Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach
Zamówienia złożone w dniach 9-18.10.2024, zostaną zrealizowane po 21.10.2024

Łacenie dachu – co to takiego i jaki rozstaw łat zastosować?

0

Nadszedł czas na położenie dachu w Twoim nowym domu i chcesz dowiedzieć się więcej o łaceniu? Nie wiesz, jaki rozstaw łat powinieneś zastosować i dlaczego jest to takie ważne? Podpowiadamy, od czego zależy rozstaw i jaki będzie najbardziej odpowiedni.

Na czym polega łacenie dachu?

Łacenie dachu wbrew pozorom nie jest skomplikowaną czynnością. Polega to na przybijaniu kontrłat drewnianych do krokwi oraz łat dachowych (prostopadle do kontrłat), na których później układane jest wybrane pokrycie. Warto wiedzieć, że przed łaceniem należy koniecznie położyć na dachu wysokiej jakości folię paroprzepuszczalną, czyli warstwę wstępnego krycia. Zabezpiecza ona dach przed utratą ciepła oraz wodą deszczową.

Jaka jest różnica między łatami i kontrłatami?

Łaty i kontrłaty to wykonane z drewna listwy, które mogą mieć kwadratowy albo prostokątny przekrój. Kontrłaty należy rozmieszczać wzdłuż krokwi, ale nie są one elementem konstrukcyjnym. Zazwyczaj mają przekrój 2,5 x 5 cm. Kontrłaty służą do podtrzymywania łat, a także odsuwają pokrycie dachowe od folii. Między folią a pokryciem właściwym tworzą przestrzeń, działającą na zasadzie szczeliny wentylacyjnej.

Zadaniem łat dachowych jest natomiast dźwiganie całego pokrycia dachu, toteż bardzo ważny jest ich odpowiedni rozstaw i przekrój. Ten drugi zależy przede wszystkim od rodzaju i ciężaru pokrycia, kąta nachylenia dachu, warunków klimatycznych, a także położenia krokwi.

Jaki rozstaw łat – od czego to zależy?

Zastanawiasz się, jak wyliczyć rozstaw łat? Otóż w przypadku kontrłat nie jest to trudne i zazwyczaj wynosi 90 cm, choć jest też zależny od rozstawu krokwi. Z kolei rozmieszczenie łat zależy przede wszystkim od rodzaju pokrycia. Różne formaty dachówek wymagają innego rozstawu łat. W związku z tym należy zawsze zwracać uwagę na wytyczne producenta danego pokrycia dachowego, gdyż to on określa długość i szerokość dachówek, a zatem także rozmieszczenie łat. Wzięcie pod uwagę zaleceń gwarantuje Ci możliwość ewentualnej reklamacji.

Jak samemu obliczyć rozstaw łat dachowych?

Przeczytałeś już wytyczne producenta, ale wolisz upewnić się, czy proponowany rozstaw jest poprawny? Możesz policzyć go samodzielnie. Najpierw weź 24 dachówki i ułóż je w dwa równe rzędy na płaskiej, twardej powierzchni. Najlepiej, jeśli wybierzesz je losowo z kilku palet. Dachówki pochodzące z tej samej partii mogą mieć to samo delikatne odchylenie od normy, co w efekcie wprowadzi Cię w dość duży błąd i znacznie utrudni pracę.

Kolejnym krokiem jest ułożenie dachówek w ten sposób, aby ich zamki czołowe się zazębiały. Następnie należy zmierzyć 11 zsuniętych dachówek (od noska pierwszej do jedenastej dachówki na zsuwie), a później 11 całkowicie rozsuniętych dachówek (pomiędzy noskiem pierwszej a jedenastej na rozsuwie). Na koniec dodaj do siebie te dwa wymiary i podziel sumę przez 20. Wynik, który otrzymasz, będzie najlepszy jako rozstaw dla Twoich dachówek. Nie zapomnij, że ta odległość ma dotyczyć wszystkich łat na dachu.

Dlaczego rozstaw łat jest taki ważny?

Dzięki odpowiedniemu rozstawowi łat konstrukcja dachu będzie nie tylko stabilna, ale i estetyczna. W związku z tym warto zadbać o ten etap budowy. Za małe lub zbyt duże odległości między łatami mogą spowodować dużą podatność na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, zwłaszcza wiatru. Ryzyko uszkodzenia dachu i całego budynku znacznie wówczas wzrasta. Lepiej unikać takich nieprzyjemności i zadbać o precyzyjny projekt oraz wykonanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl