Więźba dachowa to nic innego jak drewniany szkielet dachu. To na niej montowane są kolejne części tworzące całą konstrukcję. Jest ona bardzo istotna, ponieważ przenosi obciążenia z powierzchni dachu na ściany nośne. Jak każdy element wykonany z drewna, powinna zostać odpowiednio zabezpieczona. Zastanawiasz się, kiedy impregnować drewno na więźbę? Dowiesz się tego z dalszej lektury tego wpisu.
Jak impregnować drewno na więźbę?
Istnieje kilka metod impregnacji drewna przeznaczonego na więźbę. Można to zrobić m.in. przy pomocy lazurów, olejów czy gruntów. Wszystkie wspomniane produkty czekają na Ciebie oczywiście w ofercie naszego sklepu. Wybierając odpowiedni środek, warto zwrócić jednak uwagę na jego specyfikację oraz działanie. Więźbę należy bowiem zabezpieczyć preparatem, który zapewni jej wysoki poziom ochrony i głęboko wniknie w strukturę drewna.
Do najlepszych metod należy impregnacja próżniowo-ciśnieniowa. W tym przypadku niezbędna będzie jednak inwestycja w autoklawy. Przy ich pomocy drewno jest zabezpieczane bardzo głęboko, co skutkuje wysokim poziomem efektywności całego procesu. Oprócz tego możliwa jest też impregnacja zanurzeniowa oraz ta najbardziej popularna, czyli zwykłe malowanie. Gwarantuje ona niestety mniejszą skuteczność od wspomnianych technik, jednak jest znacznie tańsza. Zamiast specjalistycznego sprzętu, wystarczy zakupić odpowiedni pędzel i nałożyć preparat ręcznie.
Dlaczego warto zaimpregnować więźbę?
Zaimpregnowanie drewna na więźbę dachową jest bardzo ważne, ponieważ konstrukcja musi być odpowiednio chroniona przed grzybami czy owadami, które będą ją chciały atakować. Dobrze jest również zabezpieczyć wszystkie elementy przed pożarem, korzystając ze środka, który spowolni ewentualne zajęcie się drewna ogniem. Impregnacja dotyczy każdego rodzaju surowca, lecz w przypadku tego sezonowanego staje się ona wręcz konieczna.
Kiedy impregnować drewno na więźbę?
Z pewnością zastanawiasz się, kiedy dokładnie impregnować drewno na więźbę. Powinieneś to zrobić nie później niż 48 godzin przed wykorzystaniem materiału do montażu. Pamiętaj też, że preparat zostanie przez drewno lepiej przyswojony, jeśli będzie ono odpowiednio wysuszone. Jego wilgotność nie może przekraczać 18%, a proces suszenia powinien odbywać się na wolnym powietrzu. Sztachety należy również oszlifować — ma to spory wpływ na przyjmowanie środka impregnującego. Do wykonania prac odpowiedni będzie suchy i ciepły dzień. Fachowcy impregnują drewniane elementy w temperaturze między 5 a 20 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że pokryta wybranym preparatem powierzchnia nie może mieć styczności z wodą. Dlatego też unikaj wykonywania tych prac w deszczowe dni.