzęta domowe. Wiele psów lubi kopać dziury pod ogrodzeniem, co może niestety skończyć się ich ucieczką. Co ciekawe, dotyczy to także kotów, gryzoni itp. Warto wiedzieć, że podmurówka ma również znaczenie dla roślin. Dzięki niej rośliny pnące oraz chwasty nie będą wrastały w ogrodzenie. Płoty pozbawione szalunku są zaś bardzo często obrośnięte niepożądanymi roślinami.

Jak zrobić szalunek pod płot?

Nie wiesz, jak zrobić szalunek pod płot? Tak naprawdę niemal każdy jest w stanie wykonać go samodzielnie lub z pomocą znajomych. Oczywiście, jeśli nie czujesz się na siłach, poproś o pomoc fachowców, gdyż od tego może zależeć nie tylko trwałość płotu, ale również bezpieczeństwo Twoje i bliskich.

Planujesz samodzielnie zrobić szalunek pod płot? Zobacz, jak wykonać to krok po kroku!

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Na początek musisz wybrać odpowiednie materiały na szalunek. Popularnym wyborem są deski drewniane lub blachy metalowe. Zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą te pierwsze. Przed zakupem upewnij się, że są one wystarczająco trwałe i odporne na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. Wysokiej jakości drewniane materiały znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego. Zaopatrzysz się u nas w odpowiednio wysuszone drewno, które jest niezwykle łatwe w obróbce. Najlepiej zdecydować się na deski już zaimpregnowane, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością. Dobrym wyborem są deski z drewna sosnowego. Dlaczego? Otóż słynie ono przede wszystkim z tego, że nie wykazuje tendencji do wiązania się z betonem. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że usunięcie szalunku sprawi Ci sporo trudności, a także uszkodzi całą konstrukcję.

Oprócz desek mogą być Ci potrzebne także stabilne paliki. Nie zapomnij również o wkrętach i sznurku. Poza tym musisz wyposażyć się w wysokiej jakości narzędzia. Konieczna będzie przede wszystkim łopata lub wiertnica oraz wkrętarka. Na dalszym etapie przyda Ci się też betoniarka i beton oraz materiały do zbrojenia fundamentów, np. wkładki wykonane ze stalowych prętów. Dobrym dodatkowym zabezpieczeniem jest także folia fundamentowa. To wszystko wzmocni konstrukcję i zwiększy wytrzymałość betonu na rozciąganie i pękanie.

Przygotowanie miejsca do wykonania szalunku

W zależności od tego, jaki rodzaj ogrodzenia wybierzesz, możesz potrzebować różnych fundamentów. Najczęstsze są fundamenty ciągłe oraz stopy fundamentowe wykonywane pod słupkami. W przypadku ciężkich płotów konieczne są solidne i głębokie fundamenty. Najlepiej, aby miały one minimum 80 cm głębokości (150 cm w przypadku słupków). Dużo zależy również od poziomu przemarzania gruntu. Jeśli planujesz lżejsze ogrodzenie, wystarczą Ci stopy fundamentowe.

Zanim rozpoczniesz wykonywanie szalunku pod płot, musisz dokładnie wytyczyć przebieg ogrodzenia oraz położenie słupków. Za pomocą sznurków lub kołków zaznacz granice obszaru, na którym będzie stał płot. Precyzyjne oznaczenie pomoże Ci uniknąć błędów i zapewni równomierne rozłożenie fundamentów.

Wykopanie dołu

Kolejnym etapem pracy jest wykopanie dołu o ustalonych wcześniej wymiarach. Warto mieć świadomość tego, że szalunek pod płot musi odpowiadać wymiarami tym samym wymaganiom, które dotyczą fundamentów. Jeśli dół nie jest duży i głęboki, możesz zdecydować się na kopanie ręczne. W przypadku, gdy potrzebujesz fundamentu na całej długości ogrodzenia, lepszym rozwiązaniem jest użycie profesjonalnego sprzętu. Pamiętaj także, że dno wykonanego dołu powinno znajdować się poniżej granicy przemarzania podłoża. Jeżeli zauważysz, że podłoże jest dość luźne, konieczne może okazać się użycie specjalnej folii, która nie dopuści do jego osuwania się.

Najgłębiej trzeba kopać w przypadku występowania na terenie posesji gleby ilastej czy torfowej. Zasada ta dotyczy także ziemi, która znajduje się blisko cieków i zbiorników wodnych. Oprócz tego znaczenie mają również indywidualne cechy danego terenu, chociażby różnice wysokości. Niekiedy okazuje się konieczna budowa ogrodzenia typu uskokowego, co wymaga już większej wiedzy, precyzji i umiejętności.

Deskowanie oraz zbrojenie szalunku pod płot

Kiedy wykonasz już wykop o odpowiednich wymiarach, będziesz mógł rozpocząć deskowanie. W jego trakcie cały czas upewniaj się, że umieszczasz deski równo oraz prostopadle do podłoża. Materiały należy układać wzdłuż ścian wykopu i wzmacniać je podporami. W ten sposób unikniesz wyginania desek w trakcie wylewki betonu. Poza tym do górnej części desek należy przymocować zabezpieczające metalowe listwy. Nie wiesz, jak wysoki powinien być szalunek pod płot? Najlepiej, aby sięgał on do wysokości, na której będzie znajdowała się górna krawędź podmurówki.

Budowa fundamentów

Wiesz już, jak wykonać szalunek pod płot. Oprócz tego jednak bardzo ważna jest właściwa budowa fundamentów. Pierwszym etapem jest wykonanie zbrojenia za pomocą prętów, które należy układać zarówno pionowo, jak i poziomo. Dokładna liczba i wymiary prętów zależą głównie od ciężaru planowanego ogrodzenia. W związku z tym warto skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj także, że zbrojenie musi być wykonane np. na kamieniach, a nie na czystym podłożu.

Kiedy rozpoczniesz wylewanie betonu, nie zapomnij o wykonaniu szczelin dylatacyjnych. Dzięki nim unikniesz nadmiernych naprężeń i pękania fundamentów. Przydatne może być także wykorzystanie cienkich arkuszy styropianowych i rozłożenie ich co 10 lub 15 m.

Usuwanie szalunku

W przypadku tradycyjnego szalunku pod płot konieczne jest jego późniejsze usunięcie. Pamiętaj jednak, że można do tego przystąpić dopiero wówczas, gdy beton jest całkowicie związany. Jak długo to trwa? Dużo zależy oczywiście od parametrów mieszanki oraz panujących warunków atmosferycznych. Najczęściej czas ten wynosi od 10 dni do dwóch tygodni. Warto wiedzieć, że jeżeli zbyt wcześnie rozpoczniesz usuwanie szalunku i dalszą budowę ogrodzenia, Twój płot może mieć nieprawidłową konstrukcję i okazać się bardzo niestabilny.

Ile kosztuje wykonanie szalunku pod płot?

Chcesz wiedzieć nie tylko to, jak wykonać szalunek pod płot, ale również to, ile kosztuje takie przedsięwzięcie? Wszystko zależy od wielu czynników, ale przyjmuje się, że metr szalunku może kosztować mniej więcej 200 zł. Teoretycznie im cięższe planujesz ogrodzenie, tym więcej wydasz.

Szalunek pod płot to kluczowy etap w budowie trwałych i stabilnych fundamentów oraz ogrodzenia. Poprawnie wykonany szalunek pomaga utrzymać płot w dobrej kondycji przez wiele lat, zapewniając mu odporność na wilgoć i osiadanie oraz estetyczny wygląd. Dzięki szalunkowi Twój płot będzie nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny wizualnie. Pamiętaj, że przygotowanie solidnych fundamentów to inwestycja w długotrwałość i bezpieczeństwo Twojego ogrodu czy posesji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl