Drabina to niezwykle przydatny element wyposażenia każdego garażu, ogrodu czy piwnicy. Potrzebujesz nowej drabiny? Świetnym rozwiązaniem jest wykonanie jej samemu z drewna. Jak się do tego zabrać i o czym należy pamiętać? Wyjaśniamy!
Dlaczego warto mieć drabinę?
Nie lubisz używać górnych półek w szafach, bo masz później problem ze ściągnięciem potrzebnej Ci rzeczy? Z pomocą może przyjść Ci drabina. Warto mieć ją nie tylko w ogrodzie czy warsztacie, ale również w mieszkaniu. Przydaje się ona zarówno podczas remontów czy prac na wysokościach, jak i na co dzień. Jeśli masz ogród, to na pewno skorzystasz z niej do przycinania gałęzi, zbierania owoców itp. Warto mieć świadomość tego, że stabilna drabina jest bezpieczniejszą opcją niż chwiejny taboret albo stołek. Po co ryzykować, skoro skutki upadku mogą być naprawdę poważne?
Oprócz tego drabina może stanowić ciekawą dekorację. Niektórzy traktują ją np. jako kwietnik, na którym ustawiają doniczki z roślinami. Sprawdza się to zwłaszcza w ogrodach, altanach, na tarasach i w rustykalnych wnętrzach.
Czy warto samemu zrobić drabinę?
Zastanawiasz się, gdzie kupić drabinę? A może masz problem ze znalezieniem takiej, która będzie miała odpowiednią dla Ciebie wysokość? Nie trać czasu na chodzenie po sklepach i wykonaj ją samodzielnie. W ten sposób może uda Ci się zaoszczędzić także nieco pieniędzy, gdyż wysokiej jakości drabiny bywają naprawdę drogie. Co ważne, nie musisz wcale dysponować nie wiadomo jak dużymi umiejętnościami manualnymi. Wykonanie drabiny z drewna nie jest tak trudne, jak mogłoby Ci się wydawać. Poza tym możesz zaprosić kogoś do wspólnego majsterkowania. Zobaczysz, że taka praca da Ci dużo satysfakcji. Niewykluczone, że później zabierzesz się za wykonywanie bardziej skomplikowanych przedmiotów.
Jaką drabinę zrobić?
Z pewnością wiesz, że istnieją dwa główne rodzaje drabin: przystawne i rozstawne. Te pierwsze wymagają oparcia np. o drzewo, natomiast drugie możesz postawić praktycznie wszędzie. Zastanawiasz się, która drabina będzie dla Ciebie najlepsza? Wykonanie drabiny przystawnej nie sprawia większych problemów. Poza tym zazwyczaj jest ona lekka i nie zajmuje dużo miejsca. Musisz jednak mieć świadomość tego, że drabina rozstawna jest bardziej stabilna i zagwarantuje Ci większe bezpieczeństwo. W niektórych sytuacjach, np. w przypadku wymieniania żarówki w wiszącej na środku sufitu lampie, zastosowanie drabiny przystawnej może okazać się niemożliwe. Wiele osób posiada zarówno jeden, jak i drugi rodzaj drabiny i korzysta z nich w zależności od potrzeb.
Co jest potrzebne do wykonania drabiny?
Zastanawiasz się, jak zrobić drewnianą drabinę? Zanim zabierzesz się do pracy, musisz wykonać projekt oraz zebrać potrzebne materiały i narzędzia. Aby stworzyć drabinę, na pewno będziesz potrzebować:
- przyciętych do odpowiednich wymiarów desek,
- zawiasów,
- wkrętów,
- wiertarko-wkrętarki,
- wyrzynarki i brzeszczotów,
- pilarki tarczowej i ukosowej,
- szlifierki mimośrodowej i oscylacyjnej,
- gwoździarki,
- młotka,
- wkrętaków,
- szczypiec,
- ścisków.
Rozstawna drewniana drabina – jak ją zrobić?
Wymiary elementów
Chcesz wiedzieć, jak zrobić drewnianą drabinę, która będzie rozstawna? Przede wszystkim musisz najpierw oszlifować deski. Istotne jest to, aby nie miały one drzazg, ponieważ w przeciwnym wypadku możesz się skaleczyć podczas używania drabiny. Nie wiesz, jakie rozmiary desek będą najlepsze? Do wykonania uniwersalnej drabiny potrzebne Ci będą cztery kawałki drewna na nogi. Powinny one mieć wymiary 150x4x5 cm. Duże znaczenie mają także szczeble. Odmierz na każdej nodze drabiny 15 cm oraz cztery razy po 28 cm. Dolny rozstaw nóg drabiny będzie wynosił 55 cm, z kolei dolny 45 cm. Poszczególne stopnie powinny mieć grubość 2,5 cm i szerokość 6 cm. Te, które będą znajdowały się u góry, będą miały długość 46 cm, natomiast dolne 53 cm. Długość środkowych szczebli to kolejno 49, 51 i 52 cm. Dzięki temu Twoja drabina będzie stabilna.
Mocowanie szczebli i łączenie części
W przypadku wykonywania drabiny bardzo ważne jest dokładne zamocowanie stopni do nóg. Wykonaj to za pomocą wkrętów. Najpierw zaznacz, w których miejscach będą znajdowały się wkręty, a potem wywierć w tych punktach otwory. Przy każdym połączeniu nóg i szczebli warto zastosować dwa wkręty.
Przymocowanie szczebli do nóg to jeszcze nie wszystko. Kolejnym ważnym etapem jest połączenie dwóch części drabiny przy użyciu zawiasów. Jakie wybrać? W tym przypadku najlepsze będą zawiasy o długości 10 cm i szerokości 4 cm. Należy przykręcić je do górnych części nóg za pomocą wkrętów. Postępuj tak samo, jak podczas mocowania stopni. Następnie musisz przykręcić poszczególne zawiasy do drugiej części drabiny. Nie zapomnij, że koniec nogi musi być środkiem osi zawiasu.
Wykończenie drewnianej drabiny
Zastanawiasz się, czy to już wszystko? Pamiętaj, że duże znaczenie ma także wykończenie drabiny. Jeśli chcesz, żeby cała konstrukcja była estetyczna, możesz zdecydować się na ścięcie górnej części nóg. Z kolei dół drabiny warto dociąć wyrzynarką albo piłą tak, aby wszystkie nogi miały od spodu tę samą płaszczyznę. Pozwoli to im opierać się całą powierzchnią o podłogę lub ziemię, dzięki czemu drabina będzie stabilna. Dobrym pomysłem jest też zamocowanie po obu stronach drabiny metalowych łańcuchów. Najlepiej, aby znajdowały się one około połowy wysokości nóg. Łańcuchy będą ograniczały rozstaw konstrukcji i zapobiegną jej rozjeżdżaniu.
Oprócz tego nie zapomnij o zabezpieczeniu i konserwacji drewnianych elementów. Warto pokryć je bezbarwnym impregnatem. Na koniec nałóż jeszcze warstwę wosku, lakierobejcy, oleju albo lakieru do drewna. Dzięki temu drewniana powierzchnia będzie odporna na zarysowania, ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Poza tym w ten sposób możesz podkreślić piękny kolor drewna. Oprócz tego drabina nie będzie podatna na plamy, np. od owoców. Zabezpieczenie jest też przydatne, gdy zamierzasz często korzystać z drabiny na świeżym powietrzu albo przechowywać ją w miejscu narażonym m.in. na wilgoć. Co ważne, po nałożeniu ostatniej warstwy odczekaj przynajmniej dobę, zanim zaczniesz korzystać z drabiny.
O tym warto pamiętać
Planujesz wykonać samodzielnie drewnianą drabinę? Nie zapomnij o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo w trakcie pracy. Koniecznie załóż ochronną odzież. Niezwykle ważne są przede wszystkim rękawiczki oraz okulary. Podczas majsterkowania łatwo o skaleczenia. Poza tym drzazgi mogą wbić się w oko.
Niektórzy decydują się na łączenie poszczególnych elementów drabiny za pomocą specjalnego kleju do drewna. Warto jednak mieć świadomość tego, że taka praca powoduje dość duży bałagan. W związku z tym musisz wybrać odpowiednie do tego miejsce. Dobrze sprawdzi się garaż lub piwnica. Możesz także zdecydować się na wykonywanie drabiny na otwartej przestrzeni. Jeżeli chcesz pracować w pomieszczeniu, zabezpiecz podłogę gazetami lub folią. Pamiętaj również o tym, że po sklejeniu elementów należy odczekać, aż całość idealnie wyschnie. Czas ten może się różnić w zależności od tego, jaki produkt został użyty.
Jakie drewno jest najlepsze na drabinę?
Wiesz już, jak zrobić drewnianą drabinę, ale nie masz pewności, na jakie drewno najlepiej się zdecydować? Otóż do wykonania drabiny warto użyć drewna iglastego, np. świerkowego lub sosnowego. Jego zaletą jest stosunkowo dobra dostępność, łatwość obróbki oraz estetyczny wygląd. Istotne jest również to, że drewno sosnowe i świerkowe to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Na pewno nie obciąży ono nadmiernie Twojego portfela. Co ważne, wybierz wysokiej jakości deski, pozbawione sęków, śladów gnicia itp. Sęki często wypadają, a tego typu uszkodzenia mogą spowodować utratę stabilności drabiny.
Bezpieczna drabina
Podczas korzystania z drabiny niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Pamiętaj m.in. o tym, że jeśli zdecydujesz się na grube belki, musisz je tak ponacinać, aby szczeble idealnie wchodziły w rowki. Stabilność zagwarantują Ci już nacięcia mające ok. 2 cm. Szczeble warto przykręcić na długie wkręty. Jeżeli jednak belki są cienkie, możesz przybić szczeble bezpośrednio.
Jaką szerokość szczebli/stopni wybrać? Podpory o szerokości do 8 cm są wygodne dla dłoni, ale nie stanowią bezpiecznego podparcia dla stóp na dłuższy czas. Jeśli potrzebujesz solidnego oparcia, postaw na szerokość większą niż 8 cm. Musisz jednak mieć świadomość tego, że trudniej będzie chwycić je dłonią.
Zastanawiasz się, czy pięć podpór wystarczy? A może masz wrażenie, że to wręcz za dużo? Wszystko zależy od zastosowania drabiny. Teoretycznie im więcej podpór, tym większa wysokość drabiny. W przypadku niskiego garażu może wystarczyć Ci nawet trzystopniowa drabina. Do prac w ogrodzie lepsza będzie wyższa konstrukcja, zwłaszcza jeśli masz wysokie drzewa.
Czy rozstaw szczebli w drabinie ma znaczenie? Jak najbardziej! Pamiętaj, że najlepiej, jeśli dolna podpora znajduje się w odległości od podłoża równej połowie rozstawu podpór. Poza tym warto zadbać o to, aby odległość między nimi nie była mniejsza niż 23-25 cm i większa niż 30 cm. Co ważne, dotyczy to także drabin przystawnych.
Oczywiście musisz także mieć świadomość tego, że drewniana drabina, podobnie jak inne rzeczy ulega zużyciu. Czas ten możesz wydłużyć dzięki regularnej konserwacji, ale w końcu konieczna będzie np. wymiana szczebli. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy Twoje bezpieczeństwo. Pęknięcia, luzy, ubytki mogą zmniejszyć stabilność drabiny i jej wytrzymałość na obciążenia. Jeśli chcesz uniknąć skaleczeń, a nawet upadku, systematycznie sprawdzaj stan drabiny.
Zanim zaczniesz korzystać z wykonanej przez siebie drabiny, zapoznaj się także z zasadami odnośnie bezpieczeństwa jej użytkowania. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby wspinać się i schodzić tak, aby cały czas być zwróconym przodem do drabiny. Poza tym ważne jest utrzymywanie jej w czystości. Upewnij się, czy na szczeblach nie ma błota, resztek farb, smarów itp. Podczas wchodzenia dbaj również o to, aby zawsze mieć minimum trzy punkty podparcia. Jeśli akurat podpierasz się tylko jedną nogą, obie Twoje ręce muszą trzymać drabinę (chwytaj szczeble). W przypadku drabin przystawnych lepiej nie stawać na dwóch ostatnich szczeblach, a także nie siadać. Istotne jest również to, aby nie wychylać się poza konstrukcję. Jeżeli pracujesz na naprawdę dużych wysokościach, warto poprosić kogoś o asekurację.
Jak widać, samodzielne wykonanie drewnianej drabiny nie jest bardzo trudne. Pamiętaj jednak, aby zadbać o jej właściwą konserwację oraz bezpieczne użytkowanie.
Janusz Włodarski
W dwóch słowach: koszmarna strona. A jeśli więcej szczegółów to niczego interesującego nie znalazłem w tych opisach, żadnych informacji czy porad jak zrobić drabinę. Szkoda czasu na czytanie.
Janusz Włodarski
W dwóch słowach: koszmarna strona. A jeśli więcej szczegółów to niczego interesującego nie znalazłem w tych opisach, żadnych informacji czy porad jak zrobić drabinę. Szkoda czasu na czytanie.