Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Podpowiadamy, jak lakierować drewno

0

Jedną z najpopularniejszych metod wykończenia drewnianych powierzchni jest ich lakierowanie. Dzięki temu materiał staje się odporny na działanie wody, zanieczyszczeń, a także promieni UV. Zastanawiasz się, w jaki sposób należy lakierować drewno? Podpowiadamy!

Wybór odpowiedniego lakieru do drewna

Warto mieć świadomość tego, że każdy lakier jest odpowiedni do innych gatunków drewna. Poza tym wybór odpowiedniego produktu zależy także od eksploatacji, przeznaczenia i umiejscowienia drewnianej powierzchni. Lakiery można podzielić m.in. na te do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. Drugi rodzaj musi wyróżniać szczególnie wysoka odporność na czynniki atmosferyczne i korozję. Oprócz tego lakiery różnią się także efektem wykończeniowym. Jedne tworzą błyszczącą, inne satynową, a nawet matową powłokę. Zastanów się, jaki najbardziej Ci odpowiada i wybierz produkt, który zapewni pożądane wykończenie. Poza tym niektóre lakiery posiadają również pigment, który może np. przyciemnić powierzchnię lub polakierować ją na biało.

Jakie narzędzia przydadzą się do lakierowania drewna?

Zanim zabierzesz się za lakierowanie drewna, koniecznie zgromadź wszystkie niezbędne materiały. Może Ci się przydać m.in. wałek, który umożliwia równomierne rozprowadzenie lakieru. Do małych elementów, na dodatek mających nietypowy kształt warto użyć pędzli. Niektórzy decydują się również na pistolet natryskowy, który jednak nie jest polecany osobom początkującym. Bardzo ważne jest to, aby dopasować rodzaj włosia do lakieru. Przykładowo, preparaty z rozpuszczalnikiem lepiej rozprowadzać pędzlem z naturalnego świńskiego włosia. Nie zapomnij także zaopatrzyć się w folię ochronną, kuwetę malarską, papier ścierny, a także odzież roboczą.

Jak lakierować drewno – krok po kroku

Nie wiesz, jak lakierować drewno? Nie jest to aż takie trudne zadanie, ale składa się z kilku etapów, których nie można pominąć.

Przygotowanie powierzchni do lakierowania

Zanim nałożysz lakier, musisz odpowiednio przygotować do tego powierzchnię. Pamiętaj, że drewno musi być suche, gładkie, a co najważniejsze, suche. Nie zapomnij także o ewentualnym usunięciu żywicy i starych warstw farby lub lakieru. Jeśli jest taka potrzeba, wyszlifuj drewno papierem ściernym albo szlifierką. W przypadku parkietów i desek podłogowych warto użyć cykliniarki.

Gruntowanie

Czasami producent wymaga, aby najpierw zagruntować surowe drewno przy użyciu rozcieńczonego lakieru. Dzięki temu powierzchnia będzie lepiej chroniona przed wilgocią i nie powinna ciemnieć. Poza tym gruntowanie poprawia wiązanie lakieru nawierzchniowego z podłożem.

Lakierowanie – pierwsza warstwa

Na lakierowanie najlepiej zdecydować się, gdy temperatura na zewnątrz lub w wybranym pomieszczeniu mieści się w przedziale 15-20 °C. Wskazana jest też umiarkowana wilgotność powietrza i brak wiatru oraz opadów.

Zastanawiasz się, jak lakierować drewno, aby powstała gładka i równomierna powłoka? Najlepiej nakładać preparat cienkimi warstwami. Zacznij od miejsc o gorszej dostępności, np. wgłębień. Gdy nałożysz już pierwszą warstwę lakieru, poczekaj aż całkowicie ona wyschnie. Pamiętaj, że dla każdego produktu ten czas może być inny.

Druga aplikacja lakieru

Aby powłoka była trwała, musisz nałożyć przynajmniej dwie warstwy lakieru. Przedmioty szczególnie narażone na uszkodzenia i ścieranie powinny być lakierowane nawet trzy lub cztery razy. Pamiętaj, że zanim nałożysz kolejną warstwę, musisz przeszlifować powierzchnię za pomocą papieru ściernego, a następnie odpylić ją. Po nałożeniu lakieru znowu należy poczekać aż on wyschnie. Nie zapomnij, że pełne utwardzenie może nastąpić dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach.

Jak widać, lakierowanie drewnianych powierzchni może okazać się całkiem prostym i przyjemnym zadaniem. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, z pewnością osiągniesz zadowalające efekty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl