Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Jakie drewno do sauny będzie najlepsze? Wszystko o budowaniu sauny

0

Relaks we własnej saunie to nieoceniony komfort, który wart jest zachodu. Każda sauna budowana w domu wymaga jednak specjalnych materiałów, a zwłaszcza drewna o odpowiedniej jakości. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się np. sauna fińska. Korzystanie z sauny pozytywnie wpływa na organizm, dlatego jej budowa to bardzo dobra decyzja. Jakie drewno do sauny wybrać? Podpowiadamy, które nada się najlepiej!

Dlaczego wybór drewna do sauny ma znaczenie?

Jak każda konstrukcja, tak samo i sauna musi zostać wykonana z odpowiednich materiałów, które posłużą długo i nie będą wymagały nadmiernej pielęgnacji. Wnętrze sauny pokryte jest drewnem, dlatego to jakość tego materiału ma największe znaczenie. Jego wybór jest szczególnie istotny z uwagi na względy bezpieczeństwa. W saunie suchej jest bowiem bardzo ciepło, a temperatura sięga od 85 do 110 stopni Celsjusza. Drewno się nagrzewa, a niewłaściwy jego gatunek mógłby Cię poparzyć.

Mając więc na względzie własne bezpieczeństwo, na początku poznaj różne gatunki drewna i dopiero wtedy zdecyduj się na zakup odpowiedniego. W tego typu konstrukcjach cena materiału nie powinna być najważniejsza. Drewno, które wybierzesz, musi spełniać określone normy. Przede wszystkim musi ono pochłaniać wilgoć.

Jaki gatunek drewna do sauny będzie dobrym wyborem?

Jak wiesz, występuje kilka gatunków drewna, które możesz znaleźć w sklepach. Nie wszystkie będziesz mógł wykorzystać w saunie. Przy wyborze drewna zwróć uwagę na to, czy posiada ono właściwości izolacyjne. Istotne będzie również to, jak zostało ono obrobione. Za najlepsze do sauny uważa się drewno strugane. Musi być ono bardzo gładkie i gotowe do użycia. Na etapie budowy nie możesz zaprzątać sobie głowy jego wygładzaniem itp.

Ponadto pamiętaj, że materiał, który wybierzesz, nie może zawierać nadmiernej ilości żywicy. Musi być on też odporny na grzyby i pleśnie – w końcu sauna to miejsce, które ma Ci służyć przez długi czas, a nie stać zamknięte. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, czy drewno jest odporne na wysoką temperaturę oraz wilgoć.

Z jakiego drewna zrobić ściany w saunie, a z jakiego pozostałe elementy?

Wiesz już, jakie normy powinno spełniać drewno do sauny. Musisz również mieć świadomość, że konstrukcja ta wymaga użycia kilku rodzajów drewna. Z innego gatunku wybudujesz ściany, a z innego pozostałe elementy. Ściany najczęściej pokryte są cedrem kanadyjskim, który jest bardzo aromatyczny i pozbawiony żywicy. Ponadto łączy on ze sobą walory estetyczne oraz niezwykle przyjemny zapach drewna. W zbudowanej z niego saunie z pewnością poczujesz się zrelaksowany i odprężony. Nie jest to oczywiście jedyna opcja. Możesz również zdecydować się na równie wytrzymałą jodłę kanadyjską lub świerk skandynawski.

Jakie drewno wybrać na pozostałe elementy sauny? Musisz wiedzieć, że siedziska, oparcia, zagłówki itp. muszą być wykonane z tzw. drzew liściastych, które zostały poddane obróbce termicznej. Do wyboru masz m.in. abachi czy osikę skandynawską. W naszym sklepie znajdziesz wiele propozycji drewnianych belek, które posłużą Ci do wybudowania sauny. Sprawdź nasz asortyment!

Co warto uwzględnić podczas budowy sauny?

Budowa sauny to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim, jak każda konstrukcja, wymaga przemyślanych działań. Na początku powinieneś przemyśleć, gdzie umieścisz saunę w swoim domu. O pomoc w każdej chwili możesz poprosić architekta, który doradzi Ci, abyś nie popełnił żadnego błędu. Jeśli masz mało miejsca, to Twoja sauna może być niewielkich rozmiarów. W takiej sytuacji warto jednak zdecydować się na przeszklone drzwi.

Musisz również zastanowić się nad materiałami, których użyjesz do boazerii oraz ścian, a także ław i innych elementów. Wiesz już, jakie drewno do sauny jest najlepsze. W naszym asortymencie z pewnością znajdziesz odpowiednie do Twojej konstrukcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i zachęcamy do kontaktu. Z przyjemnością pomożemy Ci w wyborze idealnego drewna!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl