Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Ogrodzenie z desek poziomych – jak zrobić?

0

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem każdej posesji. Niestety, zakup gotowego płotu jest bardzo kosztowny. Zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby wykonać go samodzielnie? Zobacz, jak łatwo i szybko zrobić ogrodzenie z desek poziomych.

Dlaczego warto zrobić płot z desek?

Drewniany płot to świetne rozwiązanie, m.in. dlatego, iż jest bardzo wytrzymałe i trwałe. Wystarczy odpowiednia konserwacja i może posłużyć Ci naprawdę długo. Poza tym drewno bardzo łatwo można poddać renowacji. Istotne jest również to, że ogrodzenie z desek cechuje duża uniwersalność. Sprawdzi się ono zarówno na posesjach urządzonych w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.

Drewniane ogrodzenie – potrzebne materiały i narzędzia

Zdecydowałeś się na ogrodzenie z desek poziomych? Jak zrobić taki płot? Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w wysokiej jakości deski o wybranych przez Ciebie wymiarach. Świetnie sprawdzają się m.in. deski sosnowe lub świerkowe. Najlepiej mieć ich nieco więcej, na wypadek ewentualnych błędów lub innych nieprzewidzianych sytuacji. Oprócz tego przyda Ci się cement oraz narzędzia takie jak młotek, poziomica, mocna wkrętarka, kotwy i metrówka.

Jak wykonać projekt drewnianego płotu?

Warto wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest sporządzenie dokładnego projektu. Przede wszystkim zmierz dokładnie swoją posesję, a następnie zaplanuj, jak postawić ogrodzenie. Wybierz optymalną wysokość i szerokość poszczególnych desek, a także zastanów się, czy chcesz wzmocnić konstrukcję, np. betonem. Jeśli lubisz nietuzinkowe rozwiązania, rozważ postawienie płotu o nieregularnym kształcie.

Ogrodzenie z desek poziomych – jak zrobić krok po kroku

Jeżeli masz już dokładny plan ogrodzenia oraz zgromadziłeś wszystkie potrzebne materiały, możesz zacząć pracę. Najpierw dobrze byłoby zaimpregnować i pomalować wszystkie drewniane elementy. Najlepiej użyć farb i lakierów przeznaczonych specjalnie do drewna i chroniących go przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Oczywiście po skończeniu montażu płotu, będziesz musiał pomalować go jeszcze raz.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsc, w których wkopane zostaną słupki. Najlepiej użyć w tym celu sznurka. Później zrób wykopy, a następnie osadź w nich metalowe obejmy, które nie dopuszczą do bezpośredniego kontaktu drewnianych słupów z gruntem. Obejmy należy unieruchomić zaprawą betonową. Następnie możesz przejść do mocowania słupków w obejmach. Kolejnym etapem jest montaż poziomych desek. Zacznij od dolnych, później zamontuj górne, a dopiero na końcu środkowe. Zawsze upewniaj się, że wszystko jest dobrze wypoziomowane. Mocowanie desek ułatwią Ci ściski stolarskie.

Na koniec do poziomych desek przymocuj pionowe sztachety. Ważne jest to, aby odstępy pomiędzy nimi były równe. Na słupki warto założyć kapturki chroniące drewno przed wilgocią.

Impregnacja i malowanie drewnianego płotu

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć drewniane ogrodzenie przed różnymi, niekiedy ekstremalnymi czynnikami atmosferycznymi. Będzie on narażony na promieniowanie słoneczne, silne opady oraz skrajne temperatury. Istnieje wiele preparatów, które znacznie zwiększają odporność drewna.

Malowanie drewnianego płotu powinno odbyć się w stosunkowo ciepły dzień. Unikaj jednak upałów, pełnego słońca, a także deszczu. Zanim pomalujesz drewno, wyszlifuj je za pomocą papieru ściernego, a potem odpyl. Ważne jest to, aby farbę nakładać cienkimi warstwami i dokładnie rozprowadzać ją wzdłuż słojów.

Jak widać, wykonanie ogrodzenia z desek nie jest trudnym zadaniem. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, z pewnością uzyskasz wytrzymały i gustowny płot.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl