Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jak zrobić zadaszenie tarasu z drewna?

0

Taras z zadaszeniem to przytulne miejsce umożliwiające miłe spędzenie czasu, nawet gdy pada deszcz. Warunkiem jest oczywiście skonstruowanie dachu. Wbrew pozorom to nietrudne zadanie. Dysponując odpowiednimi materiałami niezbędnymi do jego budowy, a także odrobiną wyobraźni i umiejętności można uzyskać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty, których nie powstydziliby się fachowcy najwyższej klasy. Jak zrobić zadaszenie tarasu z drewna? Przekonaj się sam, że jest to proste!

Jak zrobić zadaszenie tarasu z drewna? Na początek przygotuj projekt

Różnorodność wyboru konstrukcyjnych elementów daje nieograniczone pole do popisu, jeśli chodzi o przygotowanie zadaszenia. Do najpopularniejszych należą konstrukcje drewniane. Przede wszystkim ze względu na uniwersalność, a także odpowiedni stosunek jakości materiałów do ceny. Co więcej, całość prezentuje estetycznie. Natomiast sam surowiec drzewny jest łatwy w obróbce. Wystarczy odrobina zmysłu majsterkowicza, aby samodzielnie zrealizować interesujący projekt.

Zastanawiając się jak zrobić zadaszenie tarasu, w pierwszej kolejności powinieneś dokładnie określić wymiary, a także kształt. Należy przy tym zadbać o każdy najmniejszy szczegóły, chociażby właściwą wewnętrzną cyrkulację powietrza, czy też spadzistość, która zabezpieczy przed zalegającym śniegiem. Opracowany w ten sposób plan pozwoli uniknąć potencjalnych niedogodności podczas budowy, jak i w trakcie samego użytkowania.

Elementy konstrukcyjne niezbędne do budowy zadaszenia tarasu z drewna

Jeśli zastanowiłeś się nad projektem dachu, należy dobrać do niego odpowiednie materiały konstrukcyjne. W przypadku drewna najczęściej wykorzystuje się krawędziaki. Nie można też zapominać o litych deskach. Najważniejsze, aby wybrać właściwy gatunek surowców.

Ze względu na cenową przystępność, za optymalne rozwiązanie uchodzi sosna lub świerk. Warto przy tym zwrócić uwagę na wysuszenie materiałów. Zyskasz wówczas pewność, że poszczególne elementy nie będą podatne na zniekształcenia, co mogłoby doprowadzić do niepożądanych zaburzeń całej konstrukcji.

Równie ważne jest zabezpieczenie drewna przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Istotną rolę odgrywa tutaj jego impregnacja. Natomiast jeśli wspomnianą czynność chcesz wykonać samodzielnie, możesz zdecydować się na surowe części wykończeniowe i konstrukcyjne.

Jak zrobić zadaszenia tarasu z drewna? Przygotuj niezbędne narzędzia

Dobór materiałów to połowa sukcesu. Oprócz tego powinieneś upewnić się, czy nie brakuje Ci niezbędnych narzędzi. Wkrętarka, piła mechaniczna lub ręczna, miarka – bez nich nie obejdzie się prawidłowa obróbka desek i krawędziaków.

Zastanawiając się jak zrobić zadaszenie tarasu z drewna, nie można też zapominać o przygotowaniu stanowiska pracy. Przede wszystkim zagwarantuj sobie łatwy dostęp do źródła prądu, aby móc korzystać z elektronarzędzi. Zadbaj także o intuicyjne ułożenie materiałów oraz użytkowanego sprzętu. Zyskasz dzięki temu optymalną swobodę ruchów.

Samodzielne wykonanie zadaszenia tarasu z drewna

Mając pod ręką wszystko, co niezbędne do realizacji czynności konstrukcyjnych, możesz przystąpić do działania. Jak zrobić zadaszenie tarasu z drewna? Podstawą jest przygotowanie filarów, na których oprze się szkielet dachu. To szczególnie ważne elementy, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.

Warto zatem rozważyć wykonanie betonowego fundamentu, który uchroni Cię przed koniecznością wbijania drewnianych słupków bezpośrednio w ziemię. Zyskasz tym samym pewność, że nie będą pochłaniać wilgoci z gruntu, co mogłoby przyczynić się do ich gnicia.

Po umiejscowieniu na filarach szkieletu zadaszenia kolejnym krokiem jest montaż desek, dachówek lub też innych wybranych materiałów konstrukcyjnych. Natomiast na samym końcu pozostają prace wykończeniowe. Mowa o malowaniu czy też impregnacji.

Wykonanie zadaszenia tarasu z drewna bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia funkcjonalności przytulnego kącika. Spędzanie wolnego czasu nawet przy niesprzyjającej pogodzie stanie się wówczas niezwykle przyjemne. Koszty realizacji konstrukcji nie są przy tym szczególnie duże, a całość jest nietrudna do wykonania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl