Darmowa dostawa od 2000 zł w 3 strefach

Co ile kłaść łaty pod blachę trapezową na dachu? Garść praktycznych wskazówek

0

Blacha trapezowa jest jednym z popularnych materiałów stosowanych w budownictwie. Często wykorzystuje się ją do wykonania wiat w gospodarstwach rolnych, hal produkcyjnych czy dachów w domach mieszkalnych. Jak widać, ten rodzaj blachy ma wiele różnorodnych zastosowań. Najważniejsze jest jednak to, że wszędzie prezentuje się bardzo dobrze. Co ważne, aby blacha mogła spełniać swoją rolę, najpierw musi być poprawnie zamontowana. Z naszego dzisiejszego poradnika dowiesz się, jak zrobić to w kilku prostych krokach. Znajdziesz tu również odpowiedź na zapewne nurtujące wszystkich budowniczych pytanie – co ile kłaść łaty pod blachę trapezową?

Zalety blachy trapezowej

Blachę trapezową uzyskuje się przez podłużne walcowanie materiału wyjściowego. Dzięki temu jej kształt przypomina znaną nam wszystkich figurę trapezu. Bazę tego rodzaju blachy stanowią najczęściej stal lub aluminium. Jej powierzchnia jest również dodatkowo powlekana lub ocynkowana. Dużą zaletą blachy trapezowej jest jej niewielki ciężar, który sprawia, że materiał jest łatwy w montażu w najróżniejszych miejscach. Mimo że lekka, blacha ta jest również niezwykle wytrzymała i trwała. Bez problemu wytrzymuje okres ok. 25 lat w przypadku wersji ocynkowanej, a nawet 40-45 lat w wersji z powłoką poliuretanową. Dodatkowo efekt wizualny, jaki stwarza blacha trapezowa, jest wielce zadowalający. Przez długi czas nie ukazuje ona bowiem efektów upływu czasu. Na plus należy zaliczyć również dość dużą paletę kolorów, w których da się kupić ten materiał. To właśnie sprawia, że jest on bardzo często wybierany do budowy zadaszenia.

Montaż blachy trapezowej na dachu krok po kroku

Wiesz już, dlaczego warto zainwestować właśnie w ten rodzaj blachy do budowy. Czas więc bliżej przyjrzeć się samej metodzie jej montażu na dachu budynku mieszkalnego. Jak sam się wkrótce przekonasz – nie jest ona zbytnio skomplikowana.

Krok 1. Wielkie przygotowania

Zanim przejdziesz do działania, najpierw musisz przejść przez etap przygotowań. Czemu ma to służyć? Oczywiście uniknięciu wszystkich możliwych później usterek. Dużą uwagę musisz poświęcić szczególnie transportowi blachy. Najlepiej byłoby użyć w tym celu wózka widłowego lub też tzw. paleciaka. Jeśli ich nie posiadasz, będziesz musiał przenieść materiał ręcznie. Nigdy nie rób tego jednak sam! Koniecznie poproś o pomoc swoich kolegów czy pozostałych członków ekipy budowlanej. Samodzielny transport blachy może skończyć się bowiem jej nieświadomym wygięciem i zdarciem lakieru. Przyjęło się, że jedna osoba powinna nieść wyłącznie jeden metr długości blachy.

Krok 2. Co ile kłaść łaty pod blachę trapezową i inne wskazówki

W przypadku montażu blachy trapezowej na dachu swojego domu, najpierw koniecznie sprawdź jego stan. Potem możesz przystąpić do instalacji tak niezbędnych elementów, jak obróbki blacharskie, czyli uszczelniające dach pasy nadrynnowe, haki rynnowe czy też rynny koszowe. Bardzo ważna jest również izolacja przeciwwilgociowa, np. w postaci folii czy membrany. Po tych czynnościach koniecznie będziesz musiał zamontować wzdłuż krokwi dachu tzw. kontrłaty, czyli drewniane listwy o wymiarach 25x50 mm. Dopiero do nich powinieneś przybić łaty, których wielkość wynosi zwykle 40x50 mm. Bardzo ważne jest ich umieszczenie w odpowiednich odległościach. Między jedną a drugą łatą należy pozostawić ok. 250-350 mm.

Krok 3. Położenie blachy trapezowej na dachu

Następnie możesz przystąpić już do samego montażu blachy trapezowej. Powinien on składać się z następujących etapów:

– rozpoczęcie układania blachy w kierunku przeciwnym do wiejącego wiatru,

– ułożenie pierwszego arkusza pod kątem prostym względem okapu dachu (następne blachy powinny być układane względem niego),

– przykręcenie blachy za pomocą śrub typu pan-head,

– przycięcie blachy w razie potrzeby.

Krok 4. Wielki finał, czyli prace wykończeniowe

Kiedy wszystko jest już na swoim miejscu, możesz przystąpić do montażu takich elementów, jak np. stopery przeciwśnieżne, ławki kominiarskie czy system odgromowy.

Mamy nadzieję, że montaż blachy trapezowej na dachu nie stanowi już dla Ciebie żadnej tajemnicy. Pamiętaj, że wszelkie potrzebne do tego drewniane elementy, takie jak łata czy kontrłata, możesz znaleźć w ofercie naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl