Zastanawiasz się, jaki strop będzie odpowiedni dla Twojego budynku? Chciałbyś wiedzieć, jak się zabrać do jego montażu? Rozważ strop drewniany, a my podpowiemy Ci krok po kroku, jak zamontować belki stropowe drewniane.
Strop z drewnianych belek – co musisz wiedzieć
Drewniane stropy bardzo często stosuje się w domach o drewnianej konstrukcji. Musisz jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie można zastosować także w przypadku domu murowanego. Drewniane stropy służą zazwyczaj oddzieleniu od siebie poszczególnych poziomów. Są one obciążone nie tylko ciężarem konstrukcji, ale również powierzchni użytkowej. Stropy drewniane dzielą się na trzy rodzaje: belkowe, żebrowo-belkowe oraz żebrowe. W przeciwieństwie do stropów żelbetonowych jest to rozwiązanie, które cechuje duża lekkość. Jak zamontować belki stropowe drewniane? Otóż nie wymaga to nawet użycia specjalistycznych maszyn.
Jak zamontować belki stropowe drewniane – krok po kroku
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że strop składa się z belek poszycia oraz belek nośnych. Rolą poszycia jest przeniesienie ciężaru podłogi na belki stropowe. Z kolei z belek stropowych ciężar przenosi się na słupy i ściany zewnętrzne. W jaki sposób zamontować belki? Istotne jest, aby użyć do tego wysuszonego drewna. Belki należy oprzeć na murze, a potem zamontować na nich podłogę z desek. Jakie wymiary drewnianych belek będą najlepsze? Zazwyczaj stosuje się belki o wysokości 20-40 cm, szerokości 8-20 cm i długości nieprzekraczającej kilkunastu metrów. Zadbaj także o właściwy rozstaw belek. Najczęściej mieści się on w przedziale 60-150 cm, ale jest zależny między innymi od wymiarów desek. Strop drewniany można też dodatkowo wzmocnić i zwiększyć jego nośność za pomocą słupów.
W przypadku konstrukcji żebrowej deski układane są bardzo gęsto, a pomiędzy nimi montuje się przewiązki. Dodatkowo strop należy zabezpieczyć płytami gipsowo-kartonowymi i wełną mineralną, zapewniającą izolację akustyczną. Elementy konstrukcji stropu możesz również ukryć za pomocą podwieszanego sufitu.
Dociążenie stropu z drewnianych belek
Drewniane stropy są bardzo lekkie, ważą zazwyczaj nie więcej niż 40 kg na m2. Niestety w związku z tym mają one dużą podatność na drgania. Nawet zwykły chód człowieka powoduje nieprzyjemne drgania. Na szczęście możesz je łatwo ograniczyć. Najszybszym sposobem jest ustawienie ciężkich elementów, takich jak szafy, łóżko, biurko, stół. Poza tym na drewnianym poszyciu możesz ułożyć pływającą podłogę, składającą się z płyt wygłuszających, folii rozdzielającej, jastrychu i posadzki. Dzięki temu masa stropu zwiększy się nawet o cztery razy. Oczywiście wiąże się to ze wzmocnieniem konstrukcji, np. dużymi kantówkami lub belkami z klejonego drewna. Można również zmniejszyć nieco rozstaw belek, a zarazem ich szerokość.
Dlaczego warto montować strop drewniany?
Zastanawiasz się, czy warto zamontować strop drewniany? Otóż jest to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Sprawdza się ono przede wszystkim w domkach letniskowych, które nie potrzebują szczególnej odporności na ciężar. Jeżeli planujesz niewielki dom mieszkalny, zwłaszcza drewniany, takie rozwiązanie również może być idealne dla Ciebie. Zaletą jest stosunkowo prosty montaż, brak konieczności użycia specjalistycznego sprzętu oraz możliwość skorzystania z gotowych belek. Oprócz tego, że konstrukcja jest lekka i nieproblematyczna, wyróżnia ją także niska cena. Oczywiście wszystko zależy od gatunku drzewa, ale mimo wszystko jest to bardzo opłacalne. Również robocizna wyniesie Cię mniej niż w przypadku montażu innego stropu.