Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Zobacz, jakie drewno na dom szkieletowy sprawdzi się najlepiej

0

Marzysz o własnym domu i zastanawiasz się, jakie rozwiązania budowlane warto zastosować? Dużą popularnością cieszą się domy szkieletowe i może to być doskonała opcja również dla Ciebie. Jakie drewno zakupić na dom szkieletowy? Czym powinno się ono charakteryzować? Podpowiadamy!

Wybór drewna na dom szkieletowy

Obecnie budowa domów w technologii lekkiego drewnianego szkieletu jest bardzo często spotykana. Taką konstrukcję nazywa się „kanadyjską”. Zastanawiasz się, jakie drewno na dom szkieletowy będzie najlepsze? Otóż „kanadyjczyki” najlepiej wykonywać z drewna pochodzącego z drzew iglastych, np. sosny albo świerka. Niektórzy decydują się także na jodłę, modrzew lub daglezję, ale zazwyczaj są one bardzo drogie.

Odpowiednie wysuszenie drewna

Przy wyborze drewna przede wszystkim zwróć uwagę na jego jakość. Warto zdecydować się na drewno suszone komorowo. Co ciekawe, ta metoda znacznie przyspiesza usuwanie wilgoci z drewna, a po jego przywiezieniu na plac budowy nie ma ono wyższej wilgotności niż ok. 15%. Poza tym suszenie komorowe zabija zarodniki grzybów oraz jaja i larwy owadów. Wysoka temperatura niszczy również substancje będące pożywką dla owadów.

Warto także wiedzieć, że suszenie komorowe pozbawia drewno wewnętrznych naprężeń. Dzięki temu nie wichruje się ono zbyt mocno. W budownictwie jest to szczególnie ważne, aby drewniane elementy się nie odkształcały. Oprócz tego w wysokiej temperaturze wysycha żywica, więc nie będzie wyciekała z desek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie drewna?

Przed zakupem upewnij się także, czy drewno nie ma śladów zgnilizny albo po owadach. Powinno ono także być całkowicie pozbawione kory. Najlepiej, aby poszczególne drewniane elementy były czterostronnie strugane i miały zaokrąglone albo sfazowane podłużne krawędzie. Gładka powierzchnia zapewnia większą ognioodporność, ponieważ płomienie początkowo tylko się po niej ślizgają. Co więcej, jest ona nieatrakcyjna dla owadów. Bez wątpienia zaletą gładkich elementów jest również bezpieczniejsza i bardziej komfortowa praca. Warto wiedzieć, że fazowanie i zaokrąglanie również uodparnia elementy drewniane i ułatwia pracę. Ponadto ważne jest to, aby drewno spełniało wymagania europejskich dyrektyw i było oznakowane klasą wytrzymałościową lub jakości.

Jakie drewno wybrać na dach domu szkieletowego?

Nie wiesz, jakie drewno wybrać na dach domu szkieletowego? Otóż najlepiej, aby ono także było iglaste. Przede wszystkim musisz zakupić wysokiej jakości łaty i kontrłaty. Doskonałym wyborem są elementy uprzednio impregnowane metodą zanurzeniową, która skutecznie usuwa ewentualne grzyby i owady. Wymiary kontrłat wynoszą zazwyczaj 25x50 mm, z kolei parametry łat zależą od wielu czynników i musisz dobrać je indywidualnie.

Dlaczego wybór drewna jest aż tak ważny?

Wiesz już, jakie drewno na dom szkieletowy wybrać, ale zastanawiasz się, dlaczego jest to aż tak ważne? Otóż od tego może zależeć wytrzymałość całej konstrukcji. Odpowiednio przygotowane do sprzedaży drewno jest odporne na ogień i niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym nie stanowi ono dobrego miejsca do rozwoju grzybów i osiedlania się owadów.

Jak widać, wybór drewna na konstrukcję domu szkieletowego nie jest prosty i wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Jeśli jednak zastosujesz się do powyższych rad, na pewno podejmiesz właściwą decyzję, z której będziesz zadowolony. Dzięki temu Twój dom będzie miał solidną, trwałą konstrukcję.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl