Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jaka powinna być wilgotność drewna na opał? Sprawdź!

0

Palenie mokrym drewnem jest nieekonomiczne oraz szkodliwe dla środowiska,

a nawet zdrowia ludzi. Właśnie dlatego materiał opałowy musi być zawsze odpowiednio wysuszony. Czy wiesz, jaka powinna być wilgotność drewna na opał? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!

Jaka powinna być wilgotność drewna na opał?

Drewno tuż po ścięciu może zawierać nawet 50% wody. Materiał opałowy z kolei nie powinien przekraczać 20% wilgotności. Powyżej tej wartości drewno jest trudne do rozpalenia i może nawet stanowić zagrożenie. Z tego względu zawsze zaopatrując się w opał trzeba pamiętać o jego sezonowaniu - chyba, że kupisz już gotowy do użycia, wysuszony materiał. Takie drewno zawsze musi być także przechowywane

w odpowiednich warunkach, aby nie pobierało wilgoci z otoczenia. Ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz zabezpieczenie przed deszczem. Stopień wilgotności drewna można sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to konieczne. Przy wilgotności około 23-25% bez trudu wyczujesz przy dotknięciu, czy drewno jest mokro.

Samodzielne suszenie drewna

Chcesz samodzielnie wysuszyć drewno na opał? To ekonomiczny sposób, który może się udać pod warunkiem, że będziesz pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w drewno z odpowiednim wyprzedzeniem. Sezonowanie to długotrwały proces, trwający z reguły około 2-3 lat. Upewnij się, że masz w zanadrzu odpowiednią ilość wolnego miejsca, które nadaje się do suszenia drewna. Takie rozwiązanie to zazwyczaj spora oszczędność pieniędzy, jest jednak bardzo długotrwałe i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Gotowy opał

Dobrym rozwiązaniem jest kupienie opału gotowego do użycia od razu. W tym wypadku jednak należy ufać tylko sprawdzonym sprzedawcom. Przed zakupem upewnij się, że wilgotność drewna jest taka, jaka być powinna. Doskonałym opałem są ścinki z odpadów poprodukcyjnych. Drewno konstrukcyjne zawsze jest dokładnie wysuszone. Co za tym idzie, opał powstały ze ścinków jest nie tylko ekologiczny, ale także bezpieczny i dobrze się pali. Kupując gotowy materiał pamiętaj jednak o tym, aby przechowywać go w odpowiednio przystosowanym do tego miejscu. Pamiętaj, że drewno może pochłaniać wilgoć z otoczenia.

Wiesz już, jaka powinna być wilgotność drewna na opał? Mamy nadzieję, że tak! Pamiętaj, że dobrze wysuszony opał nie tylko lepiej się pali i daje więcej ciepła, ale jest przede wszystkim bezpieczniejszy dla zdrowia i środowiska. Koniecznie odwiedź nasz sklep! Znajdziesz w nim gotowe drewno na opał. Jest ono całkowicie suche i nie potrzebuje żadnego przygotowania przed użyciem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl