Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Podpowiadamy, jakie drewno na sztachety najlepiej wybrać

0

Niedawno wprowadziłeś się do nowego domu i planujesz ogrodzić posesję? Doskonałym wyborem jest samodzielne wykonanie drewnianego płotu. Zastanawiasz się, jakie drewno warto wybrać do budowy takiego ogrodzenia? Podpowiadamy!

Jakie drewno na sztachety?

Zastanawiasz się, jakie drewno na sztachety będzie najlepsze? Bez wątpienia powinna cechować je duża wytrzymałość i odporność na ściskanie czy też rozciąganie. Istotne jest także to, aby było ono stosunkowo twarde i pozbawione większych widocznych wad, np. sęków. Znaczenie ma również właściwy poziom wilgotności. Mokre drewno nie jest najlepszym wyborem na budowę ogrodzenia. Całkiem dobrym rozwiązaniem jest wybór wysokiej jakości suszonych komorowo desek. Wynika to z faktu, iż suszenie komorowe usuwa ewentualne niepożądane czynniki chorobotwórcze. Poza tym warto rozważyć zakup desek fazowych i struganych czterostronnie, ponieważ mają one niezwykle gładką powierzchnię. Co istotne, w tego typu drewnie owady dość niechętnie składają jaja. Dzięki temu możesz mieć pewność, iż posłuży Ci ono naprawdę długo.

Drewno najlepsze na sztachety – sosna

W Polsce dużą popularnością cieszy się drewno sosnowe i jest ono chętnie wykorzystywane jako materiał budowlany. Jego ogromną zaletą jest łatwa dostępność. Warto wiedzieć, że może mieć żółtawy do czerwonawego koloru, a poza tym pachnie niezwykle aromatycznie. Co ważne, sosna jest całkiem przyjazna dla alergików i nie przyciąga kurzu, więc znacznie łatwiej będzie Ci utrzymać płot w czystości.

Istotną zaletą drewna sosnowego jest też wysoka podatność na obróbkę. Z powodzeniem możesz je strugać, szlifować, skrawać i frezować. Poza tym nadaje się ono również do sklejania. Co więcej, na drewno sosnowe niezwykle łatwo kładzie się farbę, lakier czy wosk. W związku z tym sztacheta wykonana z sosny nie będzie wcale gorsza niż z drewna drzew liściastych. Taki płot na pewno będzie bardzo trwały i solidny. Warto także wziąć pod uwagę fakt, iż jest to całkiem tani surowiec. Dzięki temu możesz zrobić ogrodzenie bez konieczności dużego wydatku.

Świerk – doskonała alternatywa na sztachety

Innym materiałem chętnie używanym w budownictwie i przemyśle drzewnym jest świerk. Podobnie jak drewno sosnowe, ma ono naprawdę przystępną cenę. Poza tym wyróżnia je wiele walorów odpowiedzialnych za tak dużą popularność.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, iż drewno świerkowe jest niezwykle miękkie i stosunkowo lekkie. Co ważne, łatwo poddaje się ono obróbce. Jego istotnym atutem jest ponadto wysoka trwałość i wytrzymałość. Oczywiście je również możesz z powodzeniem malować, lakierować i woskować. Klejenie również nie sprawi Ci większych kłopotów. Dla wielu osób kluczowa jest też łatwość suszenia drewna świerkowego.

Oprócz tych wszystkich zalet drewno świerkowe jest godne Twojej uwagi również ze względów typowo estetycznych. Świerk pospolity charakteryzuje się niezwykle regularnym rozmieszczeniem sęków. W związku z tym prezentuje się on naprawdę elegancko, a zarazem niepowtarzalnie. Musisz ponadto wiedzieć, iż świerki mają najczęściej jasną barwę, a niekiedy są wręcz białe. Jeżeli zatem zależy Ci na bardzo uniwersalnym drewnie, które w dodatku możesz dowolnie pomalować, koniecznie wybierz właśnie świerk pospolity.

Nie ulega wątpliwości, iż drewno sosnowe i świerkowe świetnie nadaje się do budowy ogrodzenia. Jeśli nie wiesz, jakie drewno na sztachety wybrać, zdecyduj się właśnie na któreś z powyższych. To gatunki, które mają naprawdę sporo zalet, a co najważniejsze, są łatwo dostępne i niedrogie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl