Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jaki impregnat do drewna warto wybrać? Podpowiadamy

0

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych na świecie. W obecnych czasach wciąż jest chętnie wykorzystywane do budowy tarasów, płotów, więźby dachowej, elementów małej architektury czy wykonania mebli ogrodowych. W końcu drewno to ponadczasowa klasyka, która zawsze wygląda dobrze i jest trwała – pod warunkiem jednak, że jest prawidłowo impregnowana. Do tego niezbędny jest zaś odpowiedni środek. W naszym dzisiejszym poradniku przybliżymy Ci temat pielęgnacji drewna i podpowiemy, jaki preparat warto wybrać.

Czym jest impregnacja?

Drewniane konstrukcje, które znajdują się na świeżym powietrzu, narażone są na działanie wielu czynników mogących doprowadzić do zniszczenia budulca. Wśród nich znajdują się m.in. deszczowa pogoda, grzyby oraz owady. Aby zachować na długo piękny wygląd drewna, konieczna jest jego właściwa konserwacja. Pierwszym jej etapem jest impregnacja, której celem jest przygotowanie materiału do nałożenia preparatów ochronno-dekoracyjnych. Polega ona na nasączaniu drewna środkami, które mają zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi. W tartakach impregnację przeprowadza się na skalę masową. Często stosuje się tam metodę próżniowo-ciśnieniową lub całkowite zanurzenie materiału w danym środku. W warunkach domowych preparat impregnujący nakłada się na drewno zwykłym pędzlem lub natryskuje za pomocą pistoletu malarskiego.

Jakie elementy warto zaimpregnować?

Impregnacji można poddawać tak naprawdę każdy drewniany element. Nie ma znaczenia, czy do czynienia mamy z drewnem świeżym, czy starym, czyli już wcześniej użytkowanym. Zabezpieczyć warto przede wszystkim konstrukcje znajdujące się na zewnątrz. Będą to na przykład:

– altany i pergole ogrodowe,

– okiennice,

– wiaty samochodowe,

– drewniane płoty i bramy,

– profile drewniane,

– meble ogrodowe,

– tarasy,

– drewniane elewacje.

Warto zauważyć, że jeśli producent nie zastrzegł na etykiecie, że dany impregnat przeznaczony jest wyłącznie do użytku zewnętrznego, to można wykorzystać go również do konserwacji elementów wewnętrznych. Mogą być to panele podłogowe, drewniane drzwi czy okna, a także więźby dachowe. Unikać należy jednak impregnowania elementów, które mają bezpośredni kontakt z żywnością oraz dziecięcych zabawek i mebli.

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Regularna konserwacja jest bardzo ważna dla pięknego wyglądu drewnianych elementów. Prawidłowa impregnacja wpływa również na ich żywotność. Dlatego tak istotny jest wybór właściwego środka, którym zabezpieczysz budulec. Czym kierować się podczas zakupów? Przede wszystkim zastanów się, jaki rodzaj konstrukcji chcesz zaimpregnować i gdzie się on znajduje. Pamiętaj, że preparat do drewnianych elementów zewnętrznych musi być odporny na działanie deszczu, śniegu czy promieni UV, a także grzybów oraz owadów. Deski umieszczone w kuchni i łazience są narażone na wilgoć bardziej niż te w salonie czy sypialni. Koniecznie musisz więc dobrać taką substancję, by uodpornić drewno na ten czynnik. Nie bez znaczenia jest także efekt wizualny, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na podkreśleniu naturalnego koloru drewna i wydobyciu piękna jego słojów, postaw na impregnat bezbarwny. Preparat z dodatkiem pigmentów pomoże Ci zaś nadać mu całkiem nową barwę.

Preparat 3w1?

Jak już wspomnieliśmy, impregnacja ma na celu m.in. przygotowanie drewna do dalszych kroków konserwacyjnych, do których należy np. nałożenie środków ochronno-dekoracyjnych. Czy istnieje jednak preparat, który może pełnić wszystkie te funkcje? Oczywiście! Lazura do drewna Remmers HK działa na aż trzech frontach. Jest zarówno doskonałym impregnatem zabezpieczającym przed szkodliwymi czynnikami, jak i spełnia rolę farby gruntującej oraz zapewnia matowe wykończenie, które chroni drewno przed wilgocią. Brzmi zachęcająco? W takim razie gorąco zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu, w którego ofercie możesz znaleźć ten produkt, a potem osobiście go przetestować!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl