Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Podpowiadamy, jak przyciemnić drewno

0

Drewno to niezwykle uniwersalny materiał, który pełni funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Z pewnością wiesz, że wraz z wiekiem, drewno ciemnieje. Czasami jednak efekt ciemnego, starego drewna potrzebny jest od razu. Jak w prosty sposób przyciemnić drewno? Podpowiadamy!

Farby do drewna

Zastanawiasz się, jak przyciemnić drewno? Niezwykle szybkim i wygodnym sposobem jest oczywiście pomalowanie go na pożądany przez Ciebie kolor. Oczywiście zadbaj o to, aby zakupić farbę przeznaczoną do drewna, a najlepiej do konkretnego rodzaju. Czasami efekt przyciemnienia dają także niektóre lakiery, wosk lub impregnaty, których zaletą jest to, iż na pewno nie ukryją walorów estetycznych danego drzewa, np. słojów. Wybór zależy zatem od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać.

Jak przyciemnić drewno bez użycia farb?

Chcesz przyciemnić drewno, ale boisz się, że farby dadzą zbyt mocny efekt lub ukryją jego wyjątkową fakturę? Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby temu zapobiec. Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że drewno to bardzo plastyczny materiał, więc z powodzeniem możesz zmienić jego kolor, używając łatwo dostępnych środków. Nie zapomnij jednak, iż takie farbowanie powinno mieć miejsce na surowym, niepomalowanym wcześniej materiale.

Bejcowanie drewna

Jedną z najprostszych metod przyciemniających drewno jest użycie bejcy z kawy czy też herbaty. Wystarczy tylko zrobić mocny napar i pozostawić go do ostudzenia. Zimną bejcę nanoś ostrożnie pędzlem tak, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Domową bejcę możesz także wykonać z octu i zardzewiałych metalowych elementów. Jak to zrobić? Metalowe przedmioty zalej octem w słoju i szczelnie go zakręć. Po kilku dniach ocet powinien stać się znacznie ciemniejszy i wówczas możesz z powodzeniem wykorzystać go jako bejcę. Jeśli zależy Ci na jeszcze ciemniejszej barwie, poczekaj nieco dłużej.

Jak przyciemnić drewno, jeśli nie chcesz użyć powyższych metod? Jeszcze innym sposobem na uzyskanie domowej bejcy do drewna jest zalanie zimną wodą słoika, w którym umieszcza się wcześniej łupiny orzecha włoskiego wraz z korą wierzby oraz dębu. Do mieszanki warto także dodać liście orzecha włoskiego. Następnie odczekaj minimum kilka dni, aż do momentu uzyskania pożądanej barwy. Pamiętaj jednak, że uzyskana w ten sposób bejca będzie nieco szarawa lub wręcz zielonkawa.

Przyciemnianie drewna za pomocą szczotkowania

Dobrym sposobem na postarzenie, a zarazem przyciemnienie drewna, jest jego szczotkowanie. Bez problemu wykonasz to w domu albo małym warsztacie. Co ważne, potrzebujesz jedynie szczotki drucianej. Będzie Ci ona służyć do pocierania powierzchni drewna. W ten sposób uszkodzisz jego wierzchnią warstwę i uzyskasz niewielkie rysy oraz zagłębienia, które mają to do siebie, że znacznie szybciej ciemnieją. Nie zapomnij tylko o usunięciu wszystkich opiłków powstałych po szczotkowaniu. Gdy minie kilka dni, drewno ściemnieje, a Ty możesz dodatkowo je nawoskować za pomocą świeczki.

Czy można przyciemnić drewno sosnowe?

Zastanawiasz się, czy powyższe metody nadają się do przyciemniania drewna sosnowego? Musisz pamiętać, że jest ono bardzo miękkie, więc konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Powyższe rozwiązania nadają się do jego przyciemniania, ale musisz uważać, aby go nie uszkodzić. Szczególnie ważna jest ostrożność przy szczotkowaniu, które może łatwo uszkodzić delikatną sosnę.

Jak widać, przyciemnianie drewna nie jest wcale takim trudnym zadaniem. Jeśli skorzystasz z naszych rad, na pewno sobie z tym poradzisz. Możliwości masz naprawdę sporo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl