Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Drewniana kratka ogrodowa – jak ją zrobić i do czego wykorzystać?

0

Spędzasz dużo czasu w ogrodzie i zależy Ci na tym, aby było to wyjątkowe, cieszące wzrok miejsce? Doskonale sprawdzą się drewniane dekoracje, które mogą być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Wiele z nich warto wykonać samodzielnie, np. drewnianą kratkę. Do czego może ona służyć i jak ją wykonać? Wyjaśniamy!

Kratka ogrodowa – dlaczego warto wykonać ją samemu?

Nie jesteś przekonany do samodzielnego majsterkowania? Musisz wiedzieć, że wykonanie kratki ogrodowej z drewna naprawdę nie jest trudne i nie zajmie Ci dużo czasu. Możesz oczywiście kupić gotowy produkt, ale nie będziesz mieć pewności co do jego jakości. Kratka z drewna, która ma posłużyć dłużej niż sezon, powinna wyróżniać się wysoką wytrzymałością i statecznością. Kluczowe jest też odpowiednie zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz korozją biologiczną. Poza tym wbrew pozorom gotowe kratki ogrodowe wcale nie są takie tanie. Tymczasem taka kratka powinna znaleźć się w każdym ogrodzie. Zapewniamy, że można ją zastosować w wielu miejscach ogrodu. Tak właściwie przyda się ona nawet na balkonie czy w oranżerii.

Jakie wyróżniamy kratki ogrodowe?

Zanim zabierzesz się za wykonywanie kratki ogrodowej, musisz wiedzieć, że istnieją różne jej rodzaje. Podział może być oparty np. o drewno, z którego zostały wykonane. Zazwyczaj spotykane są kratki sosnowe lub świerkowe, gdyż wyróżnia je trwałość, wytrzymałość oraz odpowiednia elastyczność.

Oprócz tego kratki ogrodowe można podzielić na diagonalne i rozciągane. Kratki rozciągane słyną z tego, iż nie posiadają ramy. Taka kratownica zbudowana jest z listew, które mogą być ułożone względem siebie w kilku konfiguracjach. Doskonale sprawdzają się one na pnącza, zwłaszcza w przypadku niewielkich nasadzeń, np. młodych drzew czy przydomowej winnicy. Drugi rodzaj to tzw. płoty kratki. Są one znacznie solidniejsze, ponieważ kratownica znajduje się w ramie. Wśród nich wyróżniamy np. kratki trapezowe, łukowe prostokątne, trapezowe oraz łukowe. Warto także wiedzieć, że płoty kratki mogą mieć szersze zastosowanie, głównie ze względu na dobrą wytrzymałość.

Do czego wykorzystać drewnianą kratkę ogrodową?

Zastanawiasz się, czy drewniana kratka ogrodowa w ogóle Ci się przyda? Jak najbardziej! Może ona służyć m.in. do zagospodarowania zieleni. Kratki często są przeznaczone na pnącza. Doskonale nadają się do nasadzeń winorośli czy bluszczu. W tym przypadku świetnie będą się prezentować np. na elewacji budynku. Oprócz tego kratki typu płoty mogą służyć m.in. do oddzielenia różnych stref w Twoim ogrodzie, np. grządek od trawnika albo altany. Kratki ogrodowe nadają się także do aranżacji pięknych ogrodów wertykalnych, w których to roślinność jest układana ku górze i mieści się np. w wiszących donicach. Poza tym za pomocą kratki możesz odseparować nieco mniej estetyczne strefy ogrodu, np. garaż, budynek gospodarczy, pojemniki na odpady, warsztat, skład materiałów itp. To także doskonała opcja na stworzenie zacisznego i intymnego kącika. Jeśli chcesz uniknąć spojrzeń wścibskich sąsiadów, to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Co ważne, drewniane kratki ogrodowe mogą także służyć do ogrodzenia Twojego ogródka działkowego. Często stosuje się je zamiennie z płotem myśliwskim.

Jeśli nie masz pomysłu, do czego wykorzystać kratkę, zacznij od pergoli. To cieszący się dużą popularnością element dekoracyjny, który doskonale prezentuje się zarówno w ogrodzie, jak i patio. Dadzą Ci upragniony cień i osłonią przed słońcem w upalne dni, ale oprócz tego uczynią Twój ogród pięknym i stylowym.

Jak zrobić drewnianą kratkę ogrodową – wybór drewna

Zastanawiasz się, jak zrobić drewnianą kratkę ogrodową? Zanim zabierzesz się do pracy, sporządź dokładny projekt. Poszukaj inspiracji w internecie, czasopismach czy ogródkach znajomych. Oprócz projektu bardzo ważny jest wybór drewna na kratkę. Zanim zdecydujesz się na jego zakup, pomyśl, ile materiału będziesz potrzebować. Jeśli kratka ma funkcjonować jako pergola ogrodowa, może być zbudowana z jednego lub dwóch rzędów słupów podtrzymujących kratownicę. Zastanów się także, jakie wymiary będą odpowiednie w Twoim przypadku.

Wybór rodzaju drewna na kratkę ogrodową ma duże znaczenie. Nie wiesz, jakie będzie najlepsze? Wybierz przede wszystkim taki materiał, którego montaż nie będzie dla Ciebie uciążliwy. Poza tym na pewno zależy Ci na tym, aby Twoja konstrukcja była trwała i posłużyła wiele sezonów. Warto rozważyć m.in. kupno litych kantówek. Oprócz tego dobrze sprawdzi się również klejone drewno konstrukcyjne, które słynie z niezwykle wysokiej trwałości. Idealnym rozwiązaniem będą belki klejone metodą złączy klinowych typu KVH. Jeżeli jednak potrzebna jest bardzo duża wytrzymałość na obciążenia albo szukasz drewna o sporym przekroju, wybierz klejone belki konstrukcyjne typu BSH.

Klejone belki BSH świerkowe

Na kratkę ogrodową idealnie sprawdzi się drewno świerkowe, które występuje m.in. w formie belek klejonych za pomocą technologii BSH. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim bardzo estetyczne. Belki mają naturalny wygląd, więc świetnie komponują się z tarasem albo ogrodem. Co ważne, drewno klejone BSH nie ma skłonności do pękania. Słynie ono także ze znacznie o większej wytrzymałości niż zwykłe lite drewno. Tego typu belki zagwarantują Twojej konstrukcji stabilność i zachowanie kształtów. Na uwagę zasługuje również długotrwała ognioodporność, dzięki której nie musisz obawiać się, że Twoją pergolę zniszczy pożar. Poza tym belki konstrukcyjne BSH są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mają one również odpowiednią wilgotność, która plasuje się w przedziale 8-12%.

Jakie jeszcze drewno sprawdzi się do budowy kratki ogrodowej?

Chcesz wiedzieć, jakiego jeszcze drewna można użyć do budowy kratki ogrodowej? Oprócz świerku warto zdecydować się na inne gatunki iglaste, np. sosnę. Słynie ona ze stosunkowo wysokiej miękkości. Poza tym jest łatwa w obróbce i niedroga. Na uwagę zasługuje również jej wysoka wytrzymałość oraz sprężystość. Poza tym drewno sosnowe charakteryzuje się jasną, ciemniejącą z czasem barwą, co sprawi, że Twoja kratka będzie prezentowała się bardzo naturalnie. Warto jednak mieć świadomość tego, że sosna zachowa swoje właściwości tylko pod warunkiem właściwej konserwacji. W ofercie naszego internetowego sklepu Woodrive znajdziesz wysokogatunkowe belki konstrukcyjne, zarówno sosnowe, jak i świerkowe. Do wyboru masz nie tylko lite deski, ale także drewno klejone typu KVH. Na uwagę zasługują czterostronnie strugane deski, które są wygodne w obróbce. Rozważ także zakup już zaimpregnowanego drewna, dzięki czemu zaoszczędzisz nieco czasu i pieniędzy na preparaty.

Drewniana kratka ogrodowa – jak ją zrobić krok po kroku?

W Twoim ogrodzie przyda się kratka ogrodowa? Jak ją zrobić? Na szczęście nie jest to takie trudne. Samodzielna budowa i montaż nie powinna sprawić Ci większych kłopotów. Co ważne, taką kratkę wykonasz stosunkowo szybko.

Krok 1 – Zgromadź niezbędne materiały

Jak już wiesz, podstawą wykonania dobrej kratki ogrodowej jest odpowiedni projekt. Zależy on przede wszystkim od przeznaczenia kratki. Tak naprawdę może ona nawet stanowić przedłużenie domu lub altany. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie. Kluczowy będzie także wybór wysokiej jakości drewna. Warto jednak mieć świadomość tego, że to jeszcze nie wszystko. Potrzebujesz również poziomicy, wkrętarki, papieru ściernego i innych narzędzi do szlifowania. Przydadzą się ponadto środki ochronne oraz ewentualnie farby. Impregnacja drewna to podstawa, jeśli chcesz, aby kratka posłużyła Ci naprawdę długo.

Krok 2 – Przygotowanie drewna

Na samym początku pracy musisz poddać drewno w postaci listew i belek szlifowaniu i czyszczeniu. Twoja praca będzie znacznie bezpieczniejsza, dokładna i wydajna, jeśli drewno będzie miało gładką powierzchnię. Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić je z drewna i kurzu. Kiedy już to zrobisz, nałóż na deski specjalny lakier lub impregnat. Dzięki temu wzmocnisz strukturę drewna i ochronisz je przed niekorzystnymi warunkami.

Krok 3 - Montaż poszczególnych elementów konstrukcyjnych

Montaż drewnianej kratki ogrodowej polega tak naprawdę na łączeniu ze sobą poszczególnych listewek lub belek. Aby było Ci łatwiej, użyj kotew mocujących. Jeśli natomiast zależy Ci na stabilności pionowych filarów, wspomóż je specjalnymi belkami podpierającymi. Kiedy zamontujesz już główne słupki, przykręć listwy boczne oraz te, które będą tworzyły ewentualne ściany. Pamiętaj przede wszystkim o zachowaniu równych odstępów. Jeśli chcesz, aby konstrukcja dawała Ci cień i osłonę przed wiatrem, odległość ta nie powinna być zbyt duża, chyba że planujesz pokryć kratkę roślinami. Jak widzisz, wszystko zależy od Twojego pomysłu i przeznaczenia kratki.

Zdarza się, że pod koniec montażu kratki problemem okazują się odstające listwy boczne. W takiej sytuacji najlepiej precyzyjnie je dociąć do pożądanych wymiarów, a później starannie wyszlifować brzegi i pokryć środkiem ochronnym. Warto wiedzieć, że lepiej jest unikać przycinania desek w trakcie montażu, ponieważ możesz uzyskać niezamierzony efekt. Często zdarzają się nieestetyczne nierówności, które psują ostateczny wygląd kratki.

Krok 4 – Wykończenie drewnianej kratki ogrodowej

Z pewnością wiesz, że budowa drewnianej kratki ogrodowej to nie wszystko. Oprócz tego musisz także zadbać o odpowiednią oprawę i zabezpieczenie konstrukcji. Warto ciekawie udekorować całość, co doda kratce uroku i uczyni ją doskonałą dekoracją ogrodu. Możesz np. zdecydować się na zasadzenie pnączy, które powoli zaczną oplatać całą konstrukcję. Dobrym rozwiązaniem jest też zawieszenie klimatycznych lampek albo ozdobienie kratki tiulem, zawieszkami, dzwoneczkami, sztucznymi motylami, muszelkami itp. Możliwości jest naprawdę sporo i na pewno znajdziesz odpowiednią opcję dla siebie. Dużo zależy przede wszystkim od tego, w jakim stylu jest urządzony Twój ogród.

Oprócz tego nie zapomnij także o właściwej konserwacji kratki ogrodowej. Warto co jakiś czas czyścić ją specjalnymi środkami i zabezpieczać np. lakierem. Dzięki temu posłuży Ci naprawdę długo. Jeśli zdecydowałeś się na pomalowanie kraty farbami, pamiętaj, że kolor należy odświeżać nawet co sezon, szczególnie gdy kratka nie znajduje się pod zadaszeniem i jest stale narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak widać, budowa drewnianej kratki ogrodowej nie musi być trudna. Zapewniamy, że jest to bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Dzięki temu zyskasz wyjątkową i funkcjonalną ozdobę do swojego ogrodu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl