Taras to naturalne przedłużenie salonu. Pozwala odpocząć na świeżym powietrzu w ciepłe dni. To doskonałe miejsce do spędzania czasu latem, w pojedynkę lub w towarzystwie przyjaciół. Zagospodaruj przestrzeń za swoim domem tak, aby stworzyć zaciszny kącik relaksu. Jeśli lubisz majsterkować, możesz to zrobić samodzielnie. Budowa tarasu jest bardzo prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a efekt na pewno Cię zadowoli. Drewniana konstrukcja skomponuje się z fasadą budynku i doskonale wpisze w pejzaż ogrodu. Czytaj dalej i sprawdź, jak zrobić taras z desek, aby cieszyć się relaksem w pięknym otoczeniu.
Co jest potrzebne do zrobienia drewnianego tarasu?
Zanim przystąpisz do pracy, stwórz projekt i dokładnie zaplanuj każdy etap budowy. Dzięki temu unikniesz błędów i łatwo wyliczysz ilość potrzebnych materiałów. Pamiętaj, że taras nie powinien być mniejszy niż 2,5 m na 2,5 m. Dzięki temu zmieścisz na nim stolik z krzesłami. Nie musi być także ani prostokątny, ani kwadratowy. Możesz wybrać dowolny kształt, który wpasuje się w koncepcję Twojego ogrodu. Do wykonania tarasu wystarczą Ci podstawowe narzędzia:
- piła ręczna lub mechaniczna,
- wkrętarka,
- młotek,
- miarka.
Jeśli Twój plan uwzględnia balustrady i schody, przygotuj także słupki, stopnice oraz kątowniki.
Jakie drewno wybrać na taras w ogrodzie?
Naturalne drewno pasuje do wszystkiego. Doskonale wygląda w otoczeniu bujnej roślinności. Jest ciepłe, uniwersalne i wpisuje się w każdą konwencję. Do wykonania tarasu wykorzystaj lite deski, wykonane z rodzimych gatunków drzew. Dobrym wyborem jest sosna lub świerk. Możesz zdecydować się na surowy materiał lub zaimpregnowany środkiem chroniącym przed grzybem i owadami. Pamiętaj o tym, że warto go dodatkowo zabezpieczyć. Wszystkie drewniane elementy powinny być pomalowane olejem lub lakierem. Dzięki temu ochronisz je przed wilgocią i zabrudzeniami.
Jak zrobić taras z desek, krok po kroku
Właściwie wykonana konstrukcja zapewni Twojemu projektowi stabilność. Postawiona raz, będzie Ci służyła przez długie lata. Dlatego zadbaj o to, żeby dobrze przygotować podłoże i poświęć czas na dokładne wymierzenie i zabezpieczenie drewnianych elementów. Sprawdź, jak zrobić taras od podstaw!
Przygotuj podłoże pod taras w ogrodzie
Oczyść teren z roślinności. Następnie zrób wykop o głębokości około 40 cm. Ułóż w nim warstwę żwiru i zasyp ją piaskiem. Dzięki temu wzmocnisz nawierzchnię i stworzysz drenaż, który pomoże w odprowadzeniu nadmiaru wody. Pamiętaj o tym, że teren, na którym stanie konstrukcja powinien być doskonale wyrównany. Faliste podłoże z czasem naruszy strukturę i doprowadzi do zapadania się desek.
Ułóż deski tarasowe
Powlecz wszystkie drewniane elementy ochronną warstwą oleju lub lakieru. Dzięki temu zapewnisz im długowieczność i zapobiegniesz zaleganiu brudu w szczelinach. Kiedy dobrze wyschną, dotnij deski do pożądanej długości. Następnie ułóż je równo na belkach podwalinowych, zaczynając od fasady budynku. Zamocuj je za pomocą wkrętów lub gwoździ. Od Twojej dokładności zależy efekt wizualny, a także trwałość całej konstrukcji. Jeśli projekt zakłada schody lub balustradę, zamontuj je na końcu.
Jak wykończyć drewniany taras?
Gotową konstrukcję pokryj dodatkową warstwą impregnatu. Dzięki temu zapewnisz jej maksymalną ochronę. Będziesz mieć pewność, że zachowa swój pierwotny stan, pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pamiętaj o tym, żeby malować deski rano albo po południu. Unikaj dużego nasłonecznienia i wysokiej wilgotności powietrza. Najlepszy efekt uzyskasz w temperaturze między 5 a 25 stopni Celsjusza.
Jak dbać o drewniany taras?
Jeśli podłoże jest solidne i daje możliwość łatwego odprowadzenia wody, taras będzie Ci służył przez wiele lat. Mimo to drewno wymaga specjalnej pielęgnacji. Przeprowadź pierwszą konserwację po kilkunastu miesiącach, a potem regularnie olejuj deski raz do roku. Zanim przystąpisz do impregnowania tarasu, umyj go ciepłą wodą i sprawdź, czy nie poluzowały się śruby mocujące.
Kiedy już wiesz, jak zrobić taras z drewna, przystąp do tworzenia projektu. Jeśli pozwala Ci na to ukształtowanie terenu, możesz stworzyć wolnostojącą konstrukcję, umieszczając go w centrum ogrodu, a nawet wybudować go na dachu garażu.