Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zrobić szopkę z drewna? Praktyczna instrukcja

0

Odrębne miejsce do przechowywania ogrodowo-warsztatowych sprzętów i akcesoriów to ogromne udogodnienie dla każdego majsterkowicza. Dzięki niemu efektownie zagospodarujesz dostępną przestrzeń na posesji, a organizacja pracy będzie znacznie lepsza. Tego typu pomieszczenie możesz bez problemu skonstruować samodzielnie. Jak zrobić szopkę z drewna na narzędzia? Przedstawimy krok po kroku, w jaki sposób zrealizować powyższy projekt.

Jak zrobić szopkę z drewna? Na początek wybierz typ konstrukcji

Szopka narzędziowa to funkcjonalne pomieszczenie, które służy nie tylko do magazynowania różnorodnego sprzętu. Uniwersalny projekt może również uwzględniać m.in. przygotowanie drewutni. Mając na uwadze takie właśnie rozwiązanie wystarczy jedynie zdecydować się na skonstruowanie dwóch dodatkowych ścian.

W związku z tym zastanawiając się jak zrobić szopkę z drewna, w pierwszej kolejności powinieneś wybrać odpowiedni rodzaj konstrukcji. Przykładowo, może to być wariant jednospadowy. Warto go rozważyć, jeśli masz zamiar zbudować budkę przyścienną. Z kolei typ dwuspadowy prezentuje się estetycznej. Zdecyduj się na niego, jeśli całość ma również pełnić funkcję reprezentatywną na Twojej posesji.

Niezbędne materiały i narzędzia do budowy szopki z drewna

Zaplanowanie konstrukcji to pierwszy krok. Jeśli masz dylemat jak zrobić szopkę z drewna, musisz pamiętać o wyborze odpowiednich materiałów. Mowa zarówno o belkach konstrukcyjnych, kantówkach, jak i częściach wykończeniowych w postaci desek podłogowych oraz listew.

Ze względu na lekkość surowca oraz przystępną cenę dużą popularnością cieszy się drewno sosnowe i świerkowe. Nie można przy tym zapominać o impregnacji poszczególnych budulców. Dzięki temu zostaną zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych oraz szkodników.

Oczywiście to nie wszystko. Nie obejdzie się również bez skompletowania niezbędnego zestawu narzędzi oraz innych elementów. Z całą pewnością przydadzą się kątowniki, wkręty, kotwy, wkrętarka, poziomica, młotek, piłka lub wyrzynarka, a także drabina.

Jak zrobić szopkę z drewna? Budowa krok po kroku

Z takim wyposażeniem możesz przystąpić do realizacji poszczególnych etapów konstrukcji. Jak więc zrobić szopkę z drewna?

Przygotuj solidne podłoże

Musisz pamiętać, że całość musi być właściwie przymocowana do podłoża. Dlatego też w przypadku drewnianych konstrukcji zaleca się wykorzystanie betonowej posadzki. W ten sposób zadbasz o izolację od wilgoci, która prowadzi do powstawania grzybów oraz pleśni. W związku z tym legary należy rozłożyć na wspomnianym betonie z zachowaniem odpowiedniej odległości pomiędzy nimi. Nie większej niż 50 cm. Używając wkrętarki, przygotuj otwory na kotwy lub wkręty. Następnie pierwsze części ścian można mocować na legarach.

Układanie podłogi rozpocznij od drzwi

Drugim etapem jest ułożenie podłogi. Najlepiej, aby deski były układane od strony drzwi. Kolejne z nich należy oczywiście łączyć z legarami, a także z następnymi deskami przy użyciu wkrętów i wkrętarki. Warto pamiętać o zachowaniu niewielkich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Maksymalnie do 5 mm.

Stawianie ścian szopki

Gdy podłogę masz już za sobą, przystąp do budowy ścian. Wymagana jest tutaj szczególna dokładność. Każdą belkę przytwierdź za pomocą wkrętów, sprawdzając pojedyncze elementy poziomicą. W przypadku jakichkolwiek niedociągnięć, na bieżąco poprawiaj wszelkie nierówności. Natomiast jeśli projekt szopki uwzględnia instalację okna, pamiętaj, w którym miejscu ma się znajdować.

Konstrukcja dachu finalnym etapem

Na samym końcu pora na przygotowanie dachu. Od czego zacząć? W celu wzmocnienia całej konstrukcji zamontuj wewnątrz szopki listwy wykończeniowe. W dalszej kolejności należy przybijać kolejne deski elewacyjne. Zwieńczeniem pracy jest rozłożenie na zadaszeniu papy bitumicznej. Alternatywą jest także użycie gontu.

W taki właśnie sposób możesz własnoręcznie przygotować szopkę na narzędzia. Po zakończeniu prac konstrukcyjnych pozostaje tylko ją urządzić wedle własnego uznania. Masz duże pole do popisu. Wystarczy odrobina kreatywności, a z pewnością uzyskasz zachwycające efekty!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl