Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Podpowiadamy, jak zbudować kompostownik w ogrodzie

0

Masz swój własny dom i dysponujesz dużym ogrodem? A może udało Ci się nabyć działkę rekreacyjną? Jeśli chcesz poświęcić się uprawie roślin, postaw na ekologiczne rozwiązania. Doskonałym pomysłem może być budowa przydomowego kompostownika. Jak go zbudować i o czym trzeba pamiętać? Wyjaśniamy!

Dlaczego warto zbudować kompostownik?

Zastanawiasz się, czy jest Ci potrzebny kompostownik? Naprawdę warto się na niego zdecydować, jeśli zależy Ci na własnej, zdrowej żywności. Oczywiście może przydać się także wtedy, gdy hodujesz np. kwiaty. Co ciekawe, mały kompostownik bez problemu stworzysz nawet na balkonie.

Musisz wiedzieć, że kompostowanie jest naturalnym procesem przetwarzania materii organicznej, czyli m.in. liści czy resztek żywności w wysokiej jakości nawóz. Dzięki niemu możesz wzbogacić zarówno glebę, jak i rośliny w cenne składniki odżywcze. Kompost pozwoli Ci utrzymać doskonałą jakość oraz żyzność gleby. Tak naprawdę wszystkie rośliny się rozkładają, a kompostowanie przyspiesza ten proces i pozwala czerpać z niego korzyści. W kompostowniku łatwo stworzyć doskonałe warunki dla pożytecznych z punktu widzenia ogrodnictwa bakterii i grzybów. Co ciekawe, rozłożona materia wygląda zazwyczaj jak zwykła żyzna gleba. Rolnicy nazywają ją niekiedy nawet „czarnym złotem”.

Jakie jeszcze zalety ma kompostowanie?

Chcesz wiedzieć, jakie jeszcze są zalety kompostowania? Otóż przede wszystkim kompost to łagodny i co najważniejsze, naturalny nawóz. Nie uszkadza on roślin i w przeciwieństwie do nawozów sztucznych nie jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Zaletą kompostu jest również fakt, iż może poprawić teksturę oraz cyrkulację powietrza w cięższych glebach, a także sprzyja zwiększeniu retencji wody w piaszczystych glebach.

Dzięki kompostowaniu Twoje rośliny będą lepiej rosły i zbierzesz satysfakcjonujące plony. Poza tym kompost pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. W związku z tym będziesz mógł mniej podlewać, a co za tym idzie, zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy. Kompost nic nie kosztuje, a Ty nie będziesz musiał kupować sztucznych nawozów, które często nie należą do tanich produktów.

Oprócz tego istotny jest również fakt, że mając kompostownik, nie musisz zastanawiać się, co zrobić z resztkami żywności, przekwitłymi kwiatami albo liśćmi. Na pewno wiesz, że palenie liści czy trawy w ogrodzie jest nielegalne. Z powodzeniem jednak możesz wrzucić je do kompostownika.

Kompostownik a wymagania prawne

Zastanawiasz się, czy istnieją jakieś regulacje odnośnie do przydomowych kompostowników? Warto mieć świadomość tego, że kompostownik z prawdziwego zdarzenia nie powinien stać gdziekolwiek. Według rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku, małe kompostowniki o wielkości nieprzekraczającej 10 m3 powinny znajdować się 7,5 m od granicy Twojej posesji. Istotne jest także to, aby umiejscowić go przynajmniej 15 metrów od posiadłości sąsiada oraz 10 metrów od chodnika czy ulicy. Zasady te nie dotyczą malutkich kompostowników, np. balkonowych. Musisz jednak mieć świadomość tego, że w przypadku bloków mieszkalnych spółdzielnia może nie wyrażać zgody na prowadzenie kompostownika. Warto zapoznać się z regulaminem odpowiednio wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Pamiętaj też, że Twój kompostownik nie może być uciążliwy dla sąsiadów. Bezpiecznym i kulturalnym rozwiązaniem jest uprzednie poinformowanie ich o tym, że zamierzasz go w danym miejscu postawić.

Co ciekawe, mając kompostownik, możesz uzyskać specjalną ulgę. Jeśli chcesz się o nią starać, musisz zgłosić w swoim urzędzie miejskim, że rozpocząłeś kompostowanie bioodpadów. Na miejscu otrzymasz do wypełnienia deklarację. Warto jednak wiedzieć, że ulgę przyznaje gmina albo samorząd i nie w każdej miejscowości można ją uzyskać. Oczywiście w takim przypadku musisz szczególnie zwrócić uwagę na to, czy Twój kompostownik spełnia określone normy prawne.

W jakim miejscu wybudować kompostownik?

Chcesz wiedzieć, jak zbudować kompostownik? Najpierw warto zapoznać się z zasadami odnośnie do tego, jak wybrać odpowiednie miejsce. Najlepiej, aby kompostownik znajdował się tam, gdzie jest sucho i stosunkowo często panuje cień. Doskonałym wyborem będzie ustawienie kompostownika od północno-zachodniej lub północnej strony. W większości przypadków pozwoli to osłonić go od wiatru.

Oczywiście weź także pod uwagę łatwy dostęp do wybudowanego kompostownika. Musisz mieć świadomość tego, że od czasu do czasu konieczne może okazać się jego podlewanie, szczególnie wtedy, gdy panuje susza. Poza tym warto niekiedy napowietrzyć materię organiczną. W związku z tym musisz tak umiejscowić swój kompostownik, aby można było nie tylko łatwo do niego podejść, ale również dojechać z taczką. Poza tym nie zapomnij o omawianych wyżej regulacjach prawnych.

Zastanawiasz się, czy kompostownik można postawić w słonecznym miejscu? Lepiej, aby nie znajdował się on na oświetlonym terenie, ponieważ może to prowadzić do jego nadmiernego wysychania w miesiącach letnich. Będzie się to wiązało z koniecznością częstego podlewania, które i tak nie gwarantuje sukcesu.

Inną kluczową kwestią jest dno kompostownika. Tak naprawdę nie powinien mieć on jako takiego dna. Warto umiejscowić go na przepuszczalnym podłożu, który pozwoli na bezproblemowy kontakt z ziemią. Dzięki temu do kompostownika będą mogły przedostawać się bakterie oraz inne organizmy przyspieszające rozkład materii organicznej.

Jak przygotować podłoże do kompostownika?

Wiesz już, że kompostownik nie powinien mieć dna. Zastanawiasz się jednak, czy należy jakoś specjalnie przygotować podłoże pod kompost? Dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie tzw. pryzmy kompostowej. Nie wiesz, co to takiego? Otóż pryzma to nic innego jak uformowany do produkcji kompostu stos o szerokości wynoszącej mniej więcej 3 metry i wysokości 1,5 m. Dla wygody możesz zdecydować się na ażurowy pojemnik, ale musi on mieć dość szerokie oczka, aby zapewniały kontakt kompostu z glebą.

Oczywiście nie są to jedyne opcje na przygotowanie podstawy do kompostownika. Możesz również umieścić na jego dnie ścięte gałęzie, które staną się warstwą drenażową. Na gałęziach natomiast warto wyłożyć ziemię ogrodową, a wyżej naprzemiennie kłaść odpadki i warstwy ziemi. Poza tym nie zapomnij o zostawieniu przerwy pomiędzy deskami. W przeciwnym razie możesz zakłócić przepływ powietrza, co będzie bardzo niekorzystne dla kompostu.

Jak zbudować kompostownik – poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak zbudować kompostownik? Na szczęście nie jest to szczególnie trudne zadanie. Na pewno sobie z nim poradzisz, nawet jeśli nie zajmujesz się zbyt często majsterkowaniem. Aby ułatwić Ci pracę, przygotowaliśmy mały instruktaż, jak krok po kroku wykonać kompostownik.

Rodzaj kompostownika

Zanim zabierzesz się za budowę kompostownika, zastanów się, jaki rodzaj będzie w Twoim przypadku odpowiedni. Niektórzy decydują się na zakopywanie odpadów bezpośrednio w ziemi. W tym celu można wykopać rowy, w których będzie znajdował się pożyteczny dla pobliskich roślin kompost. Musisz jednak mieć świadomość tego, że mimo łatwego utrzymania takiego kompostownika, jest to metoda raczej jednorazowa. Jeśli planujesz na bieżąco kompostować różne materiały, nie będzie to dobra opcja dla Ciebie, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt dużo miejsca i nie chcesz ciągle rozkopywać podwórka czy ogrodu.

Doskonałym rozwiązaniem jest budowa drewnianego kompostownika. To świetna alternatywa dla betonowych czy ceglanych konstrukcji, gdyż jest znacznie łatwiejsza do ewentualnego przemieszczenia, bardziej naturalna, a także szybsza w wykonaniu. Poza tym drewniany kompostownik jest dużo tańszy niż np. betonowy. Jak zbudować kompostownik z drewna? Możesz np. połączyć ze sobą kilka europalet. Do łączenia warto użyć specjalnych łączników do drewna i zespalać je do środka wierzchnią stroną. Możesz także zdobyć drewnianą beczkę i wyciąć z niej dno. Jeśli jest ona szczelna, spróbuj wywiercić na całej jej długości otwory, które zapewnią dobrą wentylację. W przypadku kompostownika na balkon wystarczy Ci kilka desek lub drewniana skrzynka.

Przygotowanie do budowy drewnianego kompostownika

Jeśli zdecydowałeś się na drewniany kompostownik i wybrałeś odpowiednie miejsce na tę konstrukcję, zgromadź potrzebne Ci materiały. Najlepiej wyposażyć się w drewniane paliki oraz płaskie deski o długości np. 1-1,5 m. Nie zapomnij także o impregnacie, ewentualnej siatce pomocniczej oraz niezbędnych narzędziach, zwłaszcza młotku, wiertarkowkrętarce.

Zanim zabierzesz się za montaż poszczególnych elementów, przygotuj odpowiednio deski. Jeśli były już wcześniej używane, oczyść je np. z resztek farby. Jeżeli kupujesz nowe deski, sprawdź, czy są dobrze wysuszone. Nie zapomnij także o ich wyszlifowaniu. Następnym ważnym krokiem jest pomalowanie desek specjalnym preparatem. Oczywiście możesz także zakupić już zaimpregnowany materiał.

Wykonanie drewnianego kompostownika

Chcesz wiedzieć, jak zbudować kompostownik? Prostym sposobem jest rozpoczęcie pracy od wbicia w ziemię czterech drewnianych palików. Na dnie możesz natomiast wyłożyć siatkę z szerokimi oczkami albo/i deski. Pamiętaj jednak, aby między deskami były duże przerwy. Kolejnym krokiem jest wykonanie pionowych ścian kompostownika. W tym celu pozbijaj ze sobą deski o optymalnych dla Ciebie wymiarach. Łatwym sposobem jest też ich przybijanie do wbitych w ziemię palików. To Ty decydujesz, jak duży ma być Twój kompostownik, ale warto wiedzieć, że jego wysokość teoretycznie nie powinna przekraczać 1,5 m.

Kompostowanie

Kiedy Twój kompostownik będzie już gotowy, zacznij z niego korzystać. Nie wiesz, co można tam wrzucać? Otóż w kompostowniku z powodzeniem możesz składować obierki i resztki owoców oraz warzyw, skorupki jaj, a także fusy po herbacie, kawie czy ziołach. Oprócz tego w kompostowniku może znaleźć się skoszona trawa, przekwitłe rośliny, popiół drzewny, liście, gałęzie, kora drzew, słoma i siano. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wrzucać tam muł z oczka wodnego, trociny, chusteczki, czysty papier czy niezadrukowane kartony.

Oczywiście nie wszystko nadaje się na kompost. Na pewno wiesz, że metal, szkło i plastik nie powinny znaleźć się w kompostowniku. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niewskazane jest także wrzucanie do niego chorych roślin, kości, mięsa, pestek oraz nasion, popiołu węglowego, obierek po cytrusach, a także liści dębu, orzecha i olchy. W przypadku dużych resztek organicznych np. warzyw albo owoców, potnij je na mniejsze kawałki.

Jak widać, wykonanie kompostownika nie jest trudnym zadaniem. Warto się na to zdecydować, gdyż przyniesie Ci wiele korzyści.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl