Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jakie belki na strop drewniany 6 m będą odpowiednie i co jeszcze musisz o nim wiedzieć

0

Planujesz budowę wymarzonego domu? Zastanawiasz się, jakie stropy najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku? Ostatnio dużą popularnością cieszą się stropy drewniane, które naprawdę warto wziąć pod uwagę. Zobacz, jakie belki będą Ci potrzebne, jeśli zdecydujesz się właśnie na taki rodzaj.

Czym charakteryzuje się strop drewniany?

Strop to układ konstrukcyjny oddzielający od siebie poszczególne kondygnacje budynku. W przypadku domów parterowych na stropie znajduje się zazwyczaj strych oraz konstrukcja dachowa. Strop drewniany to wbrew pozorom świetna propozycja nie tylko dla tych, którzy mają dom wykonany z drewna, ale również dla osób budujących dom murowany lub szkieletowy. Strop drewniany wznosi się stosunkowo szybko i jest on bardzo lekki. Wykonanie tego typu stropu nie wymaga nawet używania ciężkiego sprzętu. Poza tym można budować go, wykorzystując wygodną metodę „na sucho”. Warto także wiedzieć, że drewno jest łatwe w obróbce, prezentuje się bardzo gustownie, a oprócz tego bez problemu można zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

Strop drewniany – jaki rodzaj wybrać?

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów stropów drewnianych. Wybór zależy przede wszystkim od charakterystyki budynku, a także Twoich preferencji. Najczęściej spotykane rodzaje stropów to:

- stropy drewniane belkowe – polecane zwłaszcza do obiektów drewnianych i murowanych;

- strop żebrowy – świetnie sprawdza się w przypadku domów szkieletowych;

- strop belkowo-żebrowy – wykorzystywany do drewnianych i murowanych budynków z nieużytkowym poddaszem

- strop kasetonowy – obecnie rzadko stosowany; spotykany głównie w obiektach zabytkowych.

Jakie belki na strop drewniany 6 m wybrać?

Strop drewniany bardzo często ma rozpiętość wynoszącą około 5-6 m. Zastanawiasz się, jakie belki na strop drewniany o 6 m rozpiętości wybrać? Zazwyczaj do stropu o rozpiętości 6 m wybiera się belki mające grubość ok. 4 cm, ponieważ gwarantuje to odpowiednią sztywność konstrukcji. Ich wysokość zależna jest od różnych czynników, m.in. rozstawu belek oraz materiału, a długość wynosi zazwyczaj maksymalnie 15 m. Bardzo często stosuje się rozstaw belek 40-50 cm. Warto wiedzieć, że belki mogą być wykonane z drewna litego albo prefabrykowane (robione z drewna klejonego albo płyty OSB). Jeśli preferujesz drewno lite, doskonałym wyborem będą belki sosnowe lub świerkowe. Upewnij się, że są one odporne na ścinanie, rozciąganie, ściskanie, zginanie itp. Ich wilgotność nie powinna natomiast przekraczać 20%.

Strop drewniany – warstwy

Zanim rozpoczniesz budowę stropu drewnianego i gromadzenie materiałów, powinieneś dowiedzieć się, z jakich dokładnie warstw musi się on składać. Główne poziomy drewnianego stropu to konstrukcja nośna, podłoga oraz sufit. W przekroju szczegółowym od dołu wygląda to następująco:

- płyta gipsowo-kartonowa stanowiąca gotowy do malowania sufit znajdującego się poniżej pomieszczenia;

- drewniana łata;

- folia paroizolacyjna;

- odpowiednio dobrane drewniane belki stropowe;

- warstwa izolacyjna z wełny mineralnej;

- płyta OSB;

- izolacja akustyczna z mineralnej płyty wygłuszającej;

- pływający jastrych cementowy;

- wykończeniowa warstwa podłogowa, np. panele lub parkiet.

Strop drewniany to w wielu przypadkach doskonałe rozwiązanie. Wybór odpowiednich belek nie jest wprawdzie prosty, ale jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe rady oraz sporządzisz precyzyjny projekt, z pewnością kupisz właściwy materiał do budowy stropu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl