Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Kiedy impregnować drewno na dach? Sprawdź nasze wskazówki!

0

Konstrukcja dachu składa się z wielu elementów. Mowa tu chociażby o mieczu, krokwi, płatwi czy stropie. Sporą ich część można wykonać z drewna. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Szkielet dachu z tego surowca jest bardzo lekki, a jednocześnie solidny i całkiem prosty w realizacji. Materiał ten należy jednak najpierw odpowiednio przygotować. Masz w planach budowę tego typu i zastanawiasz się, kiedy impregnować drewno na dach? Odpowiedzi na to oraz kilka innych pytań czekają na Ciebie w dalszej części tego wpisu.

Kiedy impregnować drewno na dach? Zwróć uwagę na pogodę

Jeśli zastanawiasz się, kiedy impregnować drewno na dach, to bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na pogodę. Zabierz się za pracę w słoneczny i suchy dzień, podczas którego temperatura będzie wahać się między 5 a 20 stopniami Celsjusza. Takie warunki sprawią, że drewno będzie mogło się optymalnie wysuszyć. Ważne jest też to, by po nałożeniu wybranego preparatu, drewno nie miało styczności z wodą. Pamiętaj także, że każdy element powinien być odpowiednio wysuszony jeszcze przed procesem nakładania środka impregnującego. Najlepiej robić to na świeżym powietrzu. Szacuje się, że wilgotność drewna przygotowanego do dodatkowego zabezpieczenia nie powinna przekraczać 18%. Tymczasem tuż po ścięciu, wilgotność wynosi około 35%. Proces suszenia musi więc być intensywny i ściśle kontrolowany.

Impregnacja — na ile dni przed montażem powinno się ją wykonać?

Równie istotna jest kwestia tego, by impregnację wykonać odpowiednio wcześnie. Drewno powinno być zabezpieczone co najmniej 48 godzin przed planowanym montażem. Takie działanie da Ci gwarancję tego, że żaden element dachu nie ulegnie uszkodzeniu podczas składania konstrukcji oraz że drewno będzie dobrze przygotowane na atak grzybów czy owadów.

Jaką metodę impregnacji powinieneś wybrać?

Wiesz już, kiedy zabrać się za impregnowanie drewna przeznaczonego na dach oraz jakie warunki atmosferyczne będą odpowiednie do tego typu pracy. Czas na wybór techniki, którą zastosujesz, by właściwie zabezpieczyć swój materiał. Najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa, która pozwoli na wtłoczenie preparatu głęboko w strukturę drewna. Całość odbywa się oczywiście pod sporym ciśnieniem, a niezbędna jest do tego inwestycja w autoklaw. Sprzęt ten opłaca się zakupić zwłaszcza w przypadku konieczności zaimpregnowania większej ilości drewna. Do jednorazowego działania znacznie lepsza jest metoda zanurzeniowa oraz klasyczne malowanie. Szczególnie ta ostatnia technika cieszy się sporą popularnością, ze względu na to, że całość można wykonać w warunkach domowych lub ogrodowych. Oprócz odpowiedniego preparatu należy zakupić również pędzel i ręcznie zabezpieczyć wybrane elementy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl